Új erő tör előre az EU vezető országában – Putyin dörzsölheti a markát?
Globál

Új erő tör előre az EU vezető országában – Putyin dörzsölheti a markát?

Még csak idén januárban alakult meg Németországban az új radikális baloldali formáció, a Sahra Wagenknecht Szövetsége (BSW), de máris bejutottak az Európai Parlamentbe és három tartomány törvényhozásába, a háromból két tartományban pedig a kormánykoalícióban is részt vesznek majd. Ugyanakkor a párt még mindig nagyrészt a volt NDK területén népszerű, a nyugatnémet tartományokban alig van jelen – van, ahol még alapszervezete sincs. A legnagyobb megmérettetés csak most jön: február 23-án előrehozott Bundestag-választások lesznek, ahol az is eldőlhet, tartósan meg tud-e maradni a párt a német politikai életben.

Új erő

Még csak idén január 8-án alakult meg Németország legújabb, mérhető támogatottsággal rendelkező pártja, a Sahra Wagenknecht Szövetsége (Bündnis Sahra Wagenknecht – BSW), de jövő év február 23-án máris meg kell méretnie magát az országos parlamenti választásokon, miután az Olaf Scholz vezette hármas koalíció november 6-i felbomlása miatt előrehozott választások következnek. Igaz, a BSW részt vett a június 9-i európai parlamenti választásokon, ahol 6,2 százalékot szerezve mandátumhoz jutott, majd szeptemberben három keletnémet tartomány helyi választásán, ahol mindháromban harmadik helyet ért el.

Német EP-választás

Az iráni apától és német anyától az egykori NDK-ban született Sahra Wagenknecht nem sokkal a berlini fal leomlása előtt, 1989 tavaszán lépett be a keletnémet állampártba, a Német Szocialista Egységpártba (SED). A német újraegyesülés után a kommunista párt utódpártja, a Demokratikus Szocializmus Pártja (PSD) tagja lett, amely párt a nyugatnémet radikális baloldali párttal összeolvadva létrehozta a Baloldal (Die Linke) nevű formációt. Az ismert és népszerű Wagenknecht 2015 és 2019 között a párt frakcióvezetője volt, de később megromlott a kapcsolata a vezetéssel, és 2023-ban elhagyta a Baloldalt.

A Die Linke már jó ideje hanyatló pályán van: a 2021-es Bundestag-választásokon nem sikerült elérniük az 5 százalékos küszöböt, és csak egyéni képviselőiken keresztül jutottak be a Bundestagba. A párt annak ellenére veszített folyamatosan a népszerűségéből, hogy közben a Scholz-kormány pártjainak népszerűsége is gyors hanyatlásnak indult. A kegyelemdöfést végül a BSW alapítása adta meg a pártnak, amely számos Baloldal-tagot is átcsábított – a jelenlegi felmérések 3 százalékra mérik a Die Linkét, ami azt jelenti, hogy szinte biztos kiesik a Bundestagból.

Ahogy a Baloldal, úgy a BSW is elsősorban a volt NDK területén tudta megvetni a lábát.

Nyugaton vannak olyan tartományok, ahol még pártalapszervezetet sem sikerült alapítaniuk – ezt most futólépésben, még az év végéig pótolniuk kell, hogy az egész országban el tudjanak indulni a február 23-i választásokon.

Német pártok keletnémet EP

Milyen programmal indulnak neki a választásnak?

A BSW sok tekintetben a szélsőjobboldali Alternatíva Németországnak (AfD) egyfajta mérsékeltebb, vállalhatóbb alternatívája akar lenni. Annak ellenére, hogy a BSW politikailag a balszélen, az AfD pedig a jobbszélen van, a két párt sok tekintetben hasonló nézeteket vall. (Bár a szélsőjobboldali és a szélsőbaloldali pártok általában is sokszor hasonlítanak témáikban és politizálási stílusukban.)

Ahogy az AfD, úgy a BSW is

rendezni akarja a viszonyt Oroszországgal, béketárgyalásokkal lezárni a háborút, megszüntetni Ukrajna támogatását.

Mindketten kritikusak Németország NATO-tagságával szemben, távolodnának az Egyesült Államoktól, és ellenzik amerikai közepes hatótávolságú rakéták Németországba telepítését. Ahogy az AfD, úgy a BSW is meglovagolja az egyre bevándorlás-ellenesebb közhangulatot, a migráció szigorítása mellett érvelve. Mindkét párt visszavenne Németország zöld elköteleződéséből, az egyre inkább lecsengőben lévő koronavírus-témában pedig a Covid-szkeptikusok és oltásellenesek fülének kedves üzeneteket közvetítenek.

A BSW főbb választási pontjai a következők:

  • Ukrajna fegyvertámogatásának megszüntetése, a tűzszüneti és béketárgyalások megindításának előmozdítása.
  • Szigorúbb bevándorlási politika: a biztonságos harmadik országokból érkezők kiutasítása, az erőszakos bűncselekményekkel vádolt bevándorlók kitoloncolása, az arra nem jogosultaknak a szociális támogatások megvonása.
  • Kevesebb klímavédelem: több fosszilis energia és kevesebb megújuló energia, a belső égésű motorok 2035-ös kivonási határidejének meghosszabbítása.
  • Beruházásösztönzés: az állami infrastruktúrába, iskolákba, ingatlanokba történő állami befektetéseket ki kellene vonni az úgynevezett adósságfék hatálya alól.
  • „Fizessenek a gazdagok”: a 100 millió eurónál nagyobb vagyonnal rendelkezők megadóztatása.
  • „Koronaamnesztia”: az államnak vissza kell fizetnie a Covid-szabályok megsértése miatt kiszabott bírságokat, és minden folyamatban lévő eljárást meg kell szüntetnie.

A BSW hatalomra kerülése esetén szakértői kormányt hozna létre – igaz, a hatalomra jutásra országosan egyelőre kevés esély mutatkozik.

Tartományi kormányzati részvétel

A szeptember 1-jén tartott szászországi és türingiai, illetve a szeptember 22-én megrendezett brandenburgi választások az EP-választások után újabb sikert hoztak a BSW-nek.

A párt mindhárom tartományban a harmadik helyen végzett, ezzel lényegében megkerülhetetlen tényező lett a koalícióalkotásokban,

ugyanis az AfD-vel – amely Türingiában első, Szászországban és Brandenburgban második lett – egyetlen másik párt sem hajlandó koalícióra lépni.

Mindhárom tartományban a BSW részvételével indultak el a koalíciós tárgyalások – Türingiában és Szászországban a konzervatív CDU-val és a szociáldemokrata SPD-vel, Brandenburgban pedig csak az SPD-vel. A szászországi tárgyalások azonban éppen a BSW miatt elakadtak, így most kisebbségi kormány alakulhat a CDU és az SPD részvételével. A másik két tartományban ugyanakkor sikerült összehozni a koalíciót, így Türingiában egy hármas koalíció jöhet létre a pártok színei alapján „szederkoalíció” néven, Brandenburgban pedig baloldali koalíciós kormány.

A koalíciókat nem volt egyszerű tető alá hozni, különösen, mivel Sahra Wagenknecht sokáig ragaszkodott hozzá, hogy kül- és biztonságpolitikai kérdésekben is állapodjanak meg a pártok: a Moszkva és Kijev közötti tárgyalások előmozdításáról, az Ukrajnának nyújtott fegyvertámogatások leállításáról, illetve a közepes hatótávolságú amerikai rakéták telepítésének elvetéséről. Mindezt úgy, hogy a tartományoknak semmiféle kül- és biztonságpolitikai kompetenciája nincs, ezek a kérdések mind a szövetségi kormány hatáskörébe tartoznak.

A türingiai BSW-vezető, Katja Wolf azonban pragmatikus politikát vitt, megegyezésre törekedve a CDU-val és az SPD-vel akár, ami miatt össze is különbözött Wagenknechttel. Végül a pragmatizmus győzött, a koalíciós szerződésbe pedig olyan megjegyzések kerültek be a külpolitikai kérdésekkel kapcsolatban, amelyeket mindenki el tudott fogadni. (Mindegyik fél célja a háború diplomáciai megoldása, az amerikai rakétákat pedig csak a német kormány beleegyezésével lehet Németországba telepíteni és bevetni – ami egyébként is így van.) Wagenknecht, aki sokáig hajthatatlannak tűnt, ezt követően már elégedettségét fejezte ki a koalíciós szerződéssel szemben.

Brandenburgban, ahol az SPD-vel készül koalícióra a BSW, most szintén egy biztonságpolitikai kérdés miatt került veszélybe a közös kormányzás: a tartományba izraeli-amerikai Arrow 3, ballisztikus rakéták elleni rakétákat telepítenének, azonban az egyik BSW-s képviselő, Sven Hornauf kijelentette, nem fogja megszavazni az SPD-s miniszterelnök-jelöltet, Dietmar Woidkét, amennyiben nem állítják le a rakétavédelmi rendszer telepítését. A tartományi BSW-frakció most azon gondolkozik, hogy kizárják soraikból Hornaufot. Maga Wagenknecht azt mondta, érthetetlennek tartja, hogy emiatt torpedózza meg valaki a koalíciós szerződést, a rakétatelepítésről ugyanis a szövetségi kormány döntött, és ő is finanszírozza, Brandenburg tartománynak nincs hozzá különösebb köze.

Milyen esélyekkel vág neki a Bundestag-választásoknak a BSW?

A BSW-nek a két tartományi koalícióval olyan kihívással kell szembenéznie, amivel a másik rendszer- és elitellenes erőnek, az AfD-nek nem: a kormányzás felelősségével. A populista, az egész politikai establishmenttel szemben létrejött pártok jellemző problémája, hogy amennyiben kormányra kerülnek, nem keveset fel kell adniuk radikális programjukból, valamilyen szinten bele kell simulniuk a főáramba, ami miatt veszíthetnek varázsukból. Viszont ha jól használják ki a lehetőséget, és kormányzóképességet tudnak felmutatni, az növelheti népszerűségeket, igaz, inkább már a radikális üzenetekre kevésbé fogékony választók körében.

A BSW országos szinten keményen támadja mind a CDU-t, mind az SPD-t, tartományi szinten azonban most éppen velük készül koalícióra. Igaz, Németországban nem ritka, hogy az országos politikában egymással szemben álló pártok tartományi szinten együttműködnek: az országosan ellenzéki CDU például több tartományban együtt kormányoz az SPD-vel, a Zöldekkel vagy éppen mindkét jelenlegi kormánypárttal. Bár a tartományi ügyek szinte csak az adott tartományban élőket érintik, kérdés, hogy a mostani koalíciókötések hoznak-e a konyhára a BSW-nek, vagy éppen visznek.

A trendek most inkább azt mutatják, hogy a BSW népszerűsége csökken.

Egy közvélemény-kutató, a Forsa már az 5 százalékos küszöb alá, 4 százalékra mérte őket, más felmérésekben 5–7,5 százalék között vannak. A Forsa-felmérésre Wagenknecht úgy reagált, semmi új nincs benne, hogy a közvélemény-kutatásokkal politikát csinálnak, és nem meglepő, hogy valaki éppen a választás kampány kezdete előtt ad „pocsék értékelést” a párt népszerűségéről. Ennek ellenére a BSW nem dőlhet hátra, hiszen 7,5 százalékról sem nehéz végül bezuhanni az 5 százalékos küszöb alá.

Német pártok 2024 nov vége

A BSW szervezeti problémákkal is szembenéz: nincs elég emberük, nincs elég pénzük, sőt – ahogy említettük – néhány tartományban még alapszervezetük sem. Sahra Wagenknecht mellett egyelőre igazán ismert politikusaik sincsenek. Most az a kérdés, a BSW hosszabb távon meg tudja-e vetni lábát a német politikában, vagy múló jelenség lesz.

Címlapkép: Sahra Wagenknecht egy békéért rendezett demonstráción 2024. október 3-án. Forrás: Tamir Kalifa/Getty Images

Kiszámoló

TBSZ adóemelés

A tátongó költségvetési hiány miatt a kormány nemrég bevezette a kamatadó mellett a szochót is, így az eddigi 15% kamatadó mellé további 13% szochót is kell fizetni a tőke és árfolyamnyer

KonyhaKontrolling

Szabadságtervező 2025

Az egyik munkám miatt készítettem egy szabadságtervező táblázatot, ami talán másoknak is segítségére lehet. Az alapgondolat egy kis cég/csoport (jelenleg 9 főre van elkészítve), ahol el sze

Holdblog

15 ezer gyermek óránként

A becslések szerint pár héten belül már 8,2 milliárdan osztozunk a bolygón. Sok szám létezik, hogy hány főt is tudna egészségesen eltartani az ökoszisztémánk, a... The post 15 ezer gyermek

FRISS HÍREK
NÉPSZERŰ
Összes friss hír
Megbukott Bassár el-Aszad, elfoglalták a lázadók Szíria fővárosát
Díjmentes előadás

Kereskedés a magyar piacon kezdőknek

Minden, amit a hazai parkettre lépés előtt tudni érdemes.

Díjmentes előadás

Tőzsdei megbízások helyes használata

Kérdések és válaszok azzal kapcsolatban, hogy mire figyelj, ha kezdő befektető vagy!

Portfolio hírlevél

Ne maradjon le a friss hírekről!

Iratkozzon fel mobilbarát hírleveleinkre és járjon mindenki előtt.

Ügyvédek

A legjobb ügyvédek egy helyen

Agrárszektor Konferencia 2024
2024. december 4.
Mibe fektessünk 2025-ben?
2024. december 10.
Property Warm Up 2025
2025. február 20.
Hírek, eseményajánlók első kézből: iratkozzon fel exkluzív rendezvényértesítőnkre!
Ez is érdekelhet
magyar_hatar_2