Megfojtanák von der Leyent egy kanál vízben, pedig csak húzott egy Trumpot az agrárpénzeknél
Uniós források

Megfojtanák von der Leyent egy kanál vízben, pedig csak húzott egy Trumpot az agrárpénzeknél

Az Európai Bizottság drasztikus javaslatot tett a Közös Agrárpolitika átalakítására, amely csökkentené a közvetlen támogatásokat, és a mezőgazdasági kiadások nagy részét a tagállamokra bízná. A reformterv szinte minden politikai oldalról kritikát kapott: a konzervatívok elutasítják, a zöldek és liberálisok szerint nem elég radikális, a szociáldemokraták pedig a kisebb gazdaságok ellehetetlenülésétől tartanak. A Bizottság azzal érvel, hogy a célja egy rugalmasabb, egyszerűbb és korszerűbb rendszer megalkotása, de nyitólépése inkább taktikai provokációként értelmezhető. Az első nap tiltakozásokkal indult, és várhatóan hosszú, éles viták következnek a következő hónapokban. Egy dolog azonban már most biztos: a mostani tervhez képest a végső megállapodás teljesen másként fog kinézni.

Sötét kilátásokra ébredtek az európai agráriumban, miután bemutatta új, 2028-2034-es időszakra tervezett közös uniós költségvetését az Európai Bizottság. Bár az elmúlt negyven évben rendre arról szóltak a többéves pénzügyi keretről szóló tárgyalások, hogyan reformálják meg a Közös Agrárpolitikát, rendre gazdatüntetések tarkították az egyeztetéseket, a nagy átalakítás mindig elmaradt.

Mindez úgy történt, hogy nem találni olyan szereplőt, politikai irányzatot, amelyik szerint a KAP, valamint annak szent tehenét jelentő területalapú támogatásokat bárki is ideálisnak, de legalább jónak tartaná.

A zöldeknek nem elég környezetbarát, a liberálisoknak gazdaságilag nem elég hatékony, a konzervatívoknak nem elég bőkezű, a szociáldemokratáknak pedig nem eléggé fókuszál a kisebb termelőkre. Viszont pont az ennyire sok oldalról meglévő érdekellentétek tartották egyben az egész rendszert és élt túl koronavírus-járványt, pénzügyi és hitelválságot, valamint a klímaváltozás hatásait egyre inkább csillapítani akaró EU-s döntéseket.

Szerdán viszont az Európai Bizottság bejelentette: visszavágná a direkt agrártámogatásokat, helyette a kohéziós politikával együtt egy regionális és nemzeti tervbe terelné, majd a tagállamokra bízná a mezőgazdaság támogatását. A gazdák felháborodtak, a konzervatívok elutasítják a tervet, a liberálisok és a zöldek elégedetlenek, hogy nem elég átfogó a reform, míg a szociáldemokraták szerint megint nem foglalkoznak eléggé a kisebb gazdálkodókkal.

Ha a gazdasági oldalról nézzük, a KAP valóban egy kudarc: az uniós GDP minden évben nagyjából 1 százalékát teszi ki a közös költségvetés, ennek harmadát, a teljes EU-s gazdasági teljesítmény 0,3 százalékát költötték a gazdák támogatására. Ebből az lett, hogy míg 2003-2013 között az EU GDP-jének 2-2,2 százalékát adta a mezőgazdaság, 2023-ra ez már csak nagyjából 1,6 százalék volt. Persze ez magyarázható azzal, hogy átalakult a gazdaságszerkezet, más ágazatok jobban nőttek, hozzáadott értékben, termelékenységben sem tudott igazán javítani az agrárium.

A másik oldal viszont azzal érvel, hogy az európai életmód alapja a KAP: megmaradnak a kultúrtájak, az étel, amit fogyasztunk nem öl meg, cserébe a gazdáknak megtérítjük, hogy nem használhatnak hatékony talajjavítási technológiákat és növényvédőszereket, mint az amerikai vagy kínai riválisok.

Ebben a helyzetben az Európai Bizottság két rossz forgatókönyv közül választotta harmadikként a taktikai rombolási szándék bejelentését. Az elmúlt időszakban ez a tárgyalási technika vált uralkodóvá a világon: Donald Trump amerikai második elnökségében a lehető legpofátlanabb, legdrasztikusabb intézkedéseket tette le először az asztalra, aztán ezekből engedett, hogy mindenki úgy érezze, nyert valamit, de legalább a kármentés sikerült neki.

Brüsszel és Ursula von der Leyen bizottsági elnök most pont ugyanezt tette:

Lerakott egy annyira felháborítóan durva, a KAP-ot visszavágó intézkedéscsomagot, hogy a tárgyalásokon bármennyit engedhet, azt már az összes szereplő sikernek éli meg.

Miről is szól a pusztítás, mi is a cél?

Az Európai Bizottság szerda esti háttérbeszélgetésén elhangzottak alapján a brüsszel érvrendszer az maradt, hogy a Közös Agrárpolitika (KAP) a 2025-ös többéves pénzügyi keret (MFF) reformjában továbbra is kiemelt helyet foglal el, de a rendszer átalakítása jelentős változásokat hoz. Uniós tisztviselők szerint a cél az, hogy a KAP jobban igazodjon a mai kihívásokhoz, különösen az élelmezésbiztonsághoz, a zöld átálláshoz és a mezőgazdasági ágazat ellenállóbbá tételéhez.

Egy háttérbeszélgetésen elhangzottak alapján – melyen a Portfolio is részt vett –, az Európai Bizottság elképzelései szerint az alábbi főbb elemek jellemzik az új KAP-koncepciót:

  • A KAP finanszírozásában minimum 300 milliárd eurót különítenének el a gazdák jövedelemtámogatására, ez az összeg más célra nem csoportosítható át.
  • Ez a jövedelemtámogatás azonban nem azonos a jelenlegi közvetlen kifizetésekkel – az új rendszer jóval szélesebb spektrumot fed le. Ide tartoznak a szokásos terület- és állatalapú támogatások mellett az agrár-környezeti intézkedések, a fiatal gazdák támogatása és a mezőgazdasági beruházások is.
  • A források a nemzeti és regionális partnerségi tervekbe épülnek be, és a tagállamok ezeken keresztül programozhatják le a kiadásokat. A tagállamok ugyanakkor kiegészítő forrásokat is hozzárendelhetnek a 300 milliárd eurós alaphoz, ha úgy ítélik meg, hogy további jövedelemtámogatás szükséges.

A jelenlegi – 2021-2027 közötti költségvetésben lévő – 386 milliárd eurós keret helyett mindössze 302 milliárd euró jutna a mezőgazdaság és a vidéki térségek támogatására, ráadásul az újonnan létrehozandó Nemzeti és Regionális Partnerségi Tervekkel összevont kasszából. A változtatás különösen a nagyobb szereplőknek szűkítené a támogatások elérhetőségét, míg a válságkezelést teljes mértékben a tagállamokra tolná.

Az uniós tisztviselők szerint ez a rugalmasabb rendszer elősegíti a különféle szakpolitikák közötti szinergiák kiaknázását – például az agroenergia (nap- és szélerőművek a gazdaságokban), a vidéki digitális infrastruktúra fejlesztése, vagy a fiatal gazdák vidéken tartása terén.

Újdonság, hogy a KAP-nak lesz egy külön válságkezelési pillére is.

Ez két komponensből áll: egyrészt megerősítenék az úgynevezett mezőgazdasági tartalékot, amely a piacok zavarai (pl. áringadozások, importnyomás) esetén lenne mozgósítható. Másrészt létrejön egy új típusú uniós biztonsági háló, amely 6,3 milliárd eurós kerettel rendelkezik, és válsághelyzetekben biztosítana gyors segítséget a gazdálkodóknak.

A KAP része marad a mezőgazdasági termékek promóciójának támogatása is. Az EU tisztviselői szerint a geopolitikai változások és az új kereskedelmi irányok miatt fontos, hogy az európai agrár-élelmiszeripar továbbra is globálisan versenyképes maradjon.

Az EU mezőgazdasági termékeinek éves exporttöbblete jelenleg 62 milliárd euró, ha innen nézik, akkor a támogatás mértéke az uniós tisztviselők szerint eltúlzott lehet.

A Bizottság szándéka szerint a jövőben célzottabban használnák fel az agrártámogatásokat. Ez illeszkedik a 2025 februárjában elfogadott uniós „Mezőgazdasági és Élelmiszerrendszerek Jövőképe” dokumentumhoz. Ennek értelmében kiemelt támogatásban részesülnének a fiatal gazdák, az új belépők, a családi gazdaságok és a vegyes profilú farmok.

Bevezetnék a hektáralapú kifizetések degresszivitását – azaz nagyobb területre arányosan kevesebb támogatás járna –, valamint bizonyos támogatási plafonokat is, hogy a valóban rászorulók nagyobb mértékben részesülhessenek az uniós forrásokból. Vagyis a 450 hektár alatt gazdálkodók kapnának csak támogatást, a legtöbbet a kisebb szereplők, aztán felfutó rendszerben csökkenne a gazdálkodási méretre menő pénzösszeg.

A Bizottság szerint az egyszerűsítés szintén kulcselem. A jogszabályi keret kevesebb cikket tartalmaz, és a tagállamok nagyobb rugalmasságot kapnak a programozásban és az újratervezésben.

A gazdák számára kevesebb adminisztrációval járó támogatási formákat is bevezetnének, például az egyszerűsített, 3 ezer eurós átalánytámogatást a kisgazdaságok számára.

Fontos változás az is, hogy a KAP-ban eddig elkülönülten kezelt két pillér – a közvetlen kifizetések és a vidékfejlesztés – formálisan összeolvad. Ugyanakkor uniós források szerint minden eddigi vidékfejlesztési eszköz – például az innovációs támogatások, a Leader program, a tanácsadási rendszerek – megmarad és továbbfejlesztésre kerül.

Az uniós javaslat külön intézkedéscsomagot tartalmaz a közös piacszervezés (CMO) reformjára is. Ebben új ágazatként jelenik meg a fehérjenövény-termesztés, ami az EU stratégiai autonómiájának növelését célozza. Ezen felül folytatódnak a bortermelők, valamint a gyümölcs- és zöldségágazatok támogatási programjai, és ide tartoznak az iskolai tej- és gyümölcsprogramok is.

Az EU kutatás-fejlesztési keretprogramja (például Horizon Europe) és a versenyképességi alap továbbra is támogatni fogja a mezőgazdasági innovációt – ilyen lehet például a klímatűrő vetőmagok kifejlesztése vagy a bioalapú gazdaságra épülő technológiák.

Végezetül az EU hangsúlyozta, hogy a tagállamok továbbra is benyújthatnak módosítási kérelmet nemzeti agrárstratégiai terveikre a hét éves ciklus során, ha a körülmények változása ezt indokolja. A Bizottság minden ilyen kérelmet eseti alapon bírál majd el. Szerintük ez biztosítja, hogy a KAP a jövőben is alkalmazkodni tudjon a piaci, geopolitikai vagy környezeti változásokhoz. A gazdák szerint meg ha már nem hagyják nekik a hatékonyságot, akkor a versenyképtelenségük kompenzációjától ne fosszák meg őket.

Mivel a vita már az első éjszaka olyan heves volt, hogy azonnal gazdák tüntettek az Európai Bizottság székháza előtt, egyben biztos lehet mindenki:

a most még drasztikus terveket annyira felvizezik, aminél mindenki újra elégedetlen lesz a KAP-pal a konzervatívoktól a zöldekig, de legalább mást fog utálni, mint eddig.

Címlapkép forrása: Portfolio

Kasza Elliott-tal

Target Corporation - elemzés

2022-ben vettem belőle 165-ön, leginkább kereskedési céllal, de osztalékot is fizetett, ha nem is sokat. 2024-ben adtam el kis bukóban. Most megint a szemem elé került, a Top10-es listám hetedikj

Díjmentes előadás

Hogyan vágj bele a tőzsdei befektetésbe?

Első lépések a tőzsdei befektetés terén. Mire kell figyelned? Melyek az első lépések? Mely tőzsdei termékeket célszerű mindenképpen ismerned?

FIN-CON 2025

FIN-CON 2025

2025. szeptember 3.

Portfolio Sustainable World 2025

2025. szeptember 4.

Sikerklub hazai kkv-nak

2025. szeptember 16.

Követeléskezelési trendek 2025

2025. szeptember 16.

Hírek, eseményajánlók első kézből: iratkozzon fel exkluzív rendezvényértesítőnkre!
Ez is érdekelhet