
Az Európai Bizottság kedden bejelentette nagy tervét a hosszú ideje tervezett orosz energiahordozókról való teljes leválásról, amelynek célja, hogy 2027 végéig az Európai Unió tagállamai ne függjenek többé az orosz olajtól, földgáztól és nukleáris fűtőanyagoktól. A Bizottság mostani ülésén elfogadott javaslat szerint még az idei év végéig kötelező érvényű nemzeti leválási terveket kell kidolgozniuk a tagországoknak, amelyek részletesen szabályozzák az orosz energiahordozók kiváltásának ütemét és módját.
A Bizottság a jövő hónapban nyújtja be a kapcsolódó jogi csomagot, amely a gázszármazás nyomon követésétől a szerződéses szabályozásig számos intézkedést tartalmaz.
A csomag kétlépcsős rendszerben szorítaná ki az orosz gázimportot:
- 2025-től tiltanák az új szerződések alapján történő beszerzéseket,
- majd 2027 végétől minden hosszú távú vezetékes és cseppfolyósított földgázszerződés megszűnne.
Az orosz olaj esetében a „szürkezónás” árnyékflottás szállítmányok ellen tengeri megfigyelő missziót indítanak, míg a nukleáris üzemanyag esetén vámok és versenyképességet csökkentő gazdasági intézkedések révén próbálják kiszorítani az orosz importot. Az Euratom új orosz szállítói szerződést már nem fog jóváhagyni, és a tagállamokat diverzifikációra kötelezik.
Brüsszel azt is hangsúlyozta, hogy a hosszú távú gázszerződésekből való kilépés jogi védelmet élvez majd – a vis maior elvére hivatkozva az érintett cégek jogi következmények nélkül léphetnek ki a szerződésekből.
A tervezethez kapcsolódó közgazdasági háttér is egyértelmű: az EU szerint az orosz gázimport idén várhatóan 37 milliárd köbmétert tesz ki, amelyet a globálisan növekvő LNG-kapacitások (2026-ig 90 milliárd köbméterrel nőhetnek) és a csökkenő uniós gázkereslet fokozatosan helyettesíthetnek. Dan Jörgensen uniós biztos szerint emiatt nem várható általános áremelkedés, noha elismerte, hogy egyes tagállamok – például Magyarország – nehezebb helyzetben lesznek. Ezzel együtt kiemelte:
sem a békemegállapodás lehetősége, sem politikai engedmények nem változtatnak a célon – az EU jövőbeni energiabiztonsága megköveteli az orosz függőség felszámolását.
Erre a brüsszeli bejelentésre reagált kedden Szijjártó Péter magyar külgazdasági és külügyminiszter a Facebook-oldalán, aki éles hangvételű nyilatkozatban utasította el a Bizottság döntését.
Szerinte az orosz energiahordozók „erőszakos, mesterséges és ideológiai” kizárása súlyos gazdasági következményekkel járhat, többek között az európai versenyképesség, az energiaárak és az ellátásbiztonság tekintetében.
Szijjártó szerint az EU döntése mögött nem energiapolitikai racionalitás, hanem az Ukrajnának nyújtott támogatás költségeinek áthárítása áll, amelyet – állítása szerint – „az ésszerűen működő” országokkal, például Magyarországgal akar Brüsszel megfizettetni. A miniszter hozzátette: a döntés sérti Magyarország szuverenitását, mivel szerinte az energiaellátás nem politikai kérdés, hanem fizikai adottságokon múlik – onnan lehet importálni, ahonnan vezeték érkezik.
Szijjártó hangsúlyozta, hogy a magyar kormány nem hajlandó elfogadni az ukrán uniós csatlakozás gyorsításának „árát”, és kijelentette, hogy az ilyen jellegű brüsszeli döntések veszélyeztetik Magyarország energiaellátását.
Ez az európai bizottsági döntés súlyosan veszélyezteti Magyarország energiaellátásának biztonságát is, mert az energiaellátás kérdése az nem politikai ügy, hanem egy kőkemény fizikai kérdés. Onnan lehet földgázt és onnan lehet kőolajat vásárolni, ahonnan vezetékek jönnek ide
– jelentette ki.
Arra is felhívta a figyelmet, hogy az uniós jog szerint minden tagállam maga dönthet az energiamixéről és annak forrásairól – szerinte ez a mostani terv ezt a jogot is megsérti.
Szavai alapján A magyar kormány várhatóan nem fogja önként elkészíteni a leválási tervet, ami az Európai Bizottság mai bejelentése szerint eljárásjogi szankciókhoz vezethet.
A következő hetek kulcsfontosságúak lesznek: a Bizottság június elején terjeszti elő a részletes jogi javaslatcsomagot, amelyet a tagállamoknak minősített többséggel kell elfogadniuk. Ezután az év végéig minden tagállamnak – köztük Magyarországnak is – ki kell dolgoznia saját nemzeti leválási tervét az orosz olajról, földgázról és nukleáris fűtőelemről. A végső cél a 2027 végi teljes importtilalom, amely – a jogi szolgálat szerint – nemcsak megvalósítható, de az uniós alapszerződéssel is összeegyeztethető.
Az Európai Bizottság ugyanakkor jelezte: ha egyes tagállamok nem teljesítik kötelezettségüket, az uniós szabályrendszer keretében fognak eljárni ellenük, ami súlyos pénzbüntetést is jelenthet.
A címlapkép illusztráció. Címlapkép forrása: Getty Images
Megtámadta Pakisztánt India, háború szélén a két atomhatalom - Percről percre követjük az eseményeket
Cikkünk folyamatosan frissül.
Háborús feszültség az atomhatalmak közt: India nyíltan elmondta, lesz-e újabb támadás
Feszült a helyzet, de most Iszlámábádnál pattog a labda.
Migránscsempészeket engedtek szabadon Magyarországon, pert indított az Európai Bizottság
Egyszerre hét kötelezettségszegési eljárásban is lépett a brüsszeli testület.
Lerohanta a magyar lakosság a bankokat: mindenki személyi kölcsönt és lakáshitelt akar
De hol maradnak a vállalatok a magyar hitelpiacról?
Tényleg az ingatlan most a legfontosabb menedék?
Schilling Dániellel, a Duna House Group gazdasági igazgatójával beszélgettünk.
Moszkva terrorizmussal vádolja Kijevet, Ukrajna állítólag már most azonnal aláírná a tűzszünetet - Híreink az orosz-ukrán háborúról szerdán
Cikkünk folyamatosan frissül a háború eseményeivel.
Bekészítette a vámfegyvert Ursula von der Leyen, ha rosszul sikerülne a tárgyalás Donald Trumpékkal
Célba vennék a Boeing repülőgépeit, és vegyipari termékeket is.
A leggyengébb láncszem - Az kell Trumpnak, amivel az USA visszafejlődne
Az Iphone több mint 750 közvetlen beszállító közreműködésével készül, összesen 15 országban. Vissza lehet csinálni, és mindent az Egyesült Államokba vinni, de nem éri meg:...
The post A
Pályázati reform 2025: egyedi döntések, egyedi pénzek
2025 tavaszán a magyar kormány gyökeresen átalakította a vissza nem térítendő beruházási támogatások rendszerét.
Ujjlenyomatos feloldás: biztos nagy ötlet?
A múlt héten Isztanbulban voltunk, egyik este el kellett mennem egy messze lévő boltba, vittem a telefonom, hogy visszataláljak majd a szállásra. Bár jó a közbiztonság Isztanbulban, elkezdtem go
Kína és a hidrogénipar fejlődése
Kína újabb energiapiaci áttörésre készül, de a hidrogén esetében egészen más stratégiát alkalmaz, mint korábban a napenergia terén.
Science Under Strain
Historically, the United States has been a central hub in science, attracting significant number of global talents, particularly from China. However, beginning around 2016, this long-standing flow of indiv
Cégeladás bizalmi vagyonkezelésből - Mire figyeljen eladó és vevő?
A bizalmi vagyonkezelési (BVK) struktúrák az elmúlt években egyre hangsúlyosabb szereplőivé váltak a vagyontervezésnek - nemcsak családi célú, hanem adózási, befektetési és üzleti tranzak
Nemzetközi bankolás fájdalmai 2025-ben
Van némi bevételem dollárban, amit szerettem volna KonyhaTündér befektetési számlájára helyezni. A mögöttes termék dollárban lesz, tehát az Európai Unióban dollárból dollárba szerettem v
Nyugdíjba megy a király, éljen a király
Nyugdíjba vonul az év végén minden idők legismertebb befektetője. Warren Buffett a HOLD-nak is nagy példaképe, sokszor elhangzik a neve a HOLDBLOG-on, az After Hoursben...
The post Nyugdíjba megy

Bővül az Újház építőanyag értékesítési pontok száma (x)
Ismét elindult a nevezés a Virágos Magyarország versenyre (x)

- Bejelentették Brüsszelben: megkerülik Magyarországot, teljesen leválik az orosz olajról és gázról az EU!
- Európa visszavág Trumpnak – nagy bejelentést tett Ursula von der Leyen és Emmanuel Macron
- Omlik a kártyavár Oroszországban: apad az államkassza, dőlnek a hitelek
- Vészharang kondul: elképesztő számok mutatják a magyar gazdaság mélyrepülését
- Aszódi Attila: mi vezetett a történelmi áramszünethez az Ibériai-félszigeten?
Ingatlanpiaci elemző
Bod Péter Ákos: mik a GDP-csökkenés tanulságai?
Mi áll a GDP-csökkenés mögött?
Mi a hasonlóság Warren Buffett és Csányi Sándor között?
Távozik a guru a Berkshire Hathaway éléről.
Hova mehetnek most a megtakarítások?
Nyitrai Győzővel, az MBH Befektetési Bank üzlet- és termékfejlesztésért felelős vezérigazgató-helyettesével beszélgettünk.
Kiadó modern irodaházak
Az iroda ma már több, mint egy munkahely. Találják meg most cégük új otthonát.
Kisokos a befektetés alapjairól, tippek, trükkök a tőzsdézéshez
Előadásunkat friss tőzsdézőknek ajánljuk, összeszedünk, minden fontos információt arról, hogy hogyan működik a tőzsde, mik a tőzsde alapjai, hogyan válaszd ki a számodra legjobb befektetési formát.
Sikeres befektető online tanfolyam
Megtanulhatod, hogyan találj rá a legjobb befektetési lehetőségekre, és azonnal alkalmazható, gyakorlati stratégiákat sajátíthatsz el – mindezt egy interaktív, élő online eseményen.