A „Stratégiai párbeszédek az EU mezőgazdaságának jövőjéről” című jelentés hangsúlyozza, hogy a status quo fenntartása tarthatatlan az uniós agrártámogatásoknál. Kiemeli, hogy gyors és bátor intézkedésekre van szükség a mezőgazdasági termelőket érintő számos válsághelyzet – többek között a szélsőséges időjárási hatások, az infláció és a globális verseny – kezelése érdekében. Az ajánlások célja az uniós agrárpolitika összehangolása az éghajlati célokkal, mivel a mezőgazdaság jelentősen hozzájárul az üvegházhatású gázok kibocsátásához.
A legfontosabb javaslatok között szerepel egy ellentmondásos rendszer, amely a fogyasztókat a húsfogyasztás csökkentésére ösztönözné, és segítené a gazdákat az állattenyésztésről való átállásban. Ez magában foglal önkéntes kivásárlási programokat az intenzív állattenyésztéssel jellemezhető területeken található gazdaságok számára.
A leglényegesebb javasolt változtatás a KAP támogatási rendszerének teljes átalakítása, amely a földalapú kifizetésekről egy olyan rászorultsági alapú rendszerre tér át, amely a leginkább rászoruló mezőgazdasági termelőket támogatja.
Az borítékolható, hogy a KAP átalakítása heves tiltakozásokhoz vezet majd. Az agrártámogatási rendszer ugyanis az EU szent tehene, amelyhez senki nem mert hozzányúlni, hiába az elmúlt évtizedekben végrehajtott kohéziós és költségvetési reformok.
A Peter Strohschneider professzor által felügyelt jelentés a gazdák, a nem kormányzati szervezetek, a fogyasztók és az élelmiszer-kiskereskedők közötti széles körű konzultációkat követően készült. Bár az ajánlások nem kötelező érvényűek, várhatóan az idén induló új Európai Bizottság agrárpolitikáját is meghatározzák. Az elmozdulás az érdekeltek közötti konszenzust tükrözi, miszerint az EU mezőgazdasági gyakorlatának meg kell változnia, ami jelentős paradigmaváltást jelent. A KAP jelenlegi környezetvédelmi előírásait a gazdák tiltakozását követően ideiglenesen felfüggesztették, ami a zöld csoportok kritikáját váltotta ki.
Címlapkép forrása: Portfolio