
Az Európai Bizottság négy különböző ügyben is kötelezettségszegési eljárást indított Magyarországgal szemben. A döntések hátterében rendszerszintű átláthatósági és jogkövetési problémák állnak.
Az egyik legfontosabb ügy az autópálya-koncessziókat érinti.
Az Európai Bizottság szerint Magyarország úgy kötött 35 évre szóló szerződést a gyorsforgalmi utak építésére és üzemeltetésére, hogy közben nem biztosította a valódi versenyt és átláthatóságot. A brüsszeli kifogás lényege:
a szerződés valójában nem koncesszió volt, hanem inkább egy sima közbeszerzés, és ennek megfelelően kellett volna kezelni.
A különbség nem csak jogi finomság – az igazi kérdés, hogy mennyire oszlik meg a pénzügyi kockázat az állam és a magáncég között. Az Európai Bizottság úgy látja, túl kevés kockázatot vállalt a koncessziós partner, miközben évtizedekre garantált bevételhez jutott.
Az uniós testület szerint ez sértheti más versenytársak esélyegyenlőségét, és kérdéseket vet fel azzal kapcsolatban, hogy ki járt jól a konstrukcióval: az adófizetők vagy a kiválasztott cég.
Szintén komoly problémaként emeli ki a Bizottság, hogy Magyarország nem ültette át megfelelően az uniós előírásokat az elektronikus útdíjrendszerekre vonatkozóan. A jelenlegi szabályozás miatt a külföldi teherautósoknak többféle fedélzeti eszközt és szolgáltatót is használniuk kell, ha Magyarországon haladnak át. Ez az uniós testület szerint nemcsak kényelmetlenség, hanem az egységes európai közlekedési rendszer hatékonyságát is gyengíti. Brüsszel álláspontja szerint az uniós tagállamoknak biztosítaniuk kell, hogy az autósok egyetlen fedélzeti eszközzel is tudják fizetni az útdíjat bárhol az EU-n belül – ennek a célnak Magyarország jelenlegi gyakorlata nem felel meg.
Ennél elvontabbnak tűnhet az a jogvita, amely az Energia Charta Egyezmény kapcsán alakult ki.
A vita arról szól, hogy lehet-e az EU-n belüli energetikai beruházási vitákat nemzetközi választottbíróságok elé vinni. A Bizottság álláspontja szerint az Európai Unió Bírósága korábban kimondta: nem lehet.
Magyarország azonban egyoldalúan kijelentette, hogy ezt az ítéletet csak a jövőbeli ügyekre vonatkozóan fogadja el, és csak akkor, ha az egyezményt módosítják. Ez az álláspont Brüsszel szerint súlyosan sérti az uniós jog egységes alkalmazásának elvét, ezért az ügyet a bíróság elé viszi. A tét itt nemcsak egy konkrét nyilatkozat, hanem az, hogy Magyarország mennyire hajlandó együttműködni az uniós intézményekkel, és tiszteletben tartani a közös jogrendet.
A kötelezettségszegési eljárások sora egy negyedik elemmel is bővült: a Bizottság arra figyelmezteti Magyarországot – több más tagállammal együtt –, hogy nem frissítette időben a levegőszennyezés csökkentésére vonatkozó nemzeti programját. Ez a probléma nem csupán egy adminisztratív mulasztás. Az Európai Bizottság azzal érvel, hogy az uniós irányelv kimondja, a levegőminőség közvetlen hatással van a lakosság egészségére, különösen a nagyvárosokban és az ipari övezetekben élők körében. Az elmaradt aktualizálás miatt nem látható, milyen konkrét lépések történtek a szennyező anyagok – például a nitrogén-oxidok vagy a finompor – kibocsátásának csökkentésére.
Ez különösen aggasztó egy olyan országban, ahol a téli fűtési időszakokban rendszeresen romlik a levegő minősége, és ahol az ipari kibocsátások is komoly problémát jelentenek.
A Bizottság minden esetben két hónapot adott Magyarországnak arra, hogy válaszoljon a felszólításokra, és konkrét intézkedéseket javasoljon a problémák rendezésére. Ha ez nem történik meg, akkor a következő lépés az lehet, hogy az ügyeket az Európai Unió Bírósága elé viszik, ami adott esetben pénzbírságokat is eredményezhet.
Címlapkép forrása: EU
Már meg is érkezett Medvegyev válasza az EU új csomagjára: még rosszabbra készüljetek
A volt orosz elnök szerint a szankcióknak nem lesz hatása Oroszországra.
Ez lenne Trump eddigi "leghülyébb" ötlete? – Dollármilliárdokba fájhat a legendás börtön újranyitása
Bő 50 éve turistalátványosság.
Súlyos figyelmeztetés: több mint 11 millió ember kerülhet veszélybe
Elapadtak a támogatások.
Olyan rendszert vezetett be az EU, ami Magyarország határát is érinti
Jön az EES rendszer.
A magyar állam találkozása a közgazdaságtannal
A kormány több bevételszerző próbálkozása alatt is beleütközött a Laffer-görbébe. Ideje tehát megnézni, mit is tud ez az egyszerű, de annál fontosabb közgazdasági összefüggés, és... T
Ehető, újratölthető, komposztálható: fenntartható csomagolások az élelmiszeriparban
Ehető, újratölthető, komposztálható: fenntartható csomagolások az élelmiszeriparban Évente több százmillió tonna műanyagot állítunk elő, melynek jelentős
Régi berögződések - elengedjük őket?
Pár hete az egyik kommentben V nevű olvasóm felvetette, hogy mennyire fontos néha felülvizsgálni a spórolási szokásainkat is. Lehet, hogy valami, ami 10 éve még értelmes és hasznos dolog volt
Target Corporation - elemzés
2022-ben vettem belőle 165-ön, leginkább kereskedési céllal, de osztalékot is fizetett, ha nem is sokat. 2024-ben adtam el kis bukóban. Most megint a szemem elé került, a Top10-es listám hetedikj
A TB kiskönyv múltja, jelene és digitális jövője
A magyar társadalombiztosítási rendszer egyik ikonikus, papíralapú dokumentuma, a köznyelvben csak TB kiskönyvként ismert igazolvány hamarosan digitális formában él tovább. Bár sok munkáltat
G20-csoport: úton a szén-dioxid-mentes áramtermelés felé
Technológiai trendek, kihívások és szakpolitikai irányok az IEA 2025-ös jelentése alapján.
A szegényeket nem, de az adófizetőket az út szélén hagyják
Sokan találkozhattak már olyan, Amerikából származó videókkal, ahol kórházi betegek mutogatják a forintban akár több tíz millióra rúgó számlájukat. Erre a magyar "ingyenes" közegészs
Nulla kamat, nulla önerő - és mégis működhet?
A GINOP Plusz új forgóeszköz hitele lehet a 2025-ös év legpraktikusabb KKV finanszírozása.


Egyre többet tudunk az Otthon Start hitelről: kik lesznek az igazi nyertesek?
A Kormányinfón Gulyás Gergely igyekezett tisztázni a félreértéseket.
Drámai változások zajlanak Európában, ennek mindenki megissza a levét
Komoly döntések előtt állunk: 8,5 milliárd ember ellátása és a bolygó jövője a tét.
Tíz év alatt a magyar gazdagok végre felzárkóztak az EU-hoz
Hogyan oszlott el az elmúlt évek vagyongyarapodása a magyar háztartások között?
Kisokos a befektetés alapjairól, tippek, trükkök a tőzsdézéshez
Előadásunkat friss tőzsdézőknek ajánljuk, összeszedünk, minden fontos információt arról, hogy hogyan működik a tőzsde, mik a tőzsde alapjai, hogyan válaszd ki a számodra legjobb befektetési formát.
Hogyan vágj bele a tőzsdei befektetésbe?
Első lépések a tőzsdei befektetés terén. Mire kell figyelned? Melyek az első lépések? Mely tőzsdei termékeket célszerű mindenképpen ismerned?