Az EU és a tagállamok is parkolópályára tennék Magyarországot, ahol tehetik, megkerülnék
Uniós források

Az EU és a tagállamok is parkolópályára tennék Magyarországot, ahol tehetik, megkerülnék

Egyre több ügyben látszik, hogy az Európai Unió szinte összes tagállama inkább teljesen megkerülné Magyarországot: Ukrajna EU-csatlakozása mellett a szankciós döntéseknél is sorra készülnek a parkolópályára tevő tervek. Az elmúlt héten pedig a kormány új, a civilek és a sajtó ellen szuverenitási okokkal indokolt átláthatósági törvénye miatt is nő a feszültség az uniós országok, valamint Brüsszel és a magyar fél között. Sokan alkalmaznák már a hetes cikk szerinti eljárást is, amelyről május 27-én tárgyalnak is majd a tagállamok az Európai Tanácsban, de mellette az EU-források teljes felfüggesztése és jogi kiskapuk sorát is bevetnék.

Amióta az Európai Parlament 2018 szeptemberében kezdeményezte a hetes cikk szerinti eljárást Magyarország ellen, rendre felmerül, hogy az eljárást az Európai Bizottság továbblépteti, beterjeszti a tagállamokat tömörítő Európai Tanács elé, ahol több féle szankciót is kiróhatnak a magyar kormányra. A legtöbbször viszont az uniós jogi atombombaként emlegetett szavazati jog felfüggesztés miatt szokott szó esni a procedúráról.

Közel hét éve az EP-képviselők többsége úgy ítélte meg, hogy súlyos veszély fenyegeti az uniós alapértékeket Magyarországon, a Sargentini-jelentés néven ismert dokumentum számos területet – köztük a bíróságok függetlenségét, a sajtószabadságot, a kisebbségi jogokat és a korrupció elleni fellépést – emelt ki aggasztó példaként. A kezdeményezés célja az volt, hogy az Európai Unió hivatalosan is vizsgálatot indítson annak megállapítására, hogy Magyarország megsérti-e az EU alapelveit. Ez a procedúra azóta is tart, időről-időre tárgyalnak róla a Tanácsban, de eddig komolyan fel sem merült, hogy alkalmazzák a tagállami szavazati jog felfüggesztését.

Most azonban ez újra napirendre kerül május 27-én az uniós miniszterek tanácsi találkozóján, de egyelőre csak figyelmeztető lövésként kerül majd szóba

– tudta meg a Portfolio több, az ügyet ismerő forrástól. Egy másik EU-ország diplomatája jelezte, hogy bár terjednek elméletek arról, hogy ez Ukrajna EU-csatlakozásának magyar fúrása, vagy az átláthatósági törvény miatt alakulhat így, valójában egészen más okok dominánsak.

„Nem a civileket és a sajtót szuverenitásvédelmi okokból listázó törvény szellemisége a legnagyobb probléma: a magyar kormány annak az Európai Uniónak a támogatásait tekinti külföldi beavatkozásnak, amely államszövetségnek maga is tagja” – ismertette velünk egy nagyobb tagállam diplomatája.

Jelezte: az Európai Bizottság a brüsszeli szokásjog és törvényi mandátuma miatt elfogadás előtt álló törvényeket nem véleményezhet, csak akkor léphet, ha az érintett jogszabály hatályossá válik.

Most azonban az a jogi kiskapu nyílt meg, hogy mivel EU-támogatásokat érint az ügy, lehetősége van az uniós intézményrendszernek az átláthatósági törvény nyílt kritikájára

– foglalták össze forrásaink a helyzetet.

Ezzel párhuzamosan 329 civil szervezet – köztük a Civil Liberties Union for Europe – levelet küldött Ursula von der Leyennek és Michael McGrath igazságügyi biztosnak, amelyben azt kérik, hogy Brüsszel indítson jogi eljárásokat a magyar törvénytervezet ellen, amely szerintük a kormánykritikus civil hangok elhallgattatására irányul – számolt be a Politico.

A nekünk nyilatkozó uniós diplomaták azt is jelezték, hogy

érdemi szavazásra felesleges számítani a május 27-i Általános Ügyek Tanácsán, és az Európai Unió – köztük a 26 másik tagállam és a Bizottság – már inkább Magyarország megkerülésével foglalkozik, mintsem megbüntetésével.

Ez látszódott az elmúlt három tanácsi csúcson is, ahol a magyar kormány ellenszavazata miatt az összes többi tagország közös nyilatkozatot kiadva biztosította támogatásáról Ukrajnát, mindezt anélkül, hogy hosszabban megpróbálták volna meggyőzni Magyarországot.

Ugyanígy a szankcióknál rendre előkerülő magyar vétófenyegetés ellenében is abba az irányba léptek el a tagállamok, hogy az Oroszországgal szembeni korlátozásokat a „hajlandók koalíciójának” tagjai maguk tartják fent, így biztosítva, hogy uniós szintű lépések nélkül se férhessen hozzá vagyonához Moszkva. „Ha egy vagy két EU-ország nem szavazza meg a lépéseket, akkor 26 vagy 25 tagország velük szemben passzívvá válik, figyelik a náluk kikötő orosz személyeket és eszközöket” – magyarázták meg a lépés értelmét. 

 Ukrajnánál is jön a megkerülés

A Bne Intellinews pedig arról számolt be ukrán forrásokra hivatkozva, hogy az Európai Unió új szintre emeli a nyomásgyakorlást Magyarországgal szemben, miután Budapest továbbra is blokkolja Ukrajna uniós csatlakozási tárgyalásainak megkezdését, és a kormány benyújtotta a nemzetközi szervezetek által élesen bírált „Közélet átláthatóságáról” szóló törvényjavaslatot.  

A tagállami kormányok között formálódik egy „B-terv”, amely lehetővé tenné Ukrajna csatlakozási folyamatának előmozdítását Magyarország megkerülésével.

A terv lényege, hogy ott, ahol a jog nem követel meg egyhangúságot, a 26 többi tagállam párhuzamos tárgyalások révén gyorsítaná a folyamatot – Moldova bevonásával együtt –, míg a politikailag érzékeny döntéseket informális megállapodásokkal készítenék elő. Brüsszel érezhetően teszteli az uniós intézményi keretek határait, és a most zajló folyamatok nem csupán egy tagállam elszigeteléséről, hanem az unió működőképességének megőrzéséről is szólnak.

Brüsszel megkerüléses taktikáját épp az Európai Parlament nehezíti: csütörtökön ismét vita volt a már említett átláthatósági törvény miatt a magyarországi jogállamiságról. Ezután pedig 26 EP-képviselő levélben kérte a magyar tanácsi szavazati jog és az uniós források kifizetésének felfüggesztését. A Bizottság várhatóan érdemben nem követi ezt a felhívást, helyette megpróbálja folytatni a „magányba való elszigetelés” stratégiáját.

Az uniós jogi lehetőségek maximális kihasználását már mutatja az is, hogy szankciók helyett az Európai Bizottság jogkörébe tartozó kereskedelmi szigorításokkal tiltanák meg 2027-től az orosz energiahordozók importját. A behozatalt és vámokat érintő döntések ugyanis nem igényelnek egyhangúságot, csak minősített többségi szavazást.

Címlapkép forrása: EU

Összkép

10 éves az Összkép Magazin

Rengeteg cikk, sok alapos elemzés, és jó pár szép és erős gondolat a 10 év eredménye. Talán valami többet is létrehoztunk: egy szellemi és lelki megközelítést, ami segít jobban megérteni

Kiszámoló

Furcsa csalások az MHB-nél

Furcsa banki csalásos esetekről számolt be a 24.hu ma. Ebben a cikkben arról irnak, hogy nem szokásos banki csalások történnek az MHB banknál, olyanokat lopnak meg mobilapplikáción keresztül, a

KonyhaKontrolling

Görgető FIRE

Azok, akik már elérték a FIRE-t (vagy legalábbis az FI részét) sokszor gondolkoznak el azon, hogy mennyit költhetnek el az út közben érkező esetleges jövedelmükből. Aki nem tudná: a FIRE a p

FRISS HÍREK
NÉPSZERŰ
Összes friss hír
Közeleg az újabb pusztító háború? – Kiadta a figyelmeztetést a hírszerzés
Díjmentes online előadás

Limit, Stop, vagy Piaci? Megbízások, amikkel nem lősz mellé!

Ismerd meg a tőzsdei megbízások világát, és tanulj meg profin navigálni a piacokon!

Díjmentes előadás

Hogyan vágj bele a tőzsdei befektetésbe?

Első lépések a tőzsdei befektetés terén. Mire kell figyelned? Melyek az első lépések? Mely tőzsdei termékeket célszerű mindenképpen ismerned?

Portfolio hírlevél

Ne maradjon le a friss hírekről!

Iratkozzon fel mobilbarát hírleveleinkre és járjon mindenki előtt.

Kiadó modern irodaházak

Az iroda ma már több, mint egy munkahely. Találják meg most cégük új otthonát.

Portfolio Hitelezés 2025
2025. május 22.
Kelet - magyarországi Gazdasági Fórum 2025
2025. június 4.
Portfolio Financial IT 2025
2025. május 27.
Portfolio Property X 2025
2025. május 28.
Hírek, eseményajánlók első kézből: iratkozzon fel exkluzív rendezvényértesítőnkre!
Ez is érdekelhet