Nobel-díjas közgazdász mondott válaszlépéseket az EU-nak Trump ellen
Uniós források

Nobel-díjas közgazdász mondott válaszlépéseket az EU-nak Trump ellen

Jean Tirole Nobel-díjas közgazdász szerint az Európai Uniónak higgadtan, de határozottan kell válaszolnia Donald Trump új vámpolitikájára, amely szerinte gazdaságilag megalapozatlan és politikailag destabilizáló. A L’Express számára írt elemzésében Tirole a védekezés három veszélyére figyelmeztet, miközben gyakorlati válaszlépéseket és strukturális reformokat is javasol. Az EU-nak szerinte nemcsak kereskedelmi, hanem technológiai, pénzügyi és védelmi szuverenciáját is meg kell erősítenie.

Jean Tirole szerint Donald Trump új vámtarifái történelmi szinten magasak, és alapvető félreértésen alapulnak: az államok közötti kereskedelmi mérlegek egyensúlya nem makrogazdasági cél. Az USA már évtizedek óta strukturális kereskedelmi deficittel működik, mivel többet fogyaszt, mint amennyit termel. A Trump-adminisztráció egy viszonossági elvre hivatkozva torz képet ad a gazdasági kapcsolatok valóságáról, és figyelmen kívül hagyja a globális értékláncok működését.

Tirole kiemeli: „a vámok valódi vesztesei nem elsősorban az exportőrök, hanem az amerikai fogyasztók és gyártók, akik drágábban jutnak hozzá a termékekhez. ”

Emellett a vámok csökkentik a versenyt, és piaci fölényt biztosítanak a hazai monopolhelyzetben lévő cégeknek.

A külkereskedelmi megtorlások, valamint a jogi kiskapuk és közvetítő országok kihasználása csak tovább növeli a gazdasági hatékonyságveszteséget.

A szerző szerint Trump vámpolitikája egy 19. századi nosztalgián alapul, amikor a vámbevételek az USA költségvetésének felét adták,

azonban 2025-ben ez az arány már csak 1,5 százalék.

Az ipari termelés visszahozatalára tett kísérletek bizonytalanok, mivel politikai instabilitás esetén a beruházók nem érzik biztosítottnak a környezetet. A dollár gyengítésére irányuló elképzelések pedig inflációt okozhatnak és rontják az amerikai vásárlóerőt.

Tirole szerint nem reális elvárás, hogy az amerikai üzleti szféra nyíltan fellépjen a kormányzattal szemben. A Trump-adminisztráció aktívan alkalmazza az állami eszközöket – versenyjogot, támogatásokat, igazságszolgáltatást – az ellenvélemények visszaszorítására. A civil tiltakozások egyelőre nem rendszerszintűek, és leginkább a megélhetési nehézségekhez kötődnek, nem pedig külpolitikai vagy kereskedelmi kérdésekhez.

Az EU számára három stratégiai hibát azonosít:

  1. a tétlenséget,
  2. a megosztottságot,
  3. és a geopolitikai engedmények feláldozását vámkedvezményekért cserébe.

Tirole szerint súlyos hiba lenne vámok eltörléséért például versenypolitikai vagy adatvédelmi engedményeket tenni.

Ilyen alkuval az EU nemcsak gazdasági, hanem normatív pozícióját is aláásná

– írja elemzésében.

A válaszlépések közül a Nobel-díjas közgazdász megfontolt óvatosságot javasol: a történelmi tapasztalatok (mint az 1930-as vámtarifák) és az uniós fogyasztók védelme miatt nem biztos, hogy azonnali megtorló vámintézkedések a legjobb megoldások. Ha mégis szemet szemért eszközökkel élne Európa, célszerű lenne azokat célzottan, például republikánus államokra szabott módon bevezetni – például bourbonra, nem pedig általános olajra vagy techcégekre kivetve (mint ahogyan arra az Európai Bizottság amúgy is készül).

Tirole támogatja az olyan már meglévő uniós eszközöket, mint a versenyjog, az adatvédelem, a mesterséges intelligencia szabályozása vagy a szén-dioxid-határvám.

Ezek ugyan kereskedelmi súrlódást okoznak, de nem szankcióként, hanem közérdeket szolgáló intézkedésként működnek. Ugyanez igaz a digitális euróra, amely csökkentené a fizetési tranzakciók költségeit és megerősítené az európai pénzügyi szuverenitást.

Végül a szerző a védelmi ipart emeli ki, ahol európai előnyök csak három feltétel teljesülésével képzelhetők el:

  • a költségvetési ráfordítások növelése,
  • ipari integráció,
  • és radikális innováció.

A jelenlegi széttagoltság (például 19 különböző európai tankmodell) akadályozza a hatékonyságot. Technológiai felzárkózás nélkül Európa továbbra is másokra lesz utalva saját biztonságát illetően – és ez gazdasági és diplomáciai kiszolgáltatottsággal is jár.

Tirole szerint az EU előtt két lehetőség áll:

vagy elfogadja a vámpolitika mérséklését jelentő kompromisszumot, vagy kivárja a 2026-os amerikai félidős választások lehetséges politikai eltolódását.

Egyik forgatókönyv sem garantál gyors enyhülést, így Európának hosszú távon saját ellenállóképességét kell kiépítenie, a lehető legkisebb áldozattal.

Címlapkép: A 2014-es közgazdasági Nobel-díj nyertese, Jean Tirole 2019. március 15-én Párizsban, a Bercy-ben (a francia Gazdasági és Pénzügyminisztériumban) tartott szemináriumon beszélgetést vezetett „Gazdasági reformok Franciaországban: első mérleg, kihívások és kilátások” címmel. A fotó forrása: Michel Stoupak/NurPhoto via Getty Images

Kiszámoló

Jövedelmező a vállalkozásod?

A mai tanácsadáson szintén szóba került, hogy sok vállalkozó elfelejti beárazni a saját tulajdonában lévő eszközök úgynevezett alternatíva költségét (kiadhatnám másnak is a saját üzl

PR cikk
FRISS HÍREK
NÉPSZERŰ
Összes friss hír
Itt a váratlan bejelentés: jön az új állampapír!
Portfolio Gen Z Fest 2025
2025. május 9.
Portfolio AgroFood 2025
2025. május 20.
Portfolio AgroFuture 2025
2025. május 21.
Digital Compliance 2025
2025. május 6.
Hírek, eseményajánlók első kézből: iratkozzon fel exkluzív rendezvényértesítőnkre!
Portfolio hírlevél

Ne maradjon le a friss hírekről!

Iratkozzon fel mobilbarát hírleveleinkre és járjon mindenki előtt.

Kiadó modern irodaházak

Az iroda ma már több, mint egy munkahely. Találják meg most cégük új otthonát.

Díjmentes online előadás

Limit, Stop, vagy Piaci? Megbízások, amikkel nem lősz mellé!

Ismerd meg a tőzsdei megbízások világát, és tanulj meg profin navigálni a piacokon!

Díjmentes online előadás

Miért a tőzsdei befektetést válasszam az állampapír helyett?

Online előadásunkon megvizsgáljuk a két befektetési formát, megtárgyaljuk az előnyeiket és a hátrányaikat, sorra vesszük mikor mibe érdemes fektetni.

Ez is érdekelhet