Szárnyalnak az amerikai indexek
Pluszba fordultak az európai indexek
400 pontos pluszban a Dow
Meghátrált egy kicsit Trump, ugranak a részvénypiacok!
Megfordult a hangulat a nyitásra az amerikai tőzsdén
Mínusszal nyithatnak az amerikai indexek
Esés a tőzsdéken

Pánik az argentin tőzsdén, sokan már államcsődről beszélnek
Nagyot esik a Henkel
Eséssel indul a nap
Bizonytalan kezdés jöhet az európai tőzsdéken
Mi történt tegnap a tőzsdéken?
Az európai indexek mérsékelt pluszokkal nyitottak hétfőn, majd enyhe mínuszba fordultak, a napot vegyesen fejezték be. A BUX viszont felülteljesítő volt a blue chipek emelkedésének köszönhetően. A Mol és a Magyar Telekom is 1 százalék feletti emelkedést mutatott (1,4, illetve 1,7 százalékos pluszban zárt), az OTP árfolyama 0,4 százalékkal, a Richter 0,2 százalékkal araszolt felfelé.
A kereskedelmi háborús és a hongkongi helyzet miatti feszültség miatt folytatódott a múlt héten kezdődött esés az amerikai tőzsdéken, mindhárom vezető index 1 százalék fölötti mínuszban zárta a kereskedést. A blue chipeket tömörítő Dow Jones 1,5 százalékot esett, az S&P 500 1,2, a Nasdaq pedig 1,3 százalékkal került lejjebb.
Tegnap este összeomlottak az argentin pénz- és tőkepiacok hétfőn, egy nappal azután, hogy a liberális elveket követő köztársasági elnök, Mauricio Macri súlyos vereséget szenvedett az októberi elnökválasztás főpróbájának tekintett előválasztáson a balközép peronista jelöltjével, Alberto Fenández volt kormányfővel szemben. Az argentin tőzsdeindex 30 százalékot zuhant.

Mik az előjelek mára?
Hétfőn több ázsiai tőzsdén szünetelt a kereskedés nemzeti ünnep miatt, ma azonban már az összes fontosabb részvénypiac kinyitott. A Nikkei 1,2 százalékot esett, a hongkongi Hang Seng a tüntetésekkel kapcsolatos bizonytalanság közepette 1,7 százalékkal került lejjebb. Az egyedi részvények közül a hongkongi légitársaság, a Cathay Pacific árfolyama több mint 4 százalékot zuhant, miután tegnap leálltak a hongkongi légijáratok. Közben a kínai repülőteret működtető Shenzen Airport részvényei 10 százalékot emelkedtek. Szingapúr lefelé módosította a 2019-es GDP-előrejelzését a globális gazdasági kilátásokkal kapcsolatos aggodalmakra hivatkozva, a Straits Times index 0,8 százalékot veszített értékéből.
Bizonytalan kezdés látszik az európai tőzsdéken, a határidős indexek állása alapján az irányadó indexek a tegnapi záróértékük körül kezdhetik a kereskedést.
Mi mozgatja a tőzsdéket?
A kereskedelmi háborús feszültségek mellett az olasz, a hongkongi és az argentin belpolitikai feszültségek sem kedveznek a hangulatnak. Vállalati gyorsjelentések is érkeznek még a héten, ma a Henkel és a Wienerberger teszi közzé a második negyedéves számait.

Mire érdemes ma figyelni?
Kedd reggel a KSH az ipari termelés részletes adatait közli, emellett Németországból jönnek fontos adatok (például a ZEW-index). A piac azonban még jobban koncentrálhat a délutáni amerikai inflációs adatra, hiszen a Fed legerősebb érve a kamatcsökkentés mellett a gyenge inflációs nyomás volt július végén. Éppen ezért a jövőbeli kamatvárakozások szempontjából kiemelten fontos lehet az infláció alakulása.
