Itt a friss inflációs adat! Újra gyorsult az áremelkedés Magyarországon
Gazdaság

Itt a friss inflációs adat! Újra gyorsult az áremelkedés Magyarországon

Portfolio
Júniusban 4,6 % volt az egy évre visszatekintő drágulás Magyarországon - jelentette a Központi Statisztikai Hivatal. Előzetesen a szakértők arra számítottak, hogy a májusi 4,4 százalékról 4,5%-ra emelkedik az infláció, vagyis a gyorsulás kicsivel erősebb volt, mint a várakozás.

A hazai inflációról az az általános kép, hogy kellően makacs ahhoz, hogy rövid távon ne lehessen az árstabilitásnak tartott 3%-os szintre szorítani. Ez 2024 végén, 2025 elején bizonyosodott be igazán, amikor a szolgáltatók "ragadós" árazási magatartása mellé érkezett egy kellemetlen élelmiszerársokk. Amikor már 6% felett járt az alapinflációs folyamat, a kormány beavatkozott: árrésstopokkal és a szolgáltatók "önkéntes" árkorrekcióra való rábeszélésével 5% alá húzta vissza a fogyasztói árindexet. Ugyanakkor a legnagyobb hatásokat már májusban bekönyvelte az árstatisztika, júniusra csak a kisebb jelentőségű drogéria-termékek árcsökkentő hatása maradt. Ez az oka, hogy további jelentős inflációcsökkenésre júniusban senki nem számított.

Az infláció emelkedéséért alapvetően három tényező felel. A leglátványosabb, hogy az élelmiszerek árszintje a széles körű árrésstop ellenére tovább emelkedett. Az éves áremelkedési ütem 5,9%-ról 6,2%-ra nőtt. Ennek fő oka az idényáras élelmiszerek áralakulásában keresendő. A zöldségek éves alapon 8,4%-kal, a gyümölcsök 17,7%-kal drágultak. Erre a Nemzetgazdasági Minisztérium is felhívta a figyelmet a Portfolio-n közölt írásában.

Június egyébként tipikusan az ilyen idényáras élelmiszerek áresésnek a hónapja, olyannyira, hogy emiatt a nyár elején a teljes élelmiszer termékkör árszintje esni szokott. Ez most nem következett be, mutatva, hogy az inflációnak az élelmiszer még mindig a legneuralgikusabb pontja. Jellemző, hogy a tartósabb inflációs folyamatokat megragadni hivatott maginflációs mutató (ami az időjárásfüggő, hektikus változó árú nyers élelmiszereket kiszűri) 4,8%-ról 4,4%-ra mérséklődött júniusban.

Ennél meglepőbb jelenség, hogy a tartós fogyasztási cikkek havi alapon 0,4%-kal drágultak. A magas importtartalom miatt ebben a termékkkörben meghatározó a forintárfolyam alakulása. Úgy tűnik azonban, hogy a stabilizálódó fizetőeszközünk ellenére maradt még árnyomás ezen a területen. (A legnagyobb áremelkedést a motorkerékpároknál jelentette a KSH, havi alapon 6,4%-ot.)

Áralakulás (2025. jún., százalék)
  havi vált. éves vált.
Élelmiszerek 0,1 6,2
Szeszes ital, dohány 0,0 6,3
Ruházkodás 0,2 2,0
Tartós fogy. cikk 0,4 2,6
Háztart. energia 0,7 6,6
Egyéb cikk, üzemanyag -0,7 0,9
Szolgáltatások 0,6 5,4
Fogyasztói árindex 0,1 4,6
Maginfláció 0,1 4,4
Nyugdíjas infláció 0,1 4,7
Forrás: KSH, Portfolio    

A harmadik inflációfelhajtó tényező a vezetékes gáz drágulása. Ez egy hatósági áras termék, aminek az átlagára a fogyasztás mennyiségétől függ, a KSH pedig hónapok óta úgy számol, hogy technikai alapon áremelkedést kell rögzítenie.

A fentiek mellett az inflációt lehúzó tényezőket is láthatunk. A legfontosabb, hogy a szolgáltatások 0,6%-os havi alapú drágulása elmaradt a tavaly júniusi 1%-tól, így a 12 havi árindex 5,9%-ról 5,4%-ra mérséklődött. Érdemes megjegyezni, hogy a szolgáltató szektorban továbbra is érzékelhető árnyomás van. Májusban ugyan a telekommunikációs és pénzügyi ágazat benyelte az árcsökkentést, ám júniusban már újra emelkedett a szolgáltatások teljes árszintje, például az egészségügy és a javítási szolgáltatás területén. Szépíti a dolgot, hogy havi alapú áremelkedés legnagyobb része az üdülés szezonális alapú árazásával függ össze.

Feltehetően a drogériák árrésstopjával függ össze, hogy havi alapon a testápolási cikkek és a tisztítószerek egyaránt 5% körüli mértékben lettek olcsóbbak.

Összességében a mai adat a várakozásokkal egybevágó inflációs folyamatokról árulkodik. A gazdaság messze van az árstabilitástól, a hatósági árintézkedések nélkül 6% körüli lenne az infláció Magyarországon. A várakozások szerint az idén az árindex nem is süllyed vissza a jegybank 2-4%-os célsávjába, sőt, tartósan ez csak 2027-ben látszik elérhetőnek.

A mai adat megerősítheti a jegybank óvatos álláspontját, a monetáris politikától a kövektző hónapokban nem várhatók lazító lépések.

A múlt héten Kurali Zoltán MNB-alelnök jelezte, hogy a Magyar Nemzeti Banknak gyorsabb és tartósabb dezinflációt kellene látnia ahhoz, hogy fontolóra vegye a monetáris kondíciók lazítását. A friss inflációs adatok ilyen jeleket nem mutatnak, még úgy sem, hogy a maginfláció mérséklődése jó pontnak tekinthető.

A részletekről számokban

Havi alapon a fogyasztói árak júniusban átlagosan 0,1%-kal nőttek. Az élelmiszerek ára ugyanennyivel nőtt (a vendéglátási szolgáltatások nélkül számítva 0,2%-kal mérséklődtek). Az étolaj 2,4, a tojás 1,8, a margarin és az alkoholmentes üdítőitalok 1,2-1,2, a csokoládé, kakaó 1,0, a párizsi, kolbász és a kenyér 0,7-0,7, a sajt 0,6%-kal kevesebbe került. A termékcsoporton belül a péksütemények 1,4, a baromfihús 1,1, a szalámi, szárazkolbász, sonka 0,9, a száraztészta 0,7, a büféáruk 0,6%-kal drágultak. A legnagyobb mértékben a háztartási energia drágult, 0,7%-kal, ezen belül a vezetékes gázért 1,4%-kal többet, a palackos gázért 0,5%-kal kevesebbet kellett fizetni.

Éves összevetésben az élelmiszerek ára 6,2%-kal nőtt (a vendéglátási szolgáltatások nélkül számítva 4,9%-kal). Ezen belül a tojás 26,0, a liszt 24,4, az étolaj 22,2, a kávé 20,3, a csokoládé és kakaó 19,6, a gyümölcs- és zöldséglé 14,1, a büféáruk 10,4, a péksütemények 8,1, a tej 7,3, az alkoholmentes üdítőitalok 7,1%-kal lettek srágábbak. A termékcsoporton belül a margarin ára 31,2, a tejtermékeké 7,2, a párizsi, kolbászé 6,9, a sertéshúsé 2,0%-kal mérséklődött.

A címlapkép illusztráció. Címlapkép forrása: Getty Images

Kasza Elliott-tal

Target Corporation - elemzés

2022-ben vettem belőle 165-ön, leginkább kereskedési céllal, de osztalékot is fizetett, ha nem is sokat. 2024-ben adtam el kis bukóban. Most megint a szemem elé került, a Top10-es listám hetedikj

FIN-CON 2025

FIN-CON 2025

2025. szeptember 3.

Portfolio Sustainable World 2025

2025. szeptember 4.

Sikerklub hazai kkv-nak

2025. szeptember 16.

Követeléskezelési trendek 2025

2025. szeptember 16.

Hírek, eseményajánlók első kézből: iratkozzon fel exkluzív rendezvényértesítőnkre!
Díjmentes előadás

Hogyan vágj bele a tőzsdei befektetésbe?

Első lépések a tőzsdei befektetés terén. Mire kell figyelned? Melyek az első lépések? Mely tőzsdei termékeket célszerű mindenképpen ismerned?

Ez is érdekelhet