
Nem lélegezhetünk fel
Májusban 4,4%-ra emelkedett az éves infláció az előző havi 4,2%-ról, vagyis mindössze két hónap után megtört a csökkenés, amit túlzás lenne trendnek nevezni. Az év elején 5%-os áremelkedési ütemre reagálva a kormány márciusban az élelmiszerek esetében vezetett be árrésstopot, illetve megállapodott az egyes szolgáltatókkal (telekommunikáció, bankok, biztosítók), hogy a 2024-es szintre csökkentik önkéntesen áraikat. A legutóbbi intézkedés pedig a nem támogatott gyógyszerek áránál történt, ahol május közepén lépett a kormány.

Mindezek az intézkedések nem tudni, meddig lesznek hatályban (jelen állás szerint augusztus végéig, de szinte minden szakértő a meghosszabbításukra számít), viszont az elemzők szerint ezek nélkül
a magyar infláció sokkal inkább 6% közelében lenne.
A Portfolio által megkérdezett elemzők a júniusi adatban sem várnak csökkenést, sőt egy kivétellel tovább fokozódó áremelkedési ütemre számítanak. Az előrejelzések 4,2-4,8 százalék között szóródnak, vagyis nagy ugrástól azért nem tartanak a szakemberek.

A kilátások kapcsán nem túl optimista képet fest a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) szakembereinek a Portfolio hasábjain megjelent cikke, mely arra hívja fel a figyelmet, hogy szezonális termékek, elsősorban a gyümölcsök és zöldségek árában a nemzetközi piacon komolyabb emelkedés tapasztalható a kedvezőtlen időjárás miatt, ez pedig a magyar árakban is meg fog jelenni. Vagyis már előre felhívják a figyelmet arra, hogy a nyári hónapokban az élelmiszerinfláció és a teljes infláció is tovább fog emelkedni emiatt. Ennek fényében
meglepő lenne, ha rövidtávon 4 százalék alatti inflációt látnánk.
Mi mozgatta az árakat júniusban?
A júniusi inflációt tekintve az élelmiszereknél figyelhetünk meg ellentétes folyamatokat. Egyrészről időjárási okok miatt a szezonális áruknál beszerzési áremelkedés mutatkozik, ugyanakkor ennek fogyasztói árakba való megjelenését némileg visszafogja a kereslet: sajnos a vásárlók könnyen lemondanak a zöldségekről és gyümölcsökről amikor bizonytalannak érzik a gazdasági kilátásokat – vélekedik Becsey Zsolt.
Virovácz Péter szerint ismét egy meglehetősen megosztó adatközlést látunk majd. Egyik tekintetben ugyanis ott van a várható hó/hó árváltozás, amely az ING Bank friss előrejelzése szerint mindösszesen 0,1 százalékos lehetett 2025 júniusában. Vagyis immáron zsinórban a negyedik hónapban látunk majd 0,0-0,2 százalék közötti – alacsony – havi átárazási ütemet. Ami miatt azonban mégsem lehet felhőtlen az öröm, az pedig az éves index. Itt ugyanis a tavalyi bázis következében még felfelé is mehet a mutató, mégpedig 4,5 százalékra.
Júniusban kismértékben gyorsulhatott az infláció Magyarországon, várakozásaink szerint az oldalazó trend a következő hónapok folyamán is megmarad, 2025-ben a 4 és 5 százalékos sáv között alakulhat a pénzromlási ütem – emelte ki Koncz Péter, a Századvég Gazdaságkutató közgazdásza. Szerinte pozitívumként érdemes kiemelni az Izrael és Irán közötti háború gyors lezárását, aminek köszönhetően az olajárkorrekció is elkezdődött.
A piaci szolgáltatásoknál 1% körüli havi emelkedést várunk, elsősorban az üdülési szolgáltatások drágulása miatt, ugyanakkor éves összevetésben folytatódhat a csökkenő trend – kommentálták az MBH Bank elemzői.
Varga Zoltán, az Equilor elemzője arra hívta fel a figyelmet, hogy a kozmetikai termékekre bevezetett árrésstop már érzékeltethette a hatását a júniusi inflációban, illetve az üzemanyagárak is csökkentek. Ugyanakkor az élelmiszerek, a szolgáltatások továbbra is felfelé húzhatták az inflációt.
Az élelmiszereknél - árréstop ide vagy oda - még az árrésstopos termékek ára is emelkedik, mivel a sertéshús és a tejtermék, malomipari termék termelői árak (belföldi értékesítési árai) májusban hó/hó eléggé jelentősen emelkedtek – hívta fel a figyelmet Palócz Éva. A Kopint-Tárki vezérigazgatója szerint mostanra bizonyára beindult a keresztárazás is az üzletek oldaláról.
Regős Gábor szerint júniusban is problémát jelenthetett az élelmiszerárak emelkedése az árrésstop ellenére, a Gránit Alapkezelő elemzője arra figyelmeztet, hogy fennál a kockázata annak, hogy a nagyobb kiskereskedelmi láncok az idei évre kitűzött eredmény elérése értekében a többi termék árrését növeljék.
Mit hozhat a második félév?
Az elemzők az év végére 3-4,5 százalék közötti inflációs rátát várnak, vagyis sok enyhülésre nincs tér. Becsey Zsolt szerint a kereslet, a gazdaságról alkotott lakossági percepció romlása lehet a legfontosabb oka annak, hogy mérsékeltebb árfolyamatokat láthatunk majd a második félévben.
A másik dezinflációt támogató elem a forint, amely mostanában számos tényező következményeként golyóállónak bizonyul
- emelte ki az UniCredit elemzője.

Szerinte a magyar deviza ereje eddig nem mutatkozott meg az árakban, aminek az lehet az oka, hogy a kereskedők még nem kezdtek el hinni a forintban, azonban ez fokozatosan változhat, ha a forint tartja a jelenlegi formáját.
Amennyiben az árrésszabályozás fennmarad, akkor a jövő év első hónapjaiban ismételten a jegybanki célsávon belülre csökkenhet az infláció – vélekedik Koncz Péter.

Az MBH Bank szerint fontos lenne látni, hogy a lakosság inflációs várakozása a következő hónapokban tovább csökken, mivel az jelenleg még mindig magas. A munkaerőpiac gyengülése mérsékelheti a vállalatokon a bérköltség irányából érkező nyomást, ami kedvezhet a dezinflációnak, de bizonytalanságot jelent a következő egy-másfél év inflációs kilátásaival kapcsolatban, hogy az árrésstopok kivezetése milyen módon történik meg, mivel annak egyértelműen áremelő hatása lenne.
A következő hónapokban visszatér a fékeződő infláció, főként a magas bázis miatt. Ráadásul, ha folytatódna az üzemanyagok árának csökkenése, akkor könnyen lehet, hogy július-augusztusban (csupán átmenetileg, de) benézhetne 4 százalék alá is a pénzromlás üteme, de egyelőre nem ez az alapforgatókönyv – tette hozzá a fentiekhez Virovácz Péter.
A második félévben már csökkenő inflációs pályával számolunk, és év végére a jegybanki célsáv tetejét jelentő 4 százalékos szint alá kerülhet a fogyasztói árindex éves változása – vetíti előre Kiss Péter, az Amundi befektetési igazgatója.
Becslésem szerint a mostani infláció egy lokális csúcspont lesz, innentől lefelé indul a drágulás mértéke és az év végén várhatóan 4 százalék körül alakul – úgy számolva, hogy az árrésstopok az idei év egészében fennmaradnak - emelte ki Regős Gábor.
Lemondhat a kamatcsökkentésről az MNB?
Virovácz Péter szerint fennáll a veszélye, hogy tartósan 4 százalék feletti szinten ragad be az infláció. A kockázatok pedig egyértelműen felfelé mutatnak, legyen szó a vámháború hatásairól, a forint esetleges újbóli gyengüléséről, a geopolitikai kockázatok energiaárakat emelő hatásáról vagy éppen a bérnyomás és a tartósabban velünk maradó árrésstop átárazási hatásairól.
Ez pedig egyben azt is jelentené, hogy belátható ideig nem sok esély van a 6,5%-os alapkamat csökkentésére. Kurali Zoltán, az MNB alelnöke ugyanis éppen a múlt héten nyilatkozta, hogy amíg a toleranciasáv felett van az infláció, addig nincs miről beszélni a lazítással kapcsolatban.

Az ING Bank elemzője szerint amennyiben a várakozások alatt lesz a júniusi árindex, akkor ismét megerősödhet a befektetők körében a kamatvágást vizionálók tábora, ami pedig a várt kamatkülönbözet csökkenése révén gyengébb forintot hozhatna, tartósabban visszalökve azt a 400-as lélektani határ fölé.
A címlapkép illusztráció. Címlapkép forrása: Getty Images
Zelenszkij: megvan a fegyver a brutális orosz dróntámadások ellen, csak több pénz kell
Az ukrán elnök szerint akár 1000 drónt is elindíthat Ukrajna felé az orosz haderő.
Akkora sikert aratott a köztudatba berobbanó német csúcsfegyver, hogy fél Európa kilincsel az új verzióért
Ukrajna meg viszi, mint a cukrot.
Megtámadta Moszkvát az ukrán haderő - Tűz alá került az orosz főváros
Dolgozott a légvédelem.
Hamarosan megbukhat az ukrán védelmi miniszter
Zelenszkij nagyon gondolkodik a személycserén.
Trump bekeményített: az ENSZ sem ússza meg az újabb szankciókat
Támadásba lendült a Fehér Ház.
Becsődölt a neves magyar utazási iroda, döntött a hatóság a kártérítésről
Kezdődhet az utasok kifizetése.
Bevásárolt a Pentagon egy amerikai cégbe - Szabályosan felrobbant az árfolyam
50%-os emelkedés, csak a mai nap.
Trump és az elektromos autók
Fosszilis fordulat: új pályán az USA autóstratégiája.
NKFIH + SZTNH: Két hivatal közösen a magyar innovációért
A Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal (NKFIH) és a Szellemi Tulajdon Nemzeti Hivatala (SZTNH) közötti megújuló stratégiai együttműködés célja a magyar innovációs ökoszisz
Többet katonára, mint oktatásra
A szokásos hétfői Agyviharon került elénk ez a grafikon, sokat nem is kell rajta magyarázni. Az ábra azt mutatja, hogy az egyes államoknak mekkora a... The post Többet katonára, mint oktatásra a
Évi 4 százalék kockázatmentes hozam megy a kukába a Trump-kockázat miatt
A dollár trendszerű erősödésének vége, év eleje óta a világ egyik leggyengébben teljesítő fizetőeszköze a zöldhasú. Névrokonán, a hongkongi dolláron át mutatjuk be, hogyan dobnak... Th
Miért bukik el a legtöbb felújítási pályázat? - 3 gyakori ok
HitelesAndrás - Keress, kövess, költözz! Miért bukik el a legtöbb felújítási pályázat? - 3 gyakori ok Az utóbbi évek egyik legszélesebb körben elérhető felújítási pályázata mégis eg
GINOP pályázat: Felfüggesztés és keretemelés
A GINOP Plusz-1.2.4-25 pályázati felhívás, amely a leghátrányosabb helyzetű régiókban és a Szabad Vállalkozási Zónákban működő mikro- és kisvállalkozások támogatását célozza, 2025.
ESG szabályozás 2025: fontos változások és lehetőségek a magyar vállalatoknak
Az elmúlt hetekben több fontos változás is történt az ESG nemzetközi és magyarországi háza táján. Blogbejegyzésünkben a legfontosabb módosításokat és tudnivalókat gyűjtöttük össze 20
GINOP Plusz-1.2.4-25: Felfüggesztés és keretemelés
A GINOP Plusz-1.2.4-25 pályázati felhívás, amely a leghátrányosabb helyzetű régiókban és a Szabad Vállalkozási Zónákban működő mikro- és kisvállalkozások támogatását célozza, 2025.


Ismét pofon vágta Európát a kínai autóipar
A Xiaomi autója árnyékot vethet a Porsche modelljeire is.
Hogy érinti a magyar gazdákat, ha Ukrajna tényleg csatlakozik az Európai Unióhoz?
A szomszéd felvételét nagy viták övezik.
Mégis hogy mehetett csődbe egy nagy utazási iroda?
Ennyire erős a verseny?
Limit, Stop, vagy Piaci? Megbízások, amikkel nem lősz mellé!
Ismerd meg a tőzsdei megbízások világát, és tanulj meg profin navigálni a piacokon!
Warren Buffett helyett én: Kezdők útmutatója a befektetéshez
Fedezd fel a befektetés világát úgy, ahogy még sosem! Ez a webinárium egyszerűen és érthetően mutatja be az alapelveket, amelyekre még a legnagyobb befektetők, mint Warren Buffett is esküsznek.