Két dolgon múlhat, hogy ki lesz a következő pápa: ők lehetnek a következő katolikus egyházfők
Globál

Két dolgon múlhat, hogy ki lesz a következő pápa: ők lehetnek a következő katolikus egyházfők

Húsvéthétfőn a reggeli órákban 88 évesen elhunyt Jorge Mario Bergoglio, vagy ahogy az egész világ ismerte: Ferenc pápa. Miközben globálisan a részvétüket fejezik ki a katolikus vezető halála miatt, csendben a háttérben már megindult a találgatás, hogy vajon ki lehet majd a világ legnagyobb vallásának egyházfője. A fogadóirodáknál már felröppent néhány név, akiket a legesélyesebbnek tartanak a pápai trónra, megnéztük, mit érdemes tudni a jelenleg ismert, potenciális jelöltekről.

Már kijelölték a katolikus egyház egyik legfontosabb és legtitkosabb procedúrájának időpontját, a pápaválasztásról értekező konklávét május 5. és 10. között fogják megtartani a vatikánvárosi Sixtus-kápolnában. A szavazás végkimenetét előzetesen szinte lehetetlen megjósolni, mivel a bíborosok egymás után adják le a szavazataikat, ezzel pedig befolyásolni tudják a soron következőt. Visszatérő eset, hogy egyesek megpróbálnak trükközni egy-egy jelölésnél, és direkt a kevésbé esélyes nevet adják le még viszonylag korán, ezzel pedig többek véleményét megváltoztatva.

Rendkívül nehéz felmérni az erőviszonyokat, mivel a belső dinamikákra szinte semmi rálátása nincs a fogadóirodáknak, ezért az előzetesen esélyesnek kikiáltott jelölt könnyen lehet, hogy nem is lesz a legtöbb szavazatot kapó bíborosok között.

Jól mutatja ezt a 2013-as pápaválasztás is, amikor a konklávét megelőzően az argentin Bergogliót nem nagyon tartották számon a top helyeken. Azt is fontos megjegyezni, hogy éppen a 2005-ös konklávé előtti időszak mutathatja meg, hogy a pillanatnyi álláspont gyorsan megváltozhat. Akkor Joseph Ratzinger, későbbi XVI. Benedek, gyorsan növelte esélyeit a fogadóirodáknál, a választás maga már úgy kezdődött, hogy az egyik legtöbbet emlegetett név volt a jelöltek sorában.

Jelenleg a legtöbben úgy gondolják, hogy a következő bíborosok közül kerülhet ki a következő pápa. Összeszedtük, hogy mit kell tudni róluk és mekkora esélyt adnak rájuk (ez gyorsan változik, ezért a cikk írásának pillanatától kezdve meglehet, hogy már át is rendeződött a sorrend).

Luis Antonio Tagle, 67 éves, Fülöp-szigetek

Megválasztása hasonlóan izgalmas újdonságot jelentene a katolikus egyház történetében, mint Ferencé, ugyanis a gyorsan növekvő lakosságszámú Távol-Keletről eddig még sosem érkezett egyházfő. Sok esetben tévesen azt írják, hogy ő lenne az első ázsiai pápa, ám a korai időszakban több katolikus egyházfő érkezett a Közel-Keletről. Szerepe változóban van, korábban egyértelműen őt tartották Bergoglio utódjának, ám az elmúlt időszakban Ferenc már nem annyira helyezte őt előtérbe, ez pedig némi változást mutatott a Vatikán politikájában. Szokták egyébként „ázsiai Ferencként” is nevezni, mivel szemléletében nagyban követi az argentin pápa gondolatait, a progresszív szárny egyik tagjaként tekintenek rá, a Vatikánban több fontos pozíciót is vállalt. Környezete vidámnak és karizmatikusnak tartja, aki a sajtóban folyamatosan a „harmadik világ” katolikusait érintő problémákat helyezi előtérbe, amely gyakran emeli ki a szociális gondokat. A melegeket érintő témákban az enyhítés mellett foglalt állást, viszont az abortusz esetében kemény álláspontot képvisel. Előnye lehet a fiatalsága, mivel megválasztása esetén hosszabb távú stabilitást tudna nyújtani a katolikus egyháznak.

OddsChecker: 40%

OLBG: 7/4

Pietro Parolin, 70 éves, Olaszország

A püspök jól ismert már a Vatikánban, mivel 2013 óta pápai államtitkár, vagyis a katolikus egyház egyik legbefolyásosabb pozícióját tölti be. Ezt a helyet 58 évesen kapta meg, ezzel pedig majdnem az elmúlt egy évszázadban ő lett a legfiatalabb. Kiemelkedően fontos szerepet játszott abban, hogy az Egyesült Államok és Kuba közötti kapcsolatok lassan normalizálódni látszottak a 2010-es évek második felétől. A legnagyobb tettet azonban egyértelműen a 2018-as megegyezés jelentette a Kínai Népköztársaság és a Vatikán között, amellyel lehetővé vált az évtizedek óta illegalitásban működő kínai katolikus egyház helyzetének jelentős javítása, bár a megbeszélések azóta is tartanak. Emiatt egyébként több kritikát is kapott, mivel a helyi egyházi vezetők szerint túlzottan elnéző volt a kommunista párttal szemben. A szemléletére a mértékletesség jellemző, közel állt Ferenchez, ezért esetleges megválasztása esetén a korábbi pápához hasonló irányban vezetné tovább az egyházat. Érik kritikák is a munkáját, a konzervatívok szerint esetében a pragmatikus hozzáállás sokkal fontosabb, mint a teológiai szempontok, szerintük a diplomáciai érdekeket és az ideológiai szempontokat a hit elé helyezi. Támogatói viszont azzal érvelnek mellette, hogy az elmúlt években diplomataként jelentős sikereket ért el, valamint folytatná a Ferenc által megkezdett utat.

OddsChecker: 40%

OLBG: 7/4

Peter Turkson, 76 éves, Ghána

2013-ban szinte mindenütt őt gondolták tuti befutónak, de végül Bergoglio megelőzte őt a szavazásnál. Évszázadok óta ő lehetne az első feketebőrű pápa, ám a jelöltségénél hátrányt jelent az életkora, mivel már kifejezetten öregnek számít. Hasonlóan Tagléhoz, ő is gyakran szólal meg a harmadik világot érintő problémákkal kapcsolatban, kifejezetten a szegénység, a rossz gazdasági helyzet és társadalmi egyenlőtlenségek, a klímaváltozás tartozik a fő témái közé. A legfontosabb teológiai témákat illetően a konzervatívabb szemléletet követők táborához tartozik, így a házasság és a homoszexualitás kérdésében is megerősítette az egyház álláspontját. A bíboros nézeteiben az elmúlt években némi lazulás tapasztalható, különösen az azonos nemű párokat érintő kérdésekben, mivel szerinte Afrikában sok ország túlzottan keményen lép fel a közösség tagjai ellen.

OddsChecker: 5,9%

OLBG: 10/1

Erdő Péter, 72 éves, Magyarország

Az esztergomi érsek már 12 évvel ezelőtt is az egyik legtöbbet emlegetett név volt az egyház vezetésére, ám akkor nem nyerte el a szükséges szavazatmennyiséget. A konzervatív nézeteket vallók táborának egyik vezető személyisége, az ő megválasztása mindenképpen jelentős változást jelentene Ferenc pápa óvatosan progresszív szemléletéhez képest. A nemzetközi sajtó kiemeli, hogy pragmatikus szemlélettel közelíti meg a legfontosabb kérdéseket, ezért hidat tudna képezni a különböző csoportok között. Hangsúlyozzák, hogy a személyisége nem megosztó, valamint a teológiai munkássága miatt nagy tiszteletnek örvend. Ellene szólhat az életkora azok körében, akik inkább egy hosszabb stabil korszak miatt egy fiatalabb jelöltre adnák le a voksukat. Visszatérő téma vele szemben az Orbán Viktor magyar miniszterelnökkel ápolt kapcsolata, ugyanis 2015-ben úgy tűnt, hogy inkább Budapest álláspontját képviseli a migránskérdésben, mint a Vatikánét.

OddsChecker: 9,1%

OLBG: 8/1

José Tolentino Calaça de Mendonça, 59 éves, Portugália

Bár a fogadóirodák radarján egyelőre nem tűnt még fel a lehetséges jelöltek között, ő tűnik a legfiatalabbnak azok közül, akik esélyesek lehetnek átvenni a pápai trónt. Az életkora azonban egyben hátrány is lehet, mivel éppen a fiatalabb ambiciózus bíborosok körében azzal a veszéllyel fenyeget, hogy akár több évtizedet is várniuk kellhet akár a következő pápaválasztásig, így a stabilitás kérdése háttérbe szorulhat. Nézeteit tekintve toleráns nézőpontot képvisel a melegjogokat illetően, valamint az több helyen is megütközést keltett, hogy egy bencés nővérrel együtt a női papok felszentelésének egyik leghangosabb támogatója. Szerinte a katolikus egyháznak a korábbiaknál jóval több kapcsolatot kell teremtenie a modern kultúrával, a kor jelentette kihívásokra progresszívebb választ kell találnia a Vatikánnak.

Angelo Scola, 83 éves, Olaszország

Korábban az egyik legnagyobb névnek számított, 2005-ben és 2013-ban is kimagasló esélyesnek számított, mégsem ő lett a befutó. Az olasz bíboros korábban Velencei pátriárka is volt, 2011-től 2017-ig pedig Milánó érseke. Scola az egyik legnagyobb támogatója az ökumenikus szemléletnek, kifejezetten az iszlámmal kapcsolatban keresi a közös pontokat, hangsúlyosan a közel-keleti keresztények üldöztetése terén. Támogatja a közeledést az ortodox egyházhoz is, valamint a házassággal kapcsolatos nézetei miatt ismert, a katolikusok egyik legnagyobb tiszteletben álló teológusa. Kifejezetten ellene szól az életkora, mivel vélhetően egy rövid ciklust jelentene az egyház életében, ez már meglátszódik az esélyek latolgatásánál is.

OddsChecker: 4,8%

Angelo Scola bíboros 2015-ben
Angelo Scola bíboros 2015-ben. A kép forrása: Giulio Origlia/Getty Images

Matteo Zuppi, 69 éves, Olaszország

Zuppi 2019 óta bíboros, aki Ferenchez hasonlóan a progresszív szárny egyik fontos képviselője. Az argentin egyházfő örökségét folytatva kifejezetten kiemelt figyelmet szentel az elesetteknek és a szegényeknek, valamint kifejezetten megengedő álláspontot képvisel az azonos neműek házasságát illetően. Az elmúlt időszakban a legnagyobb figyelmet azonban nem elsősorban a teológiai, hanem sokkal inkább a diplomáciai munkájának köszönheti. Az előző pápa ugyanis őt nevezte ki az orosz-ukrán háború békenagykövetévé, így Zuppi több alkalommal is Kijevbe, illetve Moszkvába utazott, ahol találkozott a legfontosabb vezetőkkel. A legfontosabb fogadóirodáknál egyelőre még nem jegyzik a top helyeken, amolyan titkos esélyesként merült fel eddig a neve.

Pierbattista Pizzaballa, 60, Olaszország

Szintén az egyik legfiatalabb jelöltnek számít az olasz Pizzaballa, aki Mendonçához hasonlóan akár évtizedeken át be tudná tölteni a katolikus egyház vezetőjének szerepét. 2020 óta ő a jeruzsálemi latin pátriárka, kulcsfontosságú az ő személye a Szentföldön élő keresztény kisebbségek támogatásában. Nagy hírnevet szerzett magának akkor, amikor a 2023. október 7-i iszlamista terrortámadást követően a Hamásznak felajánlotta magát túsznak a Gázában fogva tartott gyerekekért cserébe. Aktív résztvevője a Közel-Kelet egyik legsúlyosabb konfliktusának, 2024-ben például a háborús övezetbe is ellátogatott. Arról viszonylag keveset tudni, hogy pontosan milyen nézeteket vall, erről a nyilvánosság előtt ritkán nyilatkozik, ám a legtöbb forrás azt várja tőle, hogy pápasága esetén folytatná Ferenc által képviselt progresszív irányvonalat. Egyelőre a fogadóirodák kevésbé számolnak vele a legnagyobb esélyesek között, de ez a helyzet a következő időszakban könnyen megváltozhat.

Bizonyos helyeken felmerülnek még olyan nevek is, mint a 80 éves kanadai Mark Ouellet, vagy a 68 éves Mario Grech, illetve még többször kerül elő a 79 éves guineai Robert Sarah neve is. Őket azonban egyelőre még nem igazán szokás a fő esélyesek között emlegetni, mivel az egyházi berkeken belül sincs meg a kellő támogatottságuk ehhez. A helyzet viszont a következő hetekben jelentősen változhat, mivel a gyász mellett ezt az időszakot az is jellemzi, hogy az egyház vezetésére pályázók igyekeznek a bíborosokat és a közvéleményt is maguk mellé állítani, emiatt pedig még meglepetés is lehetséges majd a konklávét követően. A pápaválasztás előtt érdemes lesz újra rápillantani a változásokra a fogadóirodáknál, ahol akár jelentős erőegyensúly elbillenés is következhet.

Sokat fog majd számítani, hogy a bíborosok milyen szempontokat fognak majd elsődlegesen figyelembe venni, ebben két tényező tűnik jelenleg döntő fontosságúnak: az életkor és a teológiai szemlélet.

Ezek a szempontok éppen elegendőnek tűnnek, hogy a politikával keverve a következő két hétben megkavarják az erőviszonyokat.

Címlapkép forrása: Franco Origlia/Getty Images

A cikk elkészítésében a magyar nyelvre optimalizált Alrite online diktáló és videó feliratozó alkalmazás támogatta a munkánkat.

FRISS HÍREK
NÉPSZERŰ
Összes friss hír
Mérgező borokkal árasztották el Európát, Magyarországon is súlyos a helyzet
Portfolio Gen Z Fest 2025
2025. május 9.
Portfolio AgroFood 2025
2025. május 20.
Portfolio AgroFuture 2025
2025. május 21.
Digital Compliance 2025
2025. május 6.
Hírek, eseményajánlók első kézből: iratkozzon fel exkluzív rendezvényértesítőnkre!
Portfolio hírlevél

Ne maradjon le a friss hírekről!

Iratkozzon fel mobilbarát hírleveleinkre és járjon mindenki előtt.

Ügyvédek

A legjobb ügyvédek egy helyen

Díjmentes előadás

Tőzsdézz a világ legnagyobb piacain: Kezdő útmutató

Bemutatjuk, merre érdemes elindulni, ha vonzanak a nemzetközi piacok, de még nem tudod, hogyan vágj bele a tőzsdézésbe.

Díjmentes online előadás

Miért a tőzsdei befektetést válasszam az állampapír helyett?

Online előadásunkon megvizsgáljuk a két befektetési formát, megtárgyaljuk az előnyeiket és a hátrányaikat, sorra vesszük mikor mibe érdemes fektetni.

Ez is érdekelhet