
Élesen bírálta Kínát, különösen annak ipari túlkínálati politikáját, kereskedelmi gyakorlatát és Moszkvával fenntartott „korlátlan partnerségét” Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke Strasbourgban, az Európai Parlament előtt tartott beszédében két héttel az EU–Kína csúcstalálkozó előtt.
Leszögezte: „kapcsolatainknak világos helyzetértékelésen kell alapulniuk”, és kijelentette, hogy Kína gyakorlatilag „engedélyezi Oroszország hadigazdaságát”, amit az EU nem fogadhat el.
A csúcstalálkozó, amely az 50 éves diplomáciai kapcsolatot hivatott megünnepelni, feszültségekkel teli légkörben zajlik majd: Peking részéről Li Csiang miniszterelnök vezeti a delegációt, Hszi Csin-ping elnök nem vesz részt.
Von der Leyen beszédében elismerte Kína gazdasági fejlődésének nagyságrendjét, kiemelve, hogy „ötven év alatt Kína agrártársadalomból ipari és tiszta technológiai óriássá vált”, több százmillió embert emelve ki a szegénységből. Ugyanakkor hozzátette:
ezzel együtt Kína ma a világ legnagyobb kereskedelmi többletével rendelkezik, és szisztematikusan kiszorítja az európai cégeket saját piacáról.
Az elnök szerint az európai vállalatokat hátrányosan érinti a kínai „Buy China” közbeszerzési politika, amely automatikus 20 százalékos árelőnyt biztosít a helyi gyártóknak – ezt nyíltan tisztességtelennek nevezte.
Az Európai Bizottság első számú prioritása a gazdasági kapcsolat újraegyensúlyozása, a piaci torzítások felszámolása és a tisztességes hozzáférés biztosítása – fogalmazott Von der Leyen.
Ha a partnerségünket előre akarjuk mozdítani, valódi egyensúlyra van szükség: kevesebb túlkínálat, kevesebb piactorzítás és valódi hozzáférés az európai cégek számára
– mondta. Kiemelte, hogy az EU a kínai elektromosjármű-ipar állami támogatásait is vizsgálja, és szerinte Pekingben már felismerik: „a hazai túltermelési válságot nem lehet a világpiacra kényszeríteni mások rovására”.
A második prioritás az úgynevezett „de-risking”, vagyis az európai gazdaság függőségeinek csökkentése. Von der Leyen emlékeztetett arra, hogy Kína már korábban dominánssá vált a ritkaföldfémek és más kulcsfontosságú technológiák piacán, gyakran kihasználva ezt geopolitikai eszközként.
A Bizottság ennek ellensúlyozására diverzifikálja az ellátási láncokat, új beszerzési forrásokat keres és támogatja az európai stratégiai iparágakat, például az akkumulátorgyártást.
Hangsúlyozta azonban: az EU nem támogatja a stratégiai szétválást (decoupling), mert az „hatástalan és hatékonytalan lenne”, de a kockázatok csökkentését elengedhetetlennek nevezte az európai függetlenség szempontjából.
A geopolitikai kérdésekre térve Von der Leyen ismét elítélte Kína hallgatólagos támogatását Oroszország irányába.
Kína állandó támogatása Putyin háborús gazdasága irányába fokozza az instabilitást és veszélyezteti Európa biztonságát
– mondta, hozzátéve: ha Peking valóban a nemzetközi szabályalapú rend híve, akkor „egyértelműen el kell ítélnie Ukrajna szuverenitásának megsértését”. A Bizottság elnöke szerint a Kínával való jövőbeli viszony kulcsa az, miként viszonyul az ország Oroszországhoz a háború idején – és hogyan hajlandó együttműködni multilaterális keretek között.
Von der Leyen zárásként a klímavédelmi együttműködés lehetőségeit is hangsúlyozta, elismerve, hogy „Kína a világ legnagyobb kibocsátója, de egyben a legtöbbet is fektette be a tiszta technológiákba”. Az EU célja továbbra is az ambiciózus együttműködés olyan területeken, mint az emissziókereskedelem, szénmegkötés, körforgásos gazdaság –
de csak akkor, ha Peking hajlandó a kiszámítható és kölcsönös együttműködésre.
A csúcstalálkozóra tehát komoly feszültségek közepette kerül sor, ahol az uniós delegáció célja világos: elmozdítani Kínát az agresszív gazdasági expanziótól egy kiegyensúlyozottabb és átláthatóbb partnerség irányába.
Címlapkép forrása: EU
Vészjósló tanulmány: milliók halhatnak meg a szuperbaktériumok miatt a következő évtizedekben
Nagy árat fizet az emberiség.
Rejtélyes égitestet találtak a Naprendszer peremén: ezt lehet eddig tudni róla
Rendkívül ritka objektumként azonosították.
Káosz Moszkvában: négy repteret lezártak az ukrán dróntámadások miatt
Gyakorlatilag leállt a légiközlekedés az orosz fővárosban.
Rendkívül káros folyamatot indíthat be a Földön a sok űrrakéta-indítás
Új tanulmány jelent meg a témában.
Az USA szerint elcsendesedtek a fegyverek a szíriai Szuvajda városában
Bár közel sincs még vége a konfliktusnak.
VIDEÓ! Bitcoin a csúcson, altcoinok készenlétben: Indul a következő altszezon?
2025. július 1-jétől Magyarország új kriptovaluta-szabályozása lépett életbe, amely kizárólag hivatalosan engedélyezett szolgáltatók közreműködésével teszi lehetővé a kriptovaluták v
Követett részvények - 2025. július
Havonta ránézek egyszer azokra a papírokra, amikből előbb vagy utóbb venni szeretnék. Általában a hetes chartokat nézem, 4-5 gyertya születik egy hónap alatt, ennyit már érdemes újra kiért
A magyar állam találkozása a közgazdaságtannal
A kormány több bevételszerző próbálkozása alatt is beleütközött a Laffer-görbébe. Ideje tehát megnézni, mit is tud ez az egyszerű, de annál fontosabb közgazdasági összefüggés, és... T
Ehető, újratölthető, komposztálható: fenntartható csomagolások az élelmiszeriparban
Ehető, újratölthető, komposztálható: fenntartható csomagolások az élelmiszeriparban Évente több százmillió tonna műanyagot állítunk elő, melynek jelentős
Régi berögződések - elengedjük őket?
Pár hete az egyik kommentben V nevű olvasóm felvetette, hogy mennyire fontos néha felülvizsgálni a spórolási szokásainkat is. Lehet, hogy valami, ami 10 éve még értelmes és hasznos dolog volt
A TB kiskönyv múltja, jelene és digitális jövője
A magyar társadalombiztosítási rendszer egyik ikonikus, papíralapú dokumentuma, a köznyelvben csak TB kiskönyvként ismert igazolvány hamarosan digitális formában él tovább. Bár sok munkáltat
Target Corporation - elemzés
2022-ben vettem belőle 165-ön, leginkább kereskedési céllal, de osztalékot is fizetett, ha nem is sokat. 2024-ben adtam el kis bukóban. Most megint a szemem elé került, a Top10-es listám hetedikj
G20-csoport: úton a szén-dioxid-mentes áramtermelés felé
Technológiai trendek, kihívások és szakpolitikai irányok az IEA 2025-ös jelentése alapján.

Hogyan vágj bele a tőzsdei befektetésbe?
Első lépések a tőzsdei befektetés terén. Mire kell figyelned? Melyek az első lépések? Mely tőzsdei termékeket célszerű mindenképpen ismerned?
Bikák és Medvék: Kivel jobb haverkodni a tőzsdén?
Hogyan ismerd fel, hogy épp emelkedő (bull) vagy csökkenő (bear) piacon jársz? Megtanulhatod, mikor érdemes növelni a kockázatvállalást, és mikor jobb óvatosan hátrálni.
Agrárvita: mi szól a nagy EU-s agrárreform mellett és ellen?
Szakértőink ütköztették érveiket a területalapú támogatások reformjáról.
Egyre többet tudunk az Otthon Start hitelről: kik lesznek az igazi nyertesek?
A Kormányinfón Gulyás Gergely igyekezett tisztázni a félreértéseket.
Drámai változások zajlanak Európában, ennek mindenki megissza a levét
Komoly döntések előtt állunk: 8,5 milliárd ember ellátása és a bolygó jövője a tét.
