Érdekes adatok jöttek a magyar népességről: ezt nem is gondoltad volna Budapestről
Globál

Érdekes adatok jöttek a magyar népességről: ezt nem is gondoltad volna Budapestről

Friss adatokat tett közzé az Eurostat az urbanizációról és annak népességre gyakorolt hatásairól. A tanulmányból kiderül, hogy Európa nem minden területe küzd az öregedő népességgel, a nagyobb városok és vonzáskörzetükben sok a fiatal – nem véletlenül. Budapesten például a 20 évnél fiatalabb aránya 20% körül mozog. Az is kiderül, hogy a lakosság koncentrációját tekintve Budapest a 7. legnagyobb koncentrációval bíró főváros, a természetes népességfogyás viszont eléggé sújtja a magyar városokat, ezen még a migráció sem segít sokat.

Tarol az urbanizáció, sok a fiatal Budapesten

Az urbanizáció (városiasodás) globális jelenség, a folyamat azonban különösen a feltörekvő gazdaságokban és a fejlődő világban figyelhető meg. Az ENSZ Népesedési Osztálya szerint 2020-ban a japán Tokió volt a világ legnagyobb városi agglomerációja, 37,4 millió lakossal. A következő legnagyobb agglomerációk az indiai Delhi és a kínai Sanghaj voltak. Az EU-ra összpontosítva a legnagyobb agglomeráció - a világranglista 28. helyén - a francia főváros, Párizs volt.

urbani 1
Az EU legnagyobb nagyvárosi régiói 2023. január 1-jén, millió lakos; Forrás: Eurostat

A városfejlődés mintái változatos formákat öltöttek: annak ellenére, hogy a városi és vidéki régiók közötti határvonal fokozatosan elmosódik - a növekvő számú külvárosi és városkörnyéki fejlesztések miatt -, a városok az EU teljes területének 3,6%-át tették ki 2018-ban, míg a lakosságon belüli arányuk jóval magasabb volt (38,9%).

Európa elöregedő népessége kapcsán a jelentés megjegyzi, hogy míg ez a minta az EU nagy részén megfigyelhető, néhány városi területen (ahol a népességnövekedés továbbra is viszonylag gyors, és ahol a fiatalok viszonylag magas arányt képviselnek az összes lakoson belül) ellentétes folyamatok figyelhetők meg. Ez összefügghet azzal, hogy a fiatalok oktatás és/vagy munka céljából a városi területekre költöznek, míg ezzel szemben az idősebbek inkább elhagyják a nagyvárosokat, és vidékre vagy kisebb városokba és községekbe vonulnak vissza. Az alábbi ábrán Magyarország területére bontva lehet látni, hogyan oszlik meg korcsoport szerint a lakosság.

Látható, hogy Budapesten és vonzáskörzetében dominálnak a fiatalabb lakosok:

urbani 2
A lakosság kor szerinti megoszlása ​​a GEOSTAT népességrács alapján, 2021; Forrás: Eurostat

Megugrott Budapest lakossága

A 2023 eleji adatok szerint a balti országok - Lettország és Észtország - lakosságának közel fele Rīga (53,1%) és Tallinn (46,7%) vonzáskörzetében él, az ír lakosság több mint kétötöde (43,2%) pedig Dublin metropoliszrégiójában. Dániát, Görögországot, Ausztriát, Magyarországot, Finnországot és Horvátországot szintén viszonylag magas arányok jellemezték, mivel népességük több mint 30%-a a fővárosuk metropoliszrégiójában élt; e viszonylag kis uniós országok többsége a monocentrikus demográfia példája, amely egy fő városi pólus körül alakult ki.

Ezzel szemben az EU legnépesebb országának fővárosi metropoliszrégiójában, azaz Berlinben a népesség jóval kisebb hányada él (6,5%). Az EU két további legnagyobb országa - Olaszország és Lengyelország - volt az egyetlen olyan uniós ország, ahol a lakosság kevesebb mint 10%-a élt a fővárosban és annak régiójában. Németország, Olaszország és Lengyelország a policentrikus gazdaságok példái, amelyek több városi pólus köré fejlődtek (vagyis nem a főváros dominál). Az alábbi ábrán az is látszik, hogy 2015 óta majdnem mindegyik európai főváros lakosságszáma nőtt.

A lakosság koncentrációját tekintve Budapest a 7. legnagyobb koncentrációval bír a fővárosok között.

urbani 3
Európai fővárosok és vonzáskörzetének lakosságszáma 2015-ben és 2023-ban (a teljes lakosság százalékában); Forrás: Eurostat

Az is érdekes, hogy bár az EU-t a demográfiai elöregedés jellemzi, néhány nagyváros népességszerkezete viszonylag fiatal. Ez azzal magyarázható, hogy a fiatalokat az oktatás, a munkahelyek, a társadalmi élmények, a kultúra, a sport és a szabadidő terén kínált lehetőségek vonzzák a városi területek felé. Az alábbi ábra a fővárosi metropoliszok korszerkezetét mutatja 2023. január 1-jén:

Dublin (Írország) és Párizs (Franciaország) az egyetlen olyan főváros, ahol a lakosság legalább egynegyede 20 évnél fiatalabb.

Ezzel szemben az EU-ban 10 olyan fővárosi régió volt, ahol a 20 év alattiak az összlakosság kevesebb mint egyötödét tették ki; a legalacsonyabb arányt Athénban (17,8%), Romában (17,6%) és Valettában (16,9%) figyelték meg.

Budapesten a 20 évnél fiatalabb aránya 20% körül mozog.

urbani 4
Európai fővárosok és vonzáskörzetének lakossága életkor szerinti bontásban 2023-ban; Forrás: Eurostat

Időskorúak eltartása: több munkaképes korú kellene

Az időskori függőségi rátát úgy számítják ki, mint az általában gazdaságilag nem aktív korú idősek (itt a 65 éves vagy annál idősebbek) és a munkaképes korúak (itt a 20-64 évesek) számának hányadosa.

2023 elején az EU-ban ez a ráta 36,4% volt, vagyis az EU népességén belül minden egyes idős emberre 2,7 aktív korú jutott.

Az alábbi térkép a nagyvárosi régiók időskori függőségi rátáját mutatja. A legmagasabb arányt Kelet-Németországban regisztrálták, a csúcsot Görlitzben (59,4%). Németországban még 2 olyan nagyvárosi régió volt, ahol a függőségi ráta meghaladta az 50%-ot (más szóval, ahol minden egyes idős emberre kevesebb mint 2 aktív korú ember jutott): Zwickau és Neubrandenburg.

Emellett 2 olyan nagyvárosi régió volt Dél-Franciaország és Észak-Olaszország partjainál, ahol az időskori függőségi ráta szintén meghaladta az 50%-ot: Perpignan és Genova. Portugáliában Coimbra régióban mértek hasonlóan magas arányt.

Az EU nagyvárosi régiói közül Dublinban (22,1%) és Luxemburgban (23,2%) volt a legalacsonyabb az időskori függőségi ráta, míg a többi nagyvárosi régió közül Ciprus, Franciaország és Svédország fővárosi régióiban is viszonylag alacsony volt a mutató.

Budapesten 32,3%-ot mértek, vagyis mintegy 3 aktív korú jut egy idősre a fővárosi régióban.

urbani 5
Időskori függőségi ráta a nagyvárosi régiókban 2023-ban; forrás: Eurostat

Ha nem lenne migráció, bajban lenne Európa

A népesség dinamikáját két paraméter befolyásolja:

  • egyrészt a természetes népességváltozás (a születések és a halálozások számának különbsége),
  • másrészt a nettó migráció (a területre beköltöző és onnan kiköltöző emberek számának különbsége).

Mivel az EU-n belül a természetes népességnövekedés általában stagnált, és egyes esetekben csökkenésbe fordult, a nettó migráció relatív hatása a teljes népességváltozásra egyre nagyobb lett. A regionális statisztikákon belül természetesen a migrációs áramlások vonatkozhatnak az ugyanazon uniós országokon belüli (gyakran a vidéki területekről a városokba irányuló) belső mozgásokra, valamint a más uniós országokból és nem uniós országokból érkező vagy oda irányuló migrációs áramlásokra.

A nyers népességváltozási ráta a népesség változását méri az átlagos népességhez viszonyítva; ezt 1 000 lakosra (százalékpont) vetített arányszámként fejezik ki. A nagyvárosi régiók közül relatíve a leggyorsabb népességnövekedési ütemet 2015 és 2022 között Írországban és Észtországban regisztrálták, mivel a lakosságszámuk átlagosan 16,3, illetve 14,7 százalékponttal nőtt. Viszonylag nagymértékű növekedés volt Svédországban, Csehországban, Dániában, Ausztriában és Hollandiában is. Ezt a 7 országot általában pozitív növekedési ráták jellemezték mind a nettó migráció, mind a természetes változás tekintetében, bár Csehországban és Ausztriában a természetes népességváltozási ráta enyhén negatív volt.

urbani 6
A nyers népességváltozási ráta a nagyvárosi régiókban 2015-2022 között; forrás: Eurostat

A címlapkép illusztráció. Címlapkép forrása: Getty Images

Holdblog

Zsiday Viktor: Mekkora kamat kell??

A gazdasági csúcsminiszter szereti hangoztatni, hogy alacsonyabb kamatszint kell Magyarországon, mert akkor nagyobb lesz a növekedés. Eközben azt is el szokták mondani a kormány tisztvise

Kiszámoló

Napi ábra: Jön a kínai autóáradat

Már a csapból is az folyik, hogy a kínaiak letarolták az európai piacot az államilag agyontámogatott autóikkal, ha nem csinálunk valamit, minden európai gyár tönkre fog menni. Amikor ilyen hír

FRISS HÍREK
NÉPSZERŰ
Összes friss hír
Három nap alatt elesett egy kétmilliós nagyváros – Itt mégis mi történik?

Vezető modellező – Piaci kockázat

Vezető modellező – Piaci kockázat
Agrárszektor Konferencia 2024
2024. december 4.
Mibe fektessünk 2025-ben?
2024. december 10.
Property Warm Up 2025
2025. február 20.
Hírek, eseményajánlók első kézből: iratkozzon fel exkluzív rendezvényértesítőnkre!
Portfolio hírlevél

Ne maradjon le a friss hírekről!

Iratkozzon fel mobilbarát hírleveleinkre és járjon mindenki előtt.

Eladó új építésű lakások

Válogass több ezer új lakóparki lakás közül Budán, Pesten, az agglomerációban, vagy vidéken.

Díjmentes előadás

Kisokos a befektetés alapjairól, tippek, trükkök a tőzsdézéshez

Előadásunkat friss tőzsdézőknek ajánljuk, összeszedünk, minden fontos információt arról, hogy hogyan működik a tőzsde, mik a tőzsde alapjai, hogyan válaszd ki a számodra legjobb befektetési formát.

Díjmentes előadás

Kereskedés a magyar piacon kezdőknek

Minden, amit a hazai parkettre lépés előtt tudni érdemes.

Ez is érdekelhet
Francia Leclerc harckocsi stock