Zörgeti a kardot a NATO nagyágyúja – Újabb szereplő száll be a közel-keleti harcokba?
Globál

Zörgeti a kardot a NATO nagyágyúja – Újabb szereplő száll be a közel-keleti harcokba?

Az egyre forrongóbb Közel-Keleten Törökország gyanúsan csendes volt az elmúlt időszakban. Természetesen elítélték Izrael összes katonai akcióját, illetve kifejezték támogatásukat az új szíriai kormány felé, de az Ankarától egyébként megszokott erős retorika háttérbe szorult, egészen tegnapig. Nézzük meg, hogy pontosan kiket és mivel fenyegetett meg Törökország, és mi sülhet ki ebből.

Törökország tegnap délutánig volt csendes a szíriai harcokkal kapcsolatban: bár az izraeli beavatkozást már korábban is többször elítélték, Ankara most jelezte, hogy minden, Szíria felosztására vagy megosztására vonatkozó törekvést meg fognak akadályozni, ha kell, akkor fegyverrel.

A régió legerősebb szárazföldi haderejével rendelkező Törökország számára egyenesen kívánatos fejlemény volt az, amikor az iszlamista Hajat Tahrir al-Sham tavaly decemberben megdöntötte Bassár el-Aszad elnök kormányát.

Bár a HTS nem állt közvetlen török irányítás alatt, az országban harcoló legtöbb fegyveres csoporthoz mérten abszolút megtűrt kategóriába tartoztak.

Törökország szemszögéből a szíriai konfliktus jelentette az elmúlt két évtized legkomolyabb biztonsági fenyegetését: annak már alapból nem örül semelyik állam, ha a szomszédjában magas intenzitású fegyveres konfliktus zajlik, Ankara esetében pedig ezt a helyzetet egy történelmi léptékű menekülthullám, illetve a szíriai kurdokból álló YPG és YPY milíciák megerősödése is rontotta. Törökország régóta terrorszervezetként tartja nyilván a hazai Kurd Munkáspárttal (PKK) szoros kapcsolatot ápoló szíriai kurd fegyveres alakulatokat.

Syrian_Civil_War_map
Területi irányítás Szíria felett. Zöld: kormányerők, sárga: SDF, kék: Izrael. Megjegyzés: az SDF által irányított területtől északra fekvő zöld "sáv" a török fegyveres erők és a velük szövetséges milíciák irányítása alatt áll. Forrás: Ermanarich via Wikimedia Commons

A korábbi évekhez mérten relatíve békés időszakot tehát könnyen érthető módon Ankarában szeretnék minél tovább megőrizni. Ebbe látszólag most a dél-szíriai események rondítottak elég csúnyán bele, hiszen az új szír hadsereg egyes alakulatai a helyi beduin milíciákkal karöltve fegyveres összetűzésekbe kerültek az ország déli részén régóta élő drúz vallási kisebbséggel. Izrael - ahol szintén jelentős drúz kisebbség él – hivatalosan a drúzok védelme érdekében, gyakorlatilag inkább erőfitogtatásból, valamint a Golán-fennsík határterületeinek védelme érdekében lebombázta a kormányerőket, illetve Damaszkusz néhány fontosabb katonai-politikai központját.

Bár elsőre úgy tűnhet, hogy a törökök fegyveres beavatkozással történő fenyegetőzése elsősorban Izrael felé irányult, a valóság jó eséllyel más. Félreértés ne essék, Ankarának semmi szüksége nincsen egy szír-izraeli háborúra (főleg, hogy azt az izraeliek egészen biztosan megnyernék), így logikus módon megpróbálnak valamiféle ellenállást mutatni Jeruzsálemmel szemben.

Ugyanakkor az is teljesen biztos, hogy sem a törökök, sem az izraeliek nem vágynak arra, hogy egymással háborúzzanak.

A török szárazföldi és tengeri haderő jóval nagyobb az izraelinél, a zsidó állam mellett azonban a nagyobb harci tapasztalat, a magasabb technikai színvonal és a régió abszolút legerősebb légiereje áll.

TankAltayT1_(1)
Az Altay Törökország hazai fejlesztésű általános harckocsija. A képen a páncélos egyik prototípusa látható. Forrás: CeeGee via Wikimedia Commons

Ankara és Izrael tehát valószínűleg fű alatt meg fog egyezni arról, hogy Jeruzsálem nem próbálja meg Szíria déli tartományait megszállni, cserébe Ankara igyekszik latba vetni a befolyását, és kicsikarni a szír kormánytól, hogy fogják rövidebb pórázra a gyakran Damaszkusz szerint is kezelhetetlen katonákat.

De ha nem Izraelnek irányult a fenyegetés, akkor kinek?

A válasz kézenfekvő: Szíria északkeleti harmadát a Szíriai Demokratikus Erők (SDF) irányítja, az SDF magját pedig történetesen éppen a már említett YPG adja.

Bár az SDF Aszad elűzése után nagyjából azonnal jelezte, hogy hajlandó csatlakozni a kormányzati erőkhöz, a jelek szerint a tárgyalások akadoznak. Washington és Ankara éppen hétfőn adott egy harminc napos ultimátumot a milíciának, Törökország pedig valószínűleg úgy véli, hogy ha az SDF legfontosabb támogatójának számító Egyesült Államok bedobhat egy ilyen ultimátumot, akkor arra biztosan rásegít a katonai beavatkozással történő fenyegetés, amit a milícia még amerikai támogatással sem igazán tudna elhárítani.

Címlapkép forrása: Getty Images

Holdblog

Az S&P-huszárok hanyatlása

Új jelenség ütötte fel fejét falamon. Az S&P 500 ETF-ező kommentelőket lecserélték a Commerzbankozók.  "Aki három éve Commerzbankot vett, annak annálismégsokkaljobb a hozama!" De hadd.

Díjmentes előadás

A platformok harca – melyiken érdemes kereskedni?

Online előadásunkon bemutatjuk a különböző kereskedési felületeket, megmutatjuk, melyik mire jó, milyen költségekkel számolhatsz, és milyen funkciók segítenek a hatékony befektetésben.

FIN-CON 2025

FIN-CON 2025

2025. szeptember 3.

Portfolio Sustainable World 2025

2025. szeptember 4.

Sikerklub hazai kkv-nak

2025. szeptember 16.

Követeléskezelési trendek 2025

2025. szeptember 16.

Hírek, eseményajánlók első kézből: iratkozzon fel exkluzív rendezvényértesítőnkre!
Ez is érdekelhet