Jön a nagy visszatelepítés: ez lehet a jövő gazdaságainak egyik legmeghatározóbb trendje
Globál

Jön a nagy visszatelepítés: ez lehet a jövő gazdaságainak egyik legmeghatározóbb trendje

Az utóbbi évtizedben számos kihívás késztette arra a vállalatokat, hogy visszatelepítsék működésüket saját hazai piacukra. Donald Trump és más protekcionista kereskedelempolitikai szemléletű vezetők megválasztása, a kereskedelmi konfliktusok gyakoribbá válása, a nyugati hatalmak és Kína közt fokozódó feszültség, a Covid19-járvány során tapasztalt ellátási zavarok és a vállalati zöldítési törekvések mind hozzájárultak ahhoz, hogy a privát szektor is egyre inkább a rugalmasságra és ellenállóképességre fókuszáljon. Mindez a termelés áthelyezésének különböző formáiban valósul meg, amelyek közül kiemelkedik a reshoring, a vállalati tevékenységek hazai piacokra való visszatelepítése. Az Energiastratégia Intézet nearshoring sorozatának 6. része.
Újra Property X! - A Portfolio legélménydúsabb, legsportosabb ingatlan X finanszírozás X építőipar konferenciája idén is Füredre hívja a szakma kiemelt szereplőit! Találkozzunk!
Ez itt az on the other hand, a portfolio vélemény rovata.
Ez itt az on the other hand, a portfolio vélemény rovata. A cikkek a szerzők véleményét tükrözik, amelyek nem feltétlenül esnek egybe a Portfolio szerkesztőségének álláspontjával. Ha hozzászólna a témához, küldje el cikkét a velemeny@portfolio.hu címre. A megjelent cikkek itt olvashatók.

A reshoringot ösztönző tényezők

A vállalatok nagy részét ellátási láncuk rugalmasabbá tétele vezérli, amikor tevékenységeik visszatelepítése mellett döntenek.

A 2020–2021-es ellátási zavarok, a geopolitikai fragmentáció állandósulása és a Kínával való kereskedelmi feszültségek számos iparág és vállalat ellátási láncainak sérülékenységét felfedték. Ezek a kihívások arra késztették a vállalatokat, hogy újraértékeljék beszerzési és gyártási helyszíneiket, és kockázatcsökkentési stratégiákat alkossanak a sérülékenységek kezelése érdekében. Ennek keretében egyre több cég a termelés visszatelepítését és a regionális hálózatok kiépítését helyezi előtérbe. Az ellátási láncok ellenállóképességének növelése mellett szintén a reshoringot ösztönzi az a tendencia, hogy a vállalatok az ellátási láncok alsóbb szintjein is nagyobb átláthatóságra törekednek a kockázatok csökkentése érdekében. Szintén meghatározó a fenntarthatósági és zöldítési törekvések előtérbe kerülése, mivel ezek elérését nagyban segíti az ellátási láncok lerövidítése.

A politikai döntéshozatal szempontjából a reshoring három fő célt szolgál:

  • az alapvető ellátásbiztonság növelését,
  • a stratégiai versenytársakkal szembeni sérülékenység csökkentését, valamint
  • a munkahelyek hazahozatalát.

Ezt felismerve a kormányok egyre több erőfeszítést tesznek a vállalatok hazacsábítására, így az egyik legfontosabb ösztönzőt a hazai termelés fellendítését célzó kormányzati támogatások jelentik. Az Egyesült Államokban a Biden-adminisztráció számos programot vezetett be, amelyek a termelőipar megerősítését és az amerikai cégek visszatelepülésének támogatását célozták meg. Az ilyen szövetségi beruházási programok közé tartozik a Bipartisan Infrastructure Law, a CHIPS and Science Act, valamint az Inflation Reduction Act.

Ahhoz, hogy a vállalatok élhessenek az ezek által biztosított az adókedvezményekkel, támogatásokkal és egyéb finanszírozási lehetőségekkel, az Egyesült Államokon belüli gyártás mellett meg kell felelniük bizonyos, az előállításra és a beszerzésre vonatkozó előírásoknak is. Bár a programok elsősorban a félvezetők, az elektromos járművek és a lítiumos akkumulátorok gyártóit célozzák meg, az egész beszállítói láncra, így az alacsonyabb szintű beszállítókra és a kis- és közepes méretű gyártókra, valamint a kapcsolódó hagyományos iparágakra is hatással vannak.

Az európai versenyképesség javítása érdekében az Európai Unióban is számos olyan program indult, amelyek célja a visszaiparosítás. A szilárdabb és fenntarthatóbb beszállítói láncok kialakításának fontosságát felismerve az Interreg Europe az EU támogatásával létrehozta a BRIDGES projektet, amely a reshoring- és a nearshoring-lehetőségek kiaknázására összpontosít az erős és fenntartható európai értékláncok kiépítése érdekében. Emellett az Európai Bizottság az Inflation Reduction Actre válaszul megalkotta a Net Zero Industry Actet, melynek célja az EU versenyképességének javítása az európai tiszta technológia szektorba való befektetések növelésével.

Trendek és tendenciák

A reshoring nem új jelenség, már a 2008-as gazdasági világválság kezelésekor az Egyesült Államok akkori, Obama által vezetett adminisztrációnak politikai prioritásai közt szerepelt. 2010 és 2016 között a reshoring révén keletkezett munkahelyek körülbelül 60%-a Kínából került vissza, mivel az ottani munkaerő egyre drágábbá vált. Ez a már létező jelenség az utóbbi években erősödött fel, és 2023-ra a Kínából történő reshoring aránya elérte a 87%-ot.

A Bain nevű menedzsment-tanácsadó cég 2024-es, az amerikai elnökválasztás előtt készült felmérése szerint

a megkérdezett nagyvállalatok vezetőinek 81%-a tervezi ellátási lánca Egyesült Államokhoz közelebb hozatalát.

Az ilyen tervekkel rendelkező cégek aránya két éve csupán 63% volt. Ezzel szemben csupán 36% rendelkezik offshoringtervekkel. A válaszadók 2%-a számolt be arról, hogy egészében végrehajtotta már nearshoring- és reshoringterveit. Ez arra utal, hogy a legtöbb vállalat esetében a tevékenységek visszaszervezése jelenleg is folyamatban van, és ez előreláthatóan évekig így is lesz. A változó Kína-politika hatását mutatja, hogy a tevékenységeket Kínából kiszervezni tervező amerikai vállalatok aránya a két évvel ezelőtti 55%-ról 69%-ra nőtt.

A Reshoring Initiative intézet 2020-as jelentése alapján a reshoringnak köszönhetően a legtöbb új munkahely a szállítmányozási eszközök, az orvosi felszerelések és kellékek, a vegyipar, valamint a számítógépek és az elektronikai termékek gyártóiparában jött létre az Egyesült Államokban.

A reshoring nem csak az Egyesült Államok vállalataira jellemző. 2014 és 2018 között a legmagasabb reshoring-esetszámokkal rendelkező országok az USA mellett Nagy-Britannia, Olaszország és Franciaország voltak. Egy gyártással foglalkozó brit cégek körében végzett kutatás szerint a megkérdezettek 58%-a tervezi beszállítói láncainak visszatelepítését. A nagy európai és amerikai vállalatok 47%-a már befektetett a gyártási tevékenység reshoringjába, 72%-uk pedig jelenleg is dolgozik reindusztrializációs stratégiáján, vagy már rendelkezik ilyennel. A többség ezeket a stratégiákat az elmúlt két évben indította el.

Néhány a sok közül: Ford, Intel, Apple, General Electrics

2021 májusában a GAF Energy, egy amerikai napelemrendszereket gyártó vállalat, bejelentette, hogy kutatás-fejlesztési és gyártói tevékenységét Ázsiából a Silicon Valley-be helyezi át. Ugyanebben az évben hozta nyilvánosságra a Peloton amerikai kerékpár- és futópadgyártó 400 millió dolláros beruházási tervét első amerikai gyárának megépítéséről. 2021 májusában a Ford is bejelentette, hogy közös vállalkozást indít a dél-koreai SK Innovation akkumulátorgyártóval, amely az Egyesült Államokban fog akkumulátorcellákat gyártani elektromos járművekhez. A Caterpillar, a nehézgépgyártás egyik meghatározó szereplője, Japánból és Mexikóból Illinoisba és Texasba helyezte át bizonyos műveleteit, hogy gyorsabban reagálhasson a piaci igényekre, és ezzel ellátási láncát is hatékonyabbá tette.

Az amerikai félvezetőgyártás kiépítésére irányuló szövetségi törekvéseket kihasználva az Intel két chipgyárat is épít Phoenix közelében. Ezenkívül alumínium- és acélüzemek épülnek szerte az USA déli államaiban: a Novelis Alabamában, a US Steel Arkansasban, a Nucor Kentuckyban létesít új gyárat. New York államban egy évekkel ezelőtt bezárt Ingersoll Rand üzemet újra megnyitnák, hogy ott légkompresszorokat gyártsanak.

Az Apple a minőség-ellenőrzés és az innovációs menedzsment javítása érdekében az utóbbi időben egyre nagyobb mértékben fektet be az amerikai gyártásba, különösen egyes alkatrészek és összeszerelési folyamatok visszatelepítésébe. A vállalat sajtóközleményei szerint a következő években több mint 500 milliárd dollárt költ csapatai és létesítményei bővítésére Michiganben, Texasban, Kaliforniában, Arizonában, Nevadában, Iowában, Oregonban, Észak-Karolinában és Washingtonban. A tervek között szerepel továbbá egy új gyár építése Texasban, az amerikai fejlett gyártási alap megduplázása, egy gyártási akadémia létrehozása, valamint a mesterséges intelligenciába és a félvezetőmérnökségbe történő beruházások gyorsítása.

2021 októberében a GE Appliances bejelentette, hogy 450 millió dollárt fektet be Kentucky államban elektromos eszközöket gyártó üzemének fejlesztésére. Az előző öt év során a vállalat több mint 1,3 milliárd dollárt költött amerikai gyártási és elosztási tevékenységeire. A GE Vernova több mint 117 millió dollárt fektetett be amerikai energiatermelő létesítményeibe 2023-ban. Az Egyesült Államok vezető energiatermelő vállalata a következő két évben közel 600 millió dollárt tervez befektetni amerikai gyáraiba és létesítményeibe.

Ezek az új beruházások egy nagyobb, 9 milliárd dolláros globális tőkeberuházási és K+F-terv első részét képezik, amelyet a cég 2028-ig kíván megvalósítani. Jelenleg a vállalat 18 gyárral rendelkezik az Egyesült Államokban. Ezzel párhuzamosan a GE Aerospace több mint 335 millió dollárt fektetett amerikai létesítményeibe. A 2023-as beruházások kiegészítik azt a GE által 2022 októberében bejelentett, több mint 200 millió dolláros befektetést, amelyet a Global Nuclear Fuel-Americas (GNF-A) és a TerraPower közös vállalkozása valósít meg a NatriumTM nevű nukleárisüzemanyag-gyártó létesítmény építésére Észak-Karolinában.

Mire számíthatunk?

Donald Trump újbóli hivatalba lépése nagyban befolyásolja a reshoring-trendeket: a vámemelések és az adminisztráció egyéb intézkedései növelik a vállalatokra nehezedő nyomást, hogy az Egyesült Államokon belül végezzék tevékenységüket. A termelés visszatelepítése azonban, ahogy a fenti példák mutatják, már Trump előtt megkezdődött – az új adminisztráció és a protekcionizmus globális előtérbe kerülése csupán a folyamatot felgyorsító tényezők. Bár egyértelmű, hogy a nyugati vállalatok visszatelepülése megkezdődött, a mostani reshoringtervek megvalósulására csak a következő években kerül sor.

A nearshoring sorozat további részei:

A címlapkép illusztráció. Címlapkép forrása: Getty Images

Holdblog

Make Europe Stock Great Again

A legtöbben azt hitték - jogosan -, hogy Trump visszatérése új aranykort jelent majd az amúgy is felülteljesítő amerikai piac számára. Hát, ebből eddig nem... The post Make Europe Stock Great

Holdblog

Lakásom van, vagyonom nincs?

Prominens magyar politikus: úgy látom, a migrációval - mindegy, hogy országhatárokon át, vagy belül - csak a baj van. Prominens közgazdász bárhol a világon: a... The post Lakásom van, vagyonom

Összkép

10 éves az Összkép Magazin

Rengeteg cikk, sok alapos elemzés, és jó pár szép és erős gondolat a 10 év eredménye. Talán valami többet is létrehoztunk: egy szellemi és lelki megközelítést, ami segít jobban megérteni

FRISS HÍREK
NÉPSZERŰ
Összes friss hír
Drámai időjárás-előrejelzés érkezett: ekkor robbanhat be a pokolian forró nyár Magyarországon
Portfolio Hitelezés 2025
2025. május 22.
Kelet - magyarországi Gazdasági Fórum 2025
2025. június 4.
Portfolio Financial IT 2025
2025. május 27.
Portfolio Property X 2025
2025. május 28.
Hírek, eseményajánlók első kézből: iratkozzon fel exkluzív rendezvényértesítőnkre!
Portfolio hírlevél

Ne maradjon le a friss hírekről!

Iratkozzon fel mobilbarát hírleveleinkre és járjon mindenki előtt.

Ügyvédek

A legjobb ügyvédek egy helyen

Díjmentes online előadás

Limit, Stop, vagy Piaci? Megbízások, amikkel nem lősz mellé!

Ismerd meg a tőzsdei megbízások világát, és tanulj meg profin navigálni a piacokon!

Díjmentes előadás

Hogyan vágj bele a tőzsdei befektetésbe?

Első lépések a tőzsdei befektetés terén. Mire kell figyelned? Melyek az első lépések? Mely tőzsdei termékeket célszerű mindenképpen ismerned?

Ez is érdekelhet