
A Jemen nyugati negyedét, köztük a fővárost, Szannaát is irányításuk alatt tartó húszi lázadók eredetileg azért kezdték el lőni a Vörös-tengeren, illetve az Ádeni-öbölben közlekedő kereskedelmi hajókat, hogy ezzel is tiltakozzanak Izrael gázai hadjáratához. A lázadók korai nyilatkozatai szerint hivatalosan csak az Izraelbe tartó, vagy izraeli tulajdonú hajók voltak veszélyben, a gyakorlat viszont finoman szólva is mást mutatott:
a húszik lőttek nagyjából mindenre, ami mozgott, egyes jelentések szerint orosz és iráni hajók is veszélybe kerültek a rakéták és drónok miatt.

A támadások a globális ellátási láncokra is hatást gyakoroltak: a Szuezi-csatorna a világ egyik legforgalmasabb hajózási útvonala, a fenyegetés miatt pedig brutálisan megugrott a hajókra kötött biztosítások ára. A hajózási társaságok előtt két út állt: vagy kifizetik a kegyetlen összegeket a biztosításért, és vállalják annak a kockázatát, hogy rakétát kapnak az iszlamistáktól, vagy megkerülik a Jóreménység fokát, ami jó 5-7 napos kitérőt (ezáltal pedig újabb komoly költségemelkedést) jelentett.
Amerika közbelép
Izrael szoros szövetségeseként kézenfekvő volt, hogy az Egyesült Államok (illetve kisebb lendülettel más NATO-tagállamok) valamit lépni fog a húszi támadások közepette, a valós indok azonban sokkal inkább a kereskedelmi útvonal biztosítása volt, hiszen a jemeni támadások korai szakaszukban nem jelentettek komolyabb fenyegetést Izraelre nézve.
Washington még a Biden-adminisztráció alatt gyorsan bejelentette, hogy lebombázzák a húszikat, azonban már akkor többször megírtuk, hogy ez a gyakorlatban valószínűleg nem lesz járható út.
A jemeni lázadóknak hosszú éveik voltak arra, hogy a fegyverraktáraikat mélyen a föld alá rejtsék, ezek bombázókkal történő „kiásása” pedig időigényes és drága elfoglaltság.
A NATO ettől függetlenül igyekezett annyi rakéta- és drónindító állomást megsemmisíteni, amennyit tudott, a hajóforgalom elleni támadások azonban nemhogy nem mérséklődtek, Washington hajói is célpontokká váltak.

Donald Trump hivatalba lépése után felemás elvárásokat támasztott a jemeni helyzettel szemben a nemzetközi közvélemény: egyfelől lehetett tudni, hogy a republikánus elnök erőteljesebben fog fellépni Irán ellen elődjénél, másfelől több olyan találgatás is volt, melyek szerint a Közel-Kelet egyéb területein kevésbé lesznek aktívak.
Pont emiatt a kettősség miatt lógott a levegőben Jemen helyzete is, hiszen a húszi lázadók éppen a Teherán által életben tartott „Ellenállás tengelyéhez” tartoznak, a gyakorlatban tehát Trump nagy riválisainak a proxyszervezeteként működnek.
Trump a húszik esetében is egy Iránhoz hasonló utat választottak: egyik kezével olajágat nyújtott, és tárgyalásokat ajánlott, a másik kezével pedig a maximális nyomás elvét alkalmazta, azaz felhajtott egy csomó repülőgépet a levegőbe, és elődjéhez hasonlóan lebombázta a lázadókat.
„Győzött”, de tényleg?
Május 6-án jött az új hír: Trump bejelentette, hogy a húszik „megadták magukat”. Washington közölte, hogy ennek fényében leállítják a légicsapásokat, éppen egy héttel azután, hogy az egyik filléresnek éppen nem nevezhető F/A-18-as vadászbombázójuk belecsúszott a Harry S. Trumanról a tengerre, mivel a hajó éles manőverekkel próbált elkerülni egy jemeni rakétát. A következő komoly lépésre az Egyesült Államok akkor szánta el magát, amikor múlt pénteken közölték: a Truman és köteléke elhagyja az Ádeni-öböl vizeit, más kötelék pedig nem fog érkezni a helyére.

Bár elsőre kifejezetten furcsán hathat, hogy Washington úgy vonja ki a fegyvereit a húszik környékéről, hogy a jemeni lázadók jól látható módon átvészelték a bombázásokat, mi több, továbbra is lövik Izraelt, mostanra már egyre intenzívebben, egyre nagyobb hatótávolságú fegyverekkel.
Trump visszavonulója három tényezőből ered, melyek közül az első meglehetősen prózai: túl drága volt az akció. A Pentagonból kiszivárgott jelentések alapján az amerikai haditengerészet harminc nap alatt nagyjából egymilliárd dollárt költött el a hadműveletre, mindeközben balesetek miatt elveszített több F/A-18-as vadászbombázót és jó néhány MQ-9 Reaper drónt, ráadásul komoly veszélynek tették ki a hadihajóikat is.
Egyes források szerint a Pentagon kifejezetten aggódott amiatt, hogy gyorsabban használják el a modern lőszereiket, mint ahogy gyártják őket.
A hadművelet tehát drága volt, látható sikerek nélkül. Trumpnak ugyanakkor esze ágában sincs teljesen kivonulni a régióból, itt jön be a második tényező: Washington valószínűleg igyekszik nagyobb figyelmet fordítani arra, hogy felhalmozzon annyi fegyvert a térségben, amely megrettentheti az atomprogrammal kapcsolatos tárgyalásokon akadékoskodó Iránt. A különféle jelentések azt mutatják, hogy hiába hagyja el az amerikai hordozókötelék Jemen partjait, az Indiai-óceán legfontosabb amerikai támaszpontjára, a Diego Garcia légitámaszpontra tovább özönlenek a fegyverek.

A harmadik ok Izraelhez kapcsolódik: a korábbi gázai tűzszünet megmutatta, hogy a húszik valóban felfüggesztik a hajók, valamint a zsidó állam elleni támadásokat akkor, ha Jeruzsálem leáll a palesztinok elleni támadásokkal. Az már hónapokkal ezelőtt kiszivárgott, hogy Trumpot bosszantja Benjamin Netanjahu hozzáállása, az izraeli kormányfővel ráadásul már az első ciklusában sem volt éppen felhőtlen a viszonya. Könnyen elképzelhető, hogy
Trump a húszik elleni támadások leállításával próbálja belekényszeríteni szövetségesét egy újabb, tartósabb tűzszüneti megállapodás elfogadásába.
Az ugyanakkor továbbra is minimum kérdéses, hogy a jemeni lázadók valóban „csak” Izrael ellen fognak támadásokat indítani. Az egyik oldalról a korábbi tapasztalatok azt mutatják, hogy a húszik nagyjából bármelyik teherhajóra rásütötték az „izraeli érdekeltség” bélyeget, másrészt viszont a hajózási útvonalak elleni támadások azért váltak a lázadók szemszögéből szükségessé, mert fegyverzetük korábban nem tudta megbízhatóan elérni Izraelt. Mostanra a helyzet változni látszik, egyre több hír érkezik arról, hogy a Jemenből indított újabb fegyverek eljutnak a zsidó állam légterébe, így könnyen lehet, hogy a hajók elleni támadások valóban mérséklődni fognak, Washington pedig a húszik rakétáival próbálja meg belekergetni Netanjahut a tűzszünetbe.
Címlapkép: F/A-18-as vadászbombázók a USS Harry S. Truman fedélzetén. A címlapkép forrása: Gerard Bottino/SOPA Images/LightRocket via Getty Images
A lassulás közepette is találnak pénzügyi kapaszkodókat a hazai kkv-k − Győrbe érkezett a pénzügyi roadshow
Kedvező finanszírozás minden mennyiségben.
Romlik a hangulat, de a Nasdaq tartja magát.
Az európai indexek is többségében mínuszban állnak.
Vallottak a profik: ezt az 5 részvényt kell most venni szerintük
A Bank of America elemzői megtették tétjeiket.
Megérkeztek a számok: meglepő helyen kötöttek ki az állampapírkamatok
Körvonalazódik, mihez kezdtek a magyarok a felszabaduló megtakarításaikkal.
Trump megígérte, és tartotta is a szavát – Nyílnak a kapuk az amerikai földgázexport előtt
Felpöröghetnek az események.
A Vatikán ültetheti össze újra Moszkvát és Kijevet, Washington támogató szerepet vállal – Híreink az orosz–ukrán háborúról szerdán
Folyamatosan frissülő hírfolyamunk.
Újfajta fegyvereket pakolnak az ukránok a sztárdrónokra
Sufnituningnak sufnituning, de úgy néz ki, működik.
Mennyivel kerül többe egy horvát nyaralás, mint egy éve?
Közeleg a jó idő, egyre többen kezdik tervezni a nyaralást. A K&H felmérése alapján már az is kiderült, hogy mennyit költenének a nyaralást tervezők idén. Jelentősen, 21 százalékkal e
Így írunk mi: mérlegen az Economania első 499 írása
Blogunkon hét és fél éve jelentetünk meg rendszeresen gazdasági, pénzügyi témájú posztokat. Jubileumi, 500. bejegyzésünkben áttekintjük, hogyan alakult az olvasói érdeklődés blogunk irá
Brüsszel 2025-re elszórja az innovációs milliókat
2025 új lehetőségeket tartogat a kutatás-fejlesztés és innováció területén: az Európai Bizottság több mint 400 új pályázati felhívást tesz közzé a Horizont Európa keretprogramban.
Az osztalék könyvelése és az osztalék adózása - útmutató vállalatoknak
Az osztalékról szóló döntést évente egyszer a beszámoló elfogadásakor lehet meghozni, amikor a társaság legfőbb szerve dönt az osztalék mértékéről, és az osztalék kifizetéséről. A h
Üzleti rapid randik egy lemaradó-feltörekvő gazdaságban
A korábban gazdasági páriaként kezelt Görögország kezd végre ébredezni évtizedes hibernációjából. A kilátások egyre jobbak, és igazán értékes befektetési célpontokat is lehet találni
Fenntartható-e az észak-afrikai földgázexport?
Észak-Afrika továbbra is meghatározó szereplő lehet a globális földgázpiacon, ha sikeresen lépést tud tartani a növekvő kihívásokkal.
A dollár világpénzszerepe alapjaiban kérdőjeleződik meg
Az Egyesült Államok fizetőeszköze manapság egyértelműen a világgazdaság első számú devizája. A dollár központi szerepe azonban a világgazdaság strukturális változásával meginogni láts
Ne vásárolj ingatlant úgy, mint egy zsák krumplit!
HitelesAndrás - Keress, kövess, költözz! Ne vásárolj ingatlant úgy, mint egy zsák krumplit! Az ingatlanvásárlás sokkal komolyabb döntés, mint gondolnánk Miközben egy használt autót alapos


- Extraprofitadók: megjöttek a kormány legújabb tervei
- Hatalmas adóváltozások jönnek 2026-ban, és ez még nem minden
- Itt a fordulat: ez lehet az első jel arra, hogy megmenekülhet a Föld
- Véget ért az orosz-ukrán béketárgyalás: itt van minden, amit tudni lehet
- Érdekesen takarítanak meg a magyarok: olyat műveltek, mint Európában senki
Lemond a kormány több száz milliárdról a választások után – Mi történik?
Eltűnik az egyik legfontosabb bevétel?
Lantos Csaba: történelmi hétvége volt a magyar árampiacon, de van még teendő
Az energiaügyi miniszter értékelte Magyarország energiaszuverenitási törekvéseit
Történelmi pofont kapott az USA: fel lehet ebből állni?
A Moody's leértékelése új fejezetet nyithat.
Ügyvédek
A legjobb ügyvédek egy helyen
Tőzsdei túlélőtúra: Hogyan kerüld el a leggyakoribb kezdő hibákat?
A tőzsdei vagyonépítés során kulcsfontosságú az alapos kutatás és a kockázatok megértése, valamint a hosszú távú célok kitűzése és kitartó befektetési stratégia követése.
Sikeres befektető online tanfolyam
Megtanulhatod, hogyan találj rá a legjobb befektetési lehetőségekre, és azonnal alkalmazható, gyakorlati stratégiákat sajátíthatsz el – mindezt egy interaktív, élő online eseményen.