Portfolio signature

Igazi legendák keringenek a mesterlövészek körül, de rengeteg a tévhit - Mit csinálnak valójában a háború rémei?

A mesterlövészek évtizedek óta megmozgatják az emberek fantáziáját. Profi katonák, akik egyetlen lövéssel csatákat dönthetnek el, bármilyen ellenséges vonalon képesek átszivárogni, fegyvereik igazi mesterei, számtalan regény, film és videojáték hősei. De mi is egy ilyen elit katona feladata? Honnan ered az angolszászból ismert ’sniper’ kifejezés, vagy egyáltalán mikortól beszélhetünk tényleg mesterlövészekről? Cikkünkben végigvesszük a titokzatos ’munkakör’ történetét.

Amióta léteznek távolra ható fegyverek, az emberiség mindig nagyra értékelte az azokat igazán nagy szakértelemmel kezelő embereket: a régi időkben egy parittyával, íjjal vagy számszeríjjal jól bánó katona rettentő értékes eszköznek számított bármely hadseregben. A fekete lőpor elterjedése azonban okozott egy érdekes változást: a korai, sima csövű fegyverek (muskéták) hiába számítottak csúcstechnológiának, a legjobb minőségben elkészített fegyverek sem számítottak túl pontosnak. A sima csőből kirepülő golyó (ami egészen a 19. századig az esetek többségében tényleg egy golyó volt) össze-vissza bukdácsolt repülés közben, nagyjából lehetetlen volt igazán pontosan megbecsülni, hogy hova fog becsapódni.

Mikortól beszélünk mesterlövészekről?

Ugyanakkor már egészen korán, az 1500-as években megszületett a felismerés: ha a fegyverek csövébe spirális meneteket vágunk, az megpörgeti a kilőtt lövedéket, ami röptében stabilizálja magát, nagyobb találati pontosságot biztosítva. Az így megszületett huzagolt csövű fegyverek, a puskák ugyanakkor egészen a 18. század végéig túl drágák voltak ahhoz, hogy a katonák tömegesen felszerelhetőek legyenek velük.

A lőporos fegyverek esetében a mesterlövész előfutára az amerikai polgárháborúban jelent meg: az amerikai telepesek relatíve nagy számban alkalmaztak huzagolt csövű puskákat, az ilyen katonákat pedig külön alakulatokba szervezték. Feladatuk az volt, hogy a korban sztenderdnek számító „sorba állunk és egymásra lövünk” jelenetek előtt távolról megritkítsák a jóval szerényebb lőtávú fegyverekkel felszerelt brit katonákat.

Signature Pro-val ezt a cikket is el tudnád olvasni!

Ez a cikk folytatódik, de csak Portfolio Signature előfizetéssel olvasható tovább. A Signature PRO szolgáltatás havi díja jelenleg 2490 forint, ami augusztus 13-tól 2990 forintra emelkedik. A hozzáférés egy évre is megvásárolható, amelynek díja 29845 forint, így tehát még jobban megéri éves előfizetésre váltani. További információ és csatlakozás az alábbi gombra kattintva!

Signature előfizetés