
Jean Tirole szerint Donald Trump új vámtarifái történelmi szinten magasak, és alapvető félreértésen alapulnak: az államok közötti kereskedelmi mérlegek egyensúlya nem makrogazdasági cél. Az USA már évtizedek óta strukturális kereskedelmi deficittel működik, mivel többet fogyaszt, mint amennyit termel. A Trump-adminisztráció egy viszonossági elvre hivatkozva torz képet ad a gazdasági kapcsolatok valóságáról, és figyelmen kívül hagyja a globális értékláncok működését.
Tirole kiemeli: „a vámok valódi vesztesei nem elsősorban az exportőrök, hanem az amerikai fogyasztók és gyártók, akik drágábban jutnak hozzá a termékekhez. ”
Emellett a vámok csökkentik a versenyt, és piaci fölényt biztosítanak a hazai monopolhelyzetben lévő cégeknek.
A külkereskedelmi megtorlások, valamint a jogi kiskapuk és közvetítő országok kihasználása csak tovább növeli a gazdasági hatékonyságveszteséget.
A szerző szerint Trump vámpolitikája egy 19. századi nosztalgián alapul, amikor a vámbevételek az USA költségvetésének felét adták,
azonban 2025-ben ez az arány már csak 1,5 százalék.
Az ipari termelés visszahozatalára tett kísérletek bizonytalanok, mivel politikai instabilitás esetén a beruházók nem érzik biztosítottnak a környezetet. A dollár gyengítésére irányuló elképzelések pedig inflációt okozhatnak és rontják az amerikai vásárlóerőt.
Tirole szerint nem reális elvárás, hogy az amerikai üzleti szféra nyíltan fellépjen a kormányzattal szemben. A Trump-adminisztráció aktívan alkalmazza az állami eszközöket – versenyjogot, támogatásokat, igazságszolgáltatást – az ellenvélemények visszaszorítására. A civil tiltakozások egyelőre nem rendszerszintűek, és leginkább a megélhetési nehézségekhez kötődnek, nem pedig külpolitikai vagy kereskedelmi kérdésekhez.
Az EU számára három stratégiai hibát azonosít:
- a tétlenséget,
- a megosztottságot,
- és a geopolitikai engedmények feláldozását vámkedvezményekért cserébe.
Tirole szerint súlyos hiba lenne vámok eltörléséért például versenypolitikai vagy adatvédelmi engedményeket tenni.
Ilyen alkuval az EU nemcsak gazdasági, hanem normatív pozícióját is aláásná
– írja elemzésében.
A válaszlépések közül a Nobel-díjas közgazdász megfontolt óvatosságot javasol: a történelmi tapasztalatok (mint az 1930-as vámtarifák) és az uniós fogyasztók védelme miatt nem biztos, hogy azonnali megtorló vámintézkedések a legjobb megoldások. Ha mégis szemet szemért eszközökkel élne Európa, célszerű lenne azokat célzottan, például republikánus államokra szabott módon bevezetni – például bourbonra, nem pedig általános olajra vagy techcégekre kivetve (mint ahogyan arra az Európai Bizottság amúgy is készül).
Tirole támogatja az olyan már meglévő uniós eszközöket, mint a versenyjog, az adatvédelem, a mesterséges intelligencia szabályozása vagy a szén-dioxid-határvám.
Ezek ugyan kereskedelmi súrlódást okoznak, de nem szankcióként, hanem közérdeket szolgáló intézkedésként működnek. Ugyanez igaz a digitális euróra, amely csökkentené a fizetési tranzakciók költségeit és megerősítené az európai pénzügyi szuverenitást.
Végül a szerző a védelmi ipart emeli ki, ahol európai előnyök csak három feltétel teljesülésével képzelhetők el:
- a költségvetési ráfordítások növelése,
- ipari integráció,
- és radikális innováció.
A jelenlegi széttagoltság (például 19 különböző európai tankmodell) akadályozza a hatékonyságot. Technológiai felzárkózás nélkül Európa továbbra is másokra lesz utalva saját biztonságát illetően – és ez gazdasági és diplomáciai kiszolgáltatottsággal is jár.
Tirole szerint az EU előtt két lehetőség áll:
vagy elfogadja a vámpolitika mérséklését jelentő kompromisszumot, vagy kivárja a 2026-os amerikai félidős választások lehetséges politikai eltolódását.
Egyik forgatókönyv sem garantál gyors enyhülést, így Európának hosszú távon saját ellenállóképességét kell kiépítenie, a lehető legkisebb áldozattal.
Címlapkép: A 2014-es közgazdasági Nobel-díj nyertese, Jean Tirole 2019. március 15-én Párizsban, a Bercy-ben (a francia Gazdasági és Pénzügyminisztériumban) tartott szemináriumon beszélgetést vezetett „Gazdasági reformok Franciaországban: első mérleg, kihívások és kilátások” címmel. A fotó forrása: Michel Stoupak/NurPhoto via Getty Images
Lefelé vették a tőzsdék az irányt Amerikában
Csendes, de mínuszos kereskedést hozott a csütörtök.
Magyarázatot követel a magyar kormánytól a Nemzetközi Büntetőbíróság
Május 23-ig várnak választ.
Vészhelyzet az élelmiszerbiztonságban: Leállították a kulcsfontosságú tesztprogramot
A lépés hátterében a létszámcsökkentések állnak.
A világjárványnál is jobban átírta a terveket Trump vámháborúja
Begyorsultak a célárvágások..
Lépett a kormány: 400 település korlátozhatja a beköltözést Magyarországon
Itt vannak a részletek.
Nagy a baj: alig néhány napja maradt túlélésre a vasműnek
A gyár jövője a termelőeszközök értékesítésétől függ.
Követett részvények - 2025. április
Havonta ránézek egyszer azokra a papírokra, amikből előbb vagy utóbb venni szeretnék. Általában a hetes chartokat nézem, 4-5 gyertya születik egy hónap alatt, ennyit már érdemes újra kiért
Hőre hangolva - milliárdos lehetőség a távfűtési rendszerek megújítására
Új lendületet kaphat a hazai távfűtés: 45 milliárd forintos kerettel jelent meg társadalmi egyeztetésen az a pályázati felhívás, amely a távhőszolgáltatók előtt nyit kaput az energiahaték
A környezeti zaj hatása a gyermekek olvasási képességére és viselkedésére Európában
Az Európai Környezetvédelmi Ügynökség elemzése szerint a közlekedési zaj rontja a gyerekek olvasási képességét és viselkedését.
Valóban kockázatmentesek az állampapírok? - Tévhit vagy igazság?
HitelesAndrás - Keress, kövess, költözz! Valóban kockázatmentesek az állampapírok? - Tévhit vagy igazság? Miért népszerűek az állampapírok válság idején? A tőzsdei ingadozások és a ma
TAO és HIPA bevallás 2025: mire figyeljenek a cégek?
Közeleg a 2024-es adóévre vonatkozó (TAO) társasági adó- és (HIPA) helyi iparűzési adóbevallási és adófizetési határidő. Az éves adót bevalló társaságoknak az idei évben 2025. júniu
Tanuljunk a múltból, tervezzünk a jövőre - így lehet biztonságosan hitelt felvenni
HitelesAndrás - Keress, kövess, költözz! Tanuljunk a múltból, tervezzünk a jövőre - így lehet biztonságosan hitelt felvenni A devizahitelek generációs traumája A devizahitelek miatt egy egé
A francia Klímatanács 2024. évi jelentése
A francia Klímatanács szerint az ország eddigi intézkedései nem lesznek elegendőek a 2050-re célul kitűzött karbonsemlegesség megvalósításához.
Jövedelmező a vállalkozásod?
A mai tanácsadáson szintén szóba került, hogy sok vállalkozó elfelejti beárazni a saját tulajdonában lévő eszközök úgynevezett alternatíva költségét (kiadhatnám másnak is a saját üzl

Idén is motivált női vállalkozókat keres a Visa She’s Next program (x)
Anyagi támogatás és egyéves mentorálás várja a program nyerteseit

- Itt a váratlan bejelentés: jön az új állampapír!
- Tökéletes vihar készül a tőzsdéken: akár 2008 óta nem látott zuhanás is jöhet
- Évszázados, régóta elfeledett fegyverhez nyúl Donald Trump: egy egész féltekéről söpörnék ki Kínát
- Szép csendben egy másik ország lehet EU-tag hamarosan, amíg a világ Ukrajnáról beszél
- Példátlan esélyt kapott Putyin Donald Trumptól - Hamarosan végleg eldőlhet Ukrajna sorsa?
Sokakat megrémisztett a Fed-elnök beszéde – Hova mehet most a pénz?
Estek a piacok a beszéd hatására.
Budakeszitől az USA-ig: a Mayer Szörp hihetetlen sztorija
Nagymamáink receptjével ér el nemzetközi sikereket a magyar márka.
Tízmilliárdokba kerülhet a száj- és körömfájás, napról napra nő a veszteség
Egyre nő a közvetett veszteség, a tejiparban és a sertéságazatban is jelentősek a fennakadások.
Kiadó modern irodaházak
Az iroda ma már több, mint egy munkahely. Találják meg most cégük új otthonát.
Limit, Stop, vagy Piaci? Megbízások, amikkel nem lősz mellé!
Ismerd meg a tőzsdei megbízások világát, és tanulj meg profin navigálni a piacokon!
Miért a tőzsdei befektetést válasszam az állampapír helyett?
Online előadásunkon megvizsgáljuk a két befektetési formát, megtárgyaljuk az előnyeiket és a hátrányaikat, sorra vesszük mikor mibe érdemes fektetni.