
- A hibrid munkavégzés szerepe nagyobb lett ugyan, de korántsem lett egyetemes.
- A bérek jelentősen nőttek az elmúlt években, de az árak is felfelé kapaszkodtak.
- A Z-generáció merőben új értékrenddel érkezett meg a munkaerőpiacra, de a gazdasági realitás kőkemény kompromisszumokra kényszerítette őket.
- Az AI térnyerése folyamatos, de egyelőre nem váltja ki tömegesen az emberi munkaerőt.
Megnéztük, milyen prognózisok és trendek uralják most az álláspiacot és a bérek alakulását.
Az elmúlt évtized eseményei – köztük a Covid-19 világjárvány, a globális gazdasági bizonytalanságok, az inflációs nyomás, a technológiai forradalom és az AI térnyerése – világszerte jelentősen befolyásolták a munkaerőpiaci folyamatokat. 2020 után sok elemző és HR-szakértő igyekezett megjósolni, milyen irányokat vehet a munka világa 2025-re.
Hibrid munkavégzés és home office
A pandémia alatt villámgyorsan terjedt el az otthoni munkavégzés, így sokan azt jövendölték, hogy 2025-re világszerte a teljes vagy részleges távmunka lesz az új norma – különösen a szolgáltató és a technológiai szektorban. A cégek versenyelőnyt látnak majd a rugalmas munkavégzésben, mivel az növeli a dolgozói elégedettséget, csökkenti a fluktuációt, érdemben hozzájárul a munka-magánélet egyensúly kialakításához, és nem mellesleg növeli a termelékenységet – prognosztizálták a szakértők.
Az előrejelzések részben valóra váltak ugyan, a hibrid és a home office azonban korántsem lett alapértelmezett modell mindenütt, a kialakult új egyensúly pedig meglepően törékeny. A totális remote ma még inkább kivétel, mint szabály. A sokak által várt forradalom helyett tehát inkább kompromisszumos megoldás született.
A legfrissebb HR trendekről szóló cikkeink itt elérhetőek. Kirúgás, harc a munkatársakkal, kiégés, kibírhatatlan kollégák, vagy éppen a Z generáció kihívásai? A munka világának változásait folyamatosan követjük.
Észak-Amerikában a technológiai és pénzügyi szektor továbbra is él a hibrid modellel: heti 2-3 nap irodai jelenlét az elvárás jellemzően, míg a kreatív és startup cégek sok esetben teljesen távmunkában működnek. Ugyanakkor több nagyvállalat – köztük a Google, Amazon vagy JP Morgan – visszarendelte dolgozóit az irodába, hangsúlyozva az együttműködés és innováció személyes jelenlét igényét.
Hosszú távon a termelékenységi mutatók alakulása sem bizonyult egyértelműen meggyőzőnek.
Európában a kép diverzifikáltabb: a skandináv országok, Hollandia vagy Németország egyre inkább intézményesítik a hibrid munkavégzést, míg a dél- és kelet-európai országokban – így Magyarországon is – a munkaadók konzervatívabbak. A multinacionális vállalatok és a techszektor viszont többnyire engedélyezi a heti 1-3 nap home office-t. Itthon nagyjából 400 ezer munkavállaló dolgozhat részben vagy teljesen otthonról.
Bér- és áremelkedés
Szakértők 2020–2022 között arra számítottak, hogy a tehetségekért folytatott verseny nyomán 2025-re jelentős béremelkedés várható – különösen a STEM (természettudományos, technológiai, mérnöki, matematikai) szektorokban, valamint az egészségügyben és az oktatásban.
A pandémia okozta gazdasági sokk után a bérek felzárkózását várták a globális gazdasági növekedéssel párhuzamosan.
Az infláció azonban világszerte jelentős kihívásokat okozott 2021–2023 között, különösen Európában. Észak-Amerikában a fizetések a munkaerőpiaci szűkösség miatt számos szektorban nőttek, de a magas megélhetési költségek – például a lakhatás – miatt a dolgozók elégedettsége és életszínvonala mégsem javult jelentősen.
Azaz bár a bérek növekedtek, ennek mértéke sok helyen elmaradt az inflációtól, ami csalódást okozott a munkavállalók számára, és fokozta a munkaerőpiaci feszültségeket. Magyarországon azonban a reálbérek 2023-as visszaesése után tavaly már nőtt a reálkereset, amely idén is tovább emelkedik. A béremelkedés üteme azonban meglepően lassúvá vált itthon is.
Mit lép a Z-generáció?
Néhány éve a munkaerőpiacra tömegével belépő Z-generáció tagjairól azt feltételezték, hogy merőben más értékek mentén választanak állást, mint elődeik: önmagában a klasszikus karrierút vagy magas fizetés kevés számukra, rendkívül fontos viszont a rugalmasság, az értelmes munka, a jóllét és a környezeti felelősségvállalás.
A quiet quitting és job hopping jelensége mögött sokan a generáció értékalapú attitűdjeit vélték felfedezni.
Ezek az előrejelzések nagyrészt helytállónak bizonyultak, de a gazdasági realitások árnyalták a képet. A Z-generáció zöme ugyan valóban elutasítja a 9-től 5-ig tartó irodai munkarendet, de az infláció, a lakhatási válság és a bizonytalan jövőkép miatt egyre többen fogadnak el kompromisszumokat. Igaz, ezek között rendkívül népszerűek a gig economy-hoz vagy a freelancerkedéshez kötődő megoldások.
Magyarországon is erődödik a fiatalok körében a vállalkozói attitűd, és a gazdasági nehézségek miatt sokan a külföldi munkavállalásban látják a kiutat. Nőtt például az EU-n belüli mobilitás, különösen a fiatal diplomások körében. A fiatalok értékrendje tehát valóban megváltozott, de a gazdasági realitás gyakran felülírja az idealista elképzeléseket.
A Z-generáció tagjai így kénytelenek egyensúlyozni szabadságvágyuk és különféle túlélési stratégiák között.
Megérkezett az AI, de még nem robbant nagyot
Nem egy munkaerőpiaci szakértő számított arra, hogy 2025-re az AI és automatizáció tömegesen kivált majd rutinszerű munkaköröket – elsősorban az adminisztráció, az ügyfélszolgálat, a logisztika és gyártás terén.
Az AI valóban felforgatta a munka világát – de egyelőre úgy tűnik, inkább evolúcióról van szó.
A ChatGPT-hez hasonló eszközök új munkamódszereket eredményeznek; a vállalatok fokozatosan integrálják a generatív AI-t, de teljes munkakörök megszűnése emiatt nagyon ritka.
Magyarországon a kkv-szektor lemaradásban van az AI bevezetésében, míg a multinacionális cégek inkább pilot projektekkel kísérleteznek. Észak-Amerikában és Nyugat-Európában viszont már egyértelműen megjelent az igény az AI-kompetenciával rendelkező dolgozók iránt.
A mesterséges intelligencia hatása tehát erősödik, de fokozatosan. Nem csak a feladatvégzés hatékonyabbá tételében, de a szakmai fejlődéshez szükséges kurzusok azonosításában, elvégzésében, sőt a mentális problémák kialakulásának megakadályozásában is kulcsszerephez juthat hamarosan. Az átképzés, az ún. upskilling így egyre sürgetőbb kérdéssé válik, de ezt a legtöbb országban nem kezelik rendszerszinten.
A címlapkép illusztráció. Címlapkép forrása: Getty Images
Súlyos vonatbaleset rázta meg Németországot, halálos áldozatok is vannak
A mentés folyamatban van.
Rendkívüli bejelentés: megállapodott az EU és Amerika a vámok ügyében
„Ez minden idők legnagyobb megállapodása."
Elképesztő mennyiségű eső zúdult le egy magyar településre, ami komoly felfordulást okozott
Szélsőséges időjárás sújtja Magyarországot.
Ez nem tartott sokáig: lemondott a román kormány botrányba keveredett miniszterelnök-helyettese
Korrupció gyanúja merült fel.
Újabb fordulat a Kína–USA kereskedelmi háborúban: jöhet a következő hosszabbítás
Mindenki ragaszkodik a saját igazához.
Egyszerűen megőrülnek érte a magyarok: itt a nagy személyikölcsön-táblázat
Még így sem elég erős a kamatverseny a bankok között?
Kolnai, utópia, ChatGPT
Egy irányított "csevegés" a ChatGPT és köztem Kolnai Aurél utópiafelfogásáról, ami egy kis esszével végződik. A ChatGPT-nek az esszéíráshoz elég volt három idézet és négy általam te
Globális minimumadó (GloBE) - gyakori kérdések és gyakorlati válaszok
A globális minimumadó (GloBE) szabályozása 2024-től érdemben érinti a multinacionális vállalatcsoportok magyarországi tagjait is. A szabály célja, hogy minden, 750 millió eurót meghaladó ár
Katasztrófaövezetből virágzó ökoszisztéma: így lett újra a halaké és az úszóké a Szajna
A Szajna valaha egy Párizs szívében húzódó ökológiai katasztrófaövezet volt, de az elmúlt 50 év során a szinte halott csatorna fokozatosan virágzó ökoszisztémává
New York, te kommunista...
Világvége, összeomlás, Szovjetunió - ez vár New Yorkra a republikánusok szerint, ha a demokrata Zohran Mamdani lenne a város polgármestere. De tényleg bibliai méretű pusztulás... The post New
Az erdőtüzek és a hőstressz visszaveti a magzatok fejlődését
A globális felmelegedés hatására egyre gyakoribbá és intenzívebbé válnak a szélsőséges időjárási jeleségek, amelyek hatással vannak a várandós nőkre.
Oroszország és Kína a self made milliárdosok bölcsője
A nagyjából 3000 dollármilliárdos kétharmada self made, maga szerezte a vagyonát. Az örökölt és self made milliárdosok aránya tud mesélni az adott ország történelmi, kulturális,... The pos
Zsugorodó világ, táguló tudomány - együttműködés és rivalizálás a fejlődés motorjaként
Verseny vagy együttműködés? A tudomány és technológia fejlődését évszázadokon át ez a kettősség hajtotta előre. Ma a világ zsugorodóban, az elmúlt évtizedekben egyre több a közös kut
Rekordszinteken az Egyesült Államok légszennyezettsége
Több mint 150 millió amerikai él olyan területen, ahol a légszennyezettség meghaladja az egészségügyi határértékeket.


Szembejött a kormánnyal a valóság – Mikor jön a beismerés?
Mennyi lesz a 2025-ös növekedés?
Tényleg túl hosszú az élelmiszer útja? Kiderült, ki mennyit kaszál a magyarok pénzén
Lehetne spórolni a rövidebb az élelmiszerlánccal?
Mit üzennek a BYD és a CATL hazai gyárairól érkező baljós hírek?
Összetett okok húzódnak meg az autópiaci kereslet megtorpanása mögött.
Kisokos a befektetés alapjairól, tippek, trükkök a tőzsdézéshez
Előadásunkat friss tőzsdézőknek ajánljuk, összeszedünk, minden fontos információt arról, hogy hogyan működik a tőzsde, mik a tőzsde alapjai, hogyan válaszd ki a számodra legjobb befektetési formát.
A platformok harca – melyiken érdemes kereskedni?
Online előadásunkon bemutatjuk a különböző kereskedési felületeket, megmutatjuk, melyik mire jó, milyen költségekkel számolhatsz, és milyen funkciók segítenek a hatékony befektetésben.