A lakóingatlanállomány 90 százaléka elavult energetikai szempontból
Már többször beszámoltunk róla - de talán nem lehet elégszer hangsúlyozni, hogy a 4,5 milliós hazai lakásállomány óriási része elavult energetikai szempontból, és csak kis része sorolható a korszerűt megközelítő, a korszerű vagy az ennél is jobb kategóriákba. Az energiahatékonyság növelésének egyik lehetséges módja az új lakások építése, a magyar lakásállomány megújulási rátája azonban alacsony.

Elengedhetetlen tehát, hogy nagyobb fókuszt kapjon a már meglévő otthonok korszerűsítése, főleg annak tudatában, hogy a hazai lakóingatlanok több mint 80 százaléka 1990 előtt épült. A Takarék Index adatai alapján a lakásállomány mintegy 60%-a családi ház, a téglaépítésű társasházi lakások és a panellakások állománya pedig hozzávetőleg 20-20%-ot tesz ki.
A GDP harmadára lenne szükség a lakások energetikai korszerűsítéséhez
A 2015-ben készült Nemzeti Épületenergetikai Stratégia már foglalkozott azzal a kérdéssel, hogy mennyibe kerülne a lakásállomány költségoptimalizált energetikai felújítása. Azóta a költségek jelentősen megemelkedtek, a Takarék Index elemzésében azonban az akkori eredményeket is részben felhasználva megpróbálták megbecsülni, (a KSH 2006 és 2016 között elvégzett felújításokra vonatkozó adatainak segítségével) hogy hozzávetőleg mennyibe kerülne most nemzetgazdasági szinten a hazai lakásállomány korszerűsítése.
Kedves Olvasónk!
Az Ön által keresett cikk a portfolio.hu hírarchívumához tartozik, melynek olvasása előfizetéses regisztrációhoz kötött.

Cikkarchívum előfizetés
2 223 Ft / hónap
- Portfolio.hu teljes cikkarchívum
- Kötéslisták: BÉT elmúlt 2 év napon belüli kötéslistái