Ősszel indul a pénzeső
Gazdaság

Ősszel indul a pénzeső

Októbertől indul a Kisfaludy Turisztikai Hitelközpont Zrt., amely célzott, kedvezményes hitelkonstrukciókkal segíti majd a vendéglátó- és turisztikai vállalkozásokat. A kormány egy ágazatspecifikus intézménnyel szeretné rugalmasabban kiszolgálni a szektor sajátos igényeit, és ösztönözni a hosszú távú fejlesztéseket. Szakértők szerint ez érdemi segítséget jelenthet az ágazatnak.

Októbertől indulhat el Magyarországon Kisfaludy Turisztikai Hitelközpont Zrt., amelynek elsődleges feladata az lesz, hogy közvetlen és célzott pénzügyi eszközökkel támogassa a hazai vendéglátó- és turisztikai szolgáltatókat. Valószínűleg nem önálló bankként működik majd a pénzügyi szolgáltató, hanem a hazai kereskedelmi bankok fiókhálózatain keresztül értékesíti majd hiteltermékeit.

A Nemzetgazdasági Minisztérium tájékoztatása szerint beruházásokra, forgóeszköz-finanszírozásra is igényelhetnek majd a szolgáltatók, alapvetően pármilliós, vagy maximum pár tízmilliós forintos kölcsönöket fix, évi 3 százalékos kamattal, állami kamattámogatás mellett.

Európában nem szokatlan, hogy egy pénzintézet a rendkívül érzékeny turisztikai szektort speciálisan hitelezi. Spanyolországban ilyen specializált pénzintézet a CaixaBank.

A hitelek gyors és egyszerűsített ügyintézését ígérik a Nemzetgazdasági Minisztérium részéről. A hozzáférés részleteiről, a hitelek igénylésének pontos menetéről a későbbiekben ad majd tájékoztatást az októbertől elinduló Kisfaludy Turisztikai Hitelközpont Zrt. A gazdasági tárca a Portfolio megkeresésére az önálló hitelintézet létrehozását azzal indokolta, hogy

ennek létrehozása a hazai turizmus számára lehetővé teszi a szektor sajátos igényeire szabott, kedvezőbb és kiszámíthatóbb finanszírozási megoldások biztosítását, elősegítve ezzel a fejlesztéseket, a vállalkozások megerősödését és a gazdaság hosszú távú növekedését.

Válaszukban azt is hozzátették, hogy a kereskedelmi banki konstrukciók és a klasszikus fejlesztési hitelek nem tudták kellő rugalmassággal kiszolgálni ezeket az egyedi igényeket, ezért vált szükségessé egy dedikált, ágazatspecifikus pénzügyi intézmény létrehozása.

Európában sem szokatlan, hogy a Kisfaludy Turisztikai Hitelközpont Zrt.-t milyen területek fejlesztésében látnák szívesen, finanszírozó pénzintézetként. Fekete Tamás, a Balatoni Turizmus Szövetség elnöke szerint még nem sokat tudni az indulásról, de szerinte annyi bizonyos, hogy

csak azok a regisztrált vendéglátással, szálláshelyadással foglalkozó cégek lesznek jogosultak a hitelekre, amelyek rendelkeznek a Nemzeti Turisztikai Adatszolgáltató Központ felé adatszolgáltatással, vagyis van NTAK számuk.

„A hitelek a piaci finanszírozásnál jóval kedvezőbb feltételekkel lesznek elérhetőek. Más uniós országban is van dedikált turisztikai cégeknek szóló hitelintézet, mert ott is felismerték, hogy ez egy munkaerőigényes, speciális szektor, ahol folyamatos fejlesztésre van szükség a megfelelő minőségű szolgáltatások biztosítása érdekében” – mondta Fekete Tamás.

Hozzátette, jól működő előzménye ennek a COVID alatt, a turisztikai kisvállalkozások számára a Kisfaludy-programon keresztül nyújtott támogatás is.

Úgy gondolom, hogy ez a konstrukció is nagyban támogathatja majd a kisebb turisztikai szolgáltatókat

– vélekedett.

Helyben az úgynevezett Tourinform irodák világosíthatják fel a vállalkozókat arról, hogy milyen hiteltermékek érhetők el a Kisfaludy Turisztikai Hitelközpont Zrt-n (KTH) keresztül.

Egyelőre annyit tudni, hogy a KTH Start Forgóeszközhitelt 3 éves futamidővel, míg a KTH Start Beruházási Hitelt 5 éves futamidővel lehet majd igényelni, minimum 1 millió, maximum 10 millió forint hitelösszeggel.

A finanszírozás mindkét esetben egyszerű ügyintézéssel, a már említett nettó 3 százalékos fix ügyfélkamattal, kezelési költség nélkül igényelhető. A társadalmi egyeztetése a hitelintézetnek lezárult. A Nemzetgazdasági Minisztérium oldalára felrakott törvénytervezetből kiderül, hogy lesz, úgynevezett Midi Hitelprogram is, amely esetében 25 millió forintig igényelhető kölcsön, a Plusz Hitelprogramok esetében pedig legfeljebb 100 millió forintig.

A gazdasági tárca oldalán olvasható úgynevezett hatásvizsgálati lap szerint 2031-ig terveznek a hitelprogrammal.

A hitelek tőke visszafizetésére akár egy éves türelmi idő is kérhető. A kölcsönök felhasználását illetően sem lesznek szigorú megkötések. Eszköz- és ingatlanfejlesztésre, fenntarthatósági beruházásokra, készletfinanszírozásra, digitális fejlesztésekre vagy akár munkaerőhiány enyhítésére is felhasználhatóak lesznek a kölcsönök.

Az Európai Unióban a spanyol CaixaBank számít a turisztikai ágazatot hitelező speciális pénzintézetnek. Ez a bank az ENSZ turisztikai szervezetének, az UNWTO-nak is a tagja. Ezen kívül a horvát HBOR pénzintézet szállt be tavaly egy helyi kormányprogramba 80 millió euróval, amelyet az Európai Unió egyik pénzügyi alapja egészített ki. Összesen 170 millió eurós kölcsönnel adnak lehetőséget a turisztikai cégeknek a fejlesztésekre, a fenntartható turizmus jegyében.

A kormányzati remények szerint a Kisfaludy Turisztikai Hitelközpont Zrt. az egész szektor pénzügyi stabilitását növelheti és hosszabb távon a nagyobb befektetések előtt is utat nyithat. A jövőben hitelprogramok bővítését tervezik, 2026-tól újabb konstrukciók bevezetése várható.

Címlapkép forrása: Shutterstock

Díjmentes előadás

Hogyan vágj bele a tőzsdei befektetésbe?

Első lépések a tőzsdei befektetés terén. Mire kell figyelned? Melyek az első lépések? Mely tőzsdei termékeket célszerű mindenképpen ismerned?

FIN-CON 2025

FIN-CON 2025

2025. szeptember 3.

Portfolio Sustainable World 2025

2025. szeptember 4.

Sikerklub hazai kkv-nak

2025. szeptember 16.

Követeléskezelési trendek 2025

2025. szeptember 16.

Hírek, eseményajánlók első kézből: iratkozzon fel exkluzív rendezvényértesítőnkre!
Ez is érdekelhet