Az egészségügyi dolgozók egyre aránytalanabbá váló migrációja az EU-n belül munkaerő-válsághoz vezetett, mivel több tagállam is munkaerőhiánnyal küzd, ami veszélyezteti az egészségügyi rendszerek fenntarthatóságát. A probléma egyáltalán nem ismeretlen, Magyarországon viszonylag sok szó esik az orvosok ellátásáról, és az Európai Bizottság egy 2021-es jelentése is feltárta, hogy a keleti és a déli tagállamok egészségügyi személyzete a jobb bérek és munkakörülmények miatt egyre inkább a gazdagabb északi és nyugati tagállamokba költözik.
A "felfelé irányuló konvergencia" uniós törekvésével ellentétben a jelentés rámutat az uniós tagállamok egészségügyi ellátása közötti egyenlőtlenségekre.
Az elemzés szerint a Covid-19 világjárvány felszínre hozta az egészségügyi dolgozóknál látszó tartós munkaerőhiányt és a szakszemélyzet egyenlőtlen földrajzi eloszlását számos európai országban. A járvány az első vonalban dolgozó egészségügyi dolgozók mentális egészségét és jólétét is nagymértékben megviselte. Válaszul az országok számos stratégiát vezettek be, hogy a világjárvány csúcspontjain növeljék az egészségügyi személyzet rendelkezésre állását. Azonban lassan egy évvel azután, hogy a koronavírus jelentette nyomás eltűnt, ismét beindult az egészségügyi dolgozók migrációja.
Kedves Olvasónk!
Ez az elemzés a Portfolio Signature cikkei közé tartozik. A cikk folytatódik, de csak egyedi előfizetéssel olvasható.
A Signature tartalmakhoz való hozzáférés díja havi előfizetéssel 2 490 forint. Az éves előfizetés díja 29 845 forint. Ha még nincs előfizetésed, az alábbi gombra kattintva könnyedén és gyorsan csatlakozhatsz a Signature előfizetői programunkhoz.
Általános Szerződési Feltételek | Gyakran felmerülő kérdések