Palkovics László azt mondta, lemondásával az a célja, hogy a KEKVA egyetemeket, így a Széchenyi István Egyetemért Alapítványt sújtó európai uniós szankciók feloldásának elősegítése. Palkovics, aki 2022 decemberétől a győri egyetem kuratóriumi elnöke, a tisztséget október végéig tölti be.
A lemondása összhangban áll a kormány új törvénymódosítási javaslatával, amely szigorítja az egyetemi alapítványok összeférhetetlenségi szabályait, ugyanakkor a szigorítások Palkovicsra formálisan nem vonatkoznak, mivel kinevezésekor már nem volt miniszter, de miniszteri posztjáról való lemondása óta is eltelt 2 év.
A magyar kormány által javasolt módosítások jelentős változásokat hoznak az alapítványi kuratóriumok tagjainak összeférhetetlenségére vonatkozó szabályokban. Az új tervezet szerint a kuratóriumi tagok mandátumának időtartama legfeljebb hat év lehet, és csak egyszer választhatók újra. Emellett a politikai és állami vezetői tisztségek betöltői, például miniszterek, polgármesterek és országgyűlési képviselők nem lehetnek tagok az egyetemi alapítványok kuratóriumaiban. A tervezet azt is előírja, hogy az alapítványi tisztségviselők kötelesek vagyonnyilatkozatot tenni, amit az Állami Számvevőszék és az Integritás Hatóság ellenőriz.
Az Európai Bizottság azonban továbbra is elégedetlen lehet majd a magyar javaslatokkal: a testület korábbi tájékoztatásai alapján tudni, hogy Brüsszel elvárja, hogy
a kuratóriumi tagok mandátuma legfeljebb négy év legyen, és a politikai szereplők visszavonulása után két év „kihűlési időt” írjanak elő, mielőtt újra csatlakozhatnának az alapítványokhoz.
Az unió emellett azt is kéri, hogy a kuratóriumi tagok kiválasztási folyamata átláthatóbb legyen, és ne csak meghívásos alapon történjen. Továbbá a Bizottság nem tartja kielégítőnek az Állami Számvevőszék szerepét az ellenőrzési folyamatban, és kifogásolja a meghívásos kiválasztási rendszer fenntartását.
A konfliktus gyökerei 2022 végére nyúlnak vissza, amikor az Európai Bizottság több mint 30 magyar intézményt, köztük 21 egyetemet zárt ki az Erasmus+ és Horizon Europe programokból. Brüsszel szerint a kormány által bevezetett modellváltás és a politikai befolyás alatt álló kuratóriumok aláássák a tudományos szabadságot és a transzparenciát. A kormány válaszul elindította a HU-rizon és Pannónia ösztöndíjprogramokat, de ezek nem váltak életképes alternatívává.
Címlapkép forrása: Portfolio