Az idei év első három hónapjában kevesebb mint 20 ezer lakás cserélt gazdát, vagyis kis túlzással földbe állt a kereslet. A mögöttes okokkal korábban már foglalkoztunk, így most arra voltunk kíváncsiak, hogy milyen változásoknak kellene bekövetkezniük ahhoz, hogy ismét növekedésnek indulhasson a kereslet és a korábbi szinteknek megfelelő adásvétel valósuljon meg a piacon.

"Véleményed szerint mi kellene a lakáspiaci kereslet érdemi élénküléséhez?" - tettük fel a kérdést a piac szakértőinek. A válaszok nem okoztak meglepetést, a többség a magas kamatokban, a magas inflációban és a gazdasági bizonytalanságban látja az akadályt.

Mi kellene a lakások iránti kereslet élénküléséhez?
- Csökkenő infláció, csökkenő kamathozamok, csökkenő lakáshitelkamatok.
- Valódi zöld hitel ismételt bevezetése és a hitelkamatok leszorítása lenne a két legfontosabb a kereslet élénkítéséhez.
- A kamatcsökkentés és a gazdasági kilátások javulása kulcskérdés, valamint az, hogy a háború lezárása beláthatóvá váljon.
- Sokkal jobb közhangulat, az infláció tartósan 5 százalék alatt tartása, kedvező finanszírozás és a lakások várható reálérték-növekedése.
- A hitelkamatok érdemi csökkenése, nagyjából a 7 százalék körüli lélektani határig, emellett a jelenlegi kínálati árak érdemi csökkenése, és/vagy a reáljövedelmek érezhető növekedése.
- Ha sikerülne egyszámjegyűre csökkenteni az alapkamatot, elindulhatna a növekedés. A piacról szinte csak a hitellel vásárlók tűntek el, így a magasabb kereslethez semmi másra nincs szükség, mint hogy őket jobb hitelekkel reaktiváljuk. Az is sokat fog viszont segíteni, ha a vásárlók már megszokják a 8-9 százalékos THM-eket, ami várhatóan még 1-2 év lehet.
- A javuló hitelpiaci környezet és annak kiszámíthatósága jelentősen növelheti a keresletet. A csökkenő rezsiárak és a csökkenő infláció hatásaként nagyobb szabadon elkölthető jövedelem marad a háztartásoknál, amelyből a lakáscélok könnyebben megvalósíthatók lesznek, ráadásul nemzetközi trendek alapján ehhez továbbra is emelkedő bruttó jövedelmek fognak társulni, amelyek együttes összhatása élénkítő hatással lehet a piacra.
Ahogy a fentiekből látszik, a legtöbben egyértelműen a magas kamatokat okolják a kereslet visszaeséséért, ami elsőként a hitellel történő vásárlókat szorítja ki a piacról, de a befektetők számára is versenyképessé tesz több más alternatívát. Összességében viszont a globális gazdasági bizonytalanságoknak és az orosz-ukrán háborúnak kellene véget érnie ahhoz, hogy a hosszútávú döntésekre ható jövőbe vetett bizalom ismét helyreálljon, ami kulcsfontosságú a lakásvásárlások élénküléséhez.
A felmérésben az alábbi szakértők vettek részt: Balla Ákos - Balla Ingatlan, Benedikt Károly - Duna House, Csorba Dániel - ingatlanértékesítő, blogger, Kricsfalussy Tamás - Metrodom, Sápi Zoltán - Eltinga, Soóki-Tóth Gábor - Otthon Centrum, Valkó Dávid - OTP Jelzálogbank / OTP Ingatlanpont, Vincze Edit - OC Solutions és a Portfolio Ingatlan csapata.
Címlapkép forrása: Getty Images