
Törökország tegnap délutánig volt csendes a szíriai harcokkal kapcsolatban: bár az izraeli beavatkozást már korábban is többször elítélték, Ankara most jelezte, hogy minden, Szíria felosztására vagy megosztására vonatkozó törekvést meg fognak akadályozni, ha kell, akkor fegyverrel.
A régió legerősebb szárazföldi haderejével rendelkező Törökország számára egyenesen kívánatos fejlemény volt az, amikor az iszlamista Hajat Tahrir al-Sham tavaly decemberben megdöntötte Bassár el-Aszad elnök kormányát.
Bár a HTS nem állt közvetlen török irányítás alatt, az országban harcoló legtöbb fegyveres csoporthoz mérten abszolút megtűrt kategóriába tartoztak.
Törökország szemszögéből a szíriai konfliktus jelentette az elmúlt két évtized legkomolyabb biztonsági fenyegetését: annak már alapból nem örül semelyik állam, ha a szomszédjában magas intenzitású fegyveres konfliktus zajlik, Ankara esetében pedig ezt a helyzetet egy történelmi léptékű menekülthullám, illetve a szíriai kurdokból álló YPG és YPY milíciák megerősödése is rontotta. Törökország régóta terrorszervezetként tartja nyilván a hazai Kurd Munkáspárttal (PKK) szoros kapcsolatot ápoló szíriai kurd fegyveres alakulatokat.

A korábbi évekhez mérten relatíve békés időszakot tehát könnyen érthető módon Ankarában szeretnék minél tovább megőrizni. Ebbe látszólag most a dél-szíriai események rondítottak elég csúnyán bele, hiszen az új szír hadsereg egyes alakulatai a helyi beduin milíciákkal karöltve fegyveres összetűzésekbe kerültek az ország déli részén régóta élő drúz vallási kisebbséggel. Izrael - ahol szintén jelentős drúz kisebbség él – hivatalosan a drúzok védelme érdekében, gyakorlatilag inkább erőfitogtatásból, valamint a Golán-fennsík határterületeinek védelme érdekében lebombázta a kormányerőket, illetve Damaszkusz néhány fontosabb katonai-politikai központját.
Bár elsőre úgy tűnhet, hogy a törökök fegyveres beavatkozással történő fenyegetőzése elsősorban Izrael felé irányult, a valóság jó eséllyel más. Félreértés ne essék, Ankarának semmi szüksége nincsen egy szír-izraeli háborúra (főleg, hogy azt az izraeliek egészen biztosan megnyernék), így logikus módon megpróbálnak valamiféle ellenállást mutatni Jeruzsálemmel szemben.
Ugyanakkor az is teljesen biztos, hogy sem a törökök, sem az izraeliek nem vágynak arra, hogy egymással háborúzzanak.
A török szárazföldi és tengeri haderő jóval nagyobb az izraelinél, a zsidó állam mellett azonban a nagyobb harci tapasztalat, a magasabb technikai színvonal és a régió abszolút legerősebb légiereje áll.

Ankara és Izrael tehát valószínűleg fű alatt meg fog egyezni arról, hogy Jeruzsálem nem próbálja meg Szíria déli tartományait megszállni, cserébe Ankara igyekszik latba vetni a befolyását, és kicsikarni a szír kormánytól, hogy fogják rövidebb pórázra a gyakran Damaszkusz szerint is kezelhetetlen katonákat.
De ha nem Izraelnek irányult a fenyegetés, akkor kinek?
A válasz kézenfekvő: Szíria északkeleti harmadát a Szíriai Demokratikus Erők (SDF) irányítja, az SDF magját pedig történetesen éppen a már említett YPG adja.
Bár az SDF Aszad elűzése után nagyjából azonnal jelezte, hogy hajlandó csatlakozni a kormányzati erőkhöz, a jelek szerint a tárgyalások akadoznak. Washington és Ankara éppen hétfőn adott egy harminc napos ultimátumot a milíciának, Törökország pedig valószínűleg úgy véli, hogy ha az SDF legfontosabb támogatójának számító Egyesült Államok bedobhat egy ilyen ultimátumot, akkor arra biztosan rásegít a katonai beavatkozással történő fenyegetés, amit a milícia még amerikai támogatással sem igazán tudna elhárítani.
Címlapkép forrása: Getty Images
Vészjósló bejelentés: NATO-határok közelébe helyezhetik át a Zapad-2025-öt
Belarusz lengyel és litván lépésekre reagálhat ezzel.
Gyorsan lezavarta a béketárgyalások újabb körét Oroszország és Ukrajna
Mindössze 40 percig tartott a harmadik forduló.
Újraindul a mémrészvény-mánia? Őrült emelkedéseket mutatnak ezek a részvények
Megtalálták a GoPro papírjait is.
Bezárja sanghaji AI-kutatólaboratóriumát az Amazon
A költségcsökkentési intézkedések részeként.
Elözönlötték Ukrajna utcáit a dühös emberek – Zelenszkij máris bedobja a törülközőt?
Újfent tiltakozások kezdődtek, az államfő új törvényjavaslatot jelentett be.
Szó szerint robbant a feszültség a két szomszédos ország között, máris lezárták a határokat
Egyre fokozódik az ellenségeskedés Thaiföld és Kambodzsa között.
Friss számok mutatják, hogy többlethalálozást okoznak a hőhullámok
Franciaország tett közzé adatokat.
Zsugorodó világ, táguló tudomány - együttműködés és rivalizálás a fejlődés motorjaként
Verseny vagy együttműködés? A tudomány és technológia fejlődését évszázadokon át ez a kettősség hajtotta előre. Ma a világ zsugorodóban, az elmúlt évtizedekben egyre több a közös kut
Rekordszinteken az Egyesült Államok légszennyezettsége
Több mint 150 millió amerikai él olyan területen, ahol a légszennyezettség meghaladja az egészségügyi határértékeket.
Otthon Start Program 2025: Megjelent a 3%-os lakáshitel jogszabálytervezet
HitelesAndrás - Keress, kövess, költözz! Otthon Start Program 2025: Megjelent a 3%-os lakáshitel jogszabálytervezet Az Otthon Start Program 2025 szeptemberben induló, új állami lakástámogatási
Az S&P-huszárok hanyatlása
Új jelenség ütötte fel fejét falamon. Az S&P 500 ETF-ező kommentelőket lecserélték a Commerzbankozók. "Aki három éve Commerzbankot vett, annak annálismégsokkaljobb a hozama!" De hadd.
NAV Online Számla rendszer - szeptembertől újabb szigorítások növekvő elvárások az adatszolgáltatásban
2025. szeptember 15-től a NAV tovább szigorítja az online számlaadat-szolgáltatással kapcsolatos szabályokat. A változások célja világos: a NAV még nagyobb hangsúlyt fektet az adatminőségre.
Nulla kamat, nulla önerő - és most indul az aranyroham!
KKV-k, figyelem! Elindult a történelmi lehetőség: pénzhez juthatsz úgy, hogy közben egy fillért sem kell kockáztatnod.
Egy új innovációval zöldforradalom törhet ki a textiliparban
A Mashouf testvérek új szemlélete formálhatja át a textilgyártás jövőjét.
VIDEÓ! Politika, piac, infláció: Miért érdemes most Japánra figyelni?
A 2025-ös japán választások rendkívüli feszültség közepette zajlottak: az inflációs bizonytalanság, a gyenge jen és az emelkedő állampapírhozamok megrendítették a lakosság és a befekte

Kisokos a befektetés alapjairól, tippek, trükkök a tőzsdézéshez
Előadásunkat friss tőzsdézőknek ajánljuk, összeszedünk, minden fontos információt arról, hogy hogyan működik a tőzsde, mik a tőzsde alapjai, hogyan válaszd ki a számodra legjobb befektetési formát.
A platformok harca – melyiken érdemes kereskedni?
Online előadásunkon bemutatjuk a különböző kereskedési felületeket, megmutatjuk, melyik mire jó, milyen költségekkel számolhatsz, és milyen funkciók segítenek a hatékony befektetésben.
Mit üzennek a BYD és a CATL hazai gyárairól érkező baljós hírek?
Összetett okok húzódnak meg az autópiaci kereslet megtorpanása mögött.
Olcsó a lakosságnak, brutális az iparnak – Hol a kiút az árampiaci káoszból?
A jónak tűnő vállalati megoldásoknak is vannak kevéssé ismert buktatói.
Elhullottak a forint támadói – Meddig tarthat ki ez a hihetetlen erő?
Páratlan évet fut a magyar deviza.
