Előfizetői tartalom

Súlyos következményei lesznek, ha nem oldjuk meg a használt napelemek újrahasznosítását

Miközben világszerte mind több kisebb-nagyobb naperőművet telepítenek, egyre nagyobb problémát jelent a növekvő mennyiségű kiszolgált napelem-panel kezelése. Az élettartamuk végére ért panelek széles körű újrahasznosítása jelenleg annak ellenére sem megoldott, hogy a bennük található értékes alapanyagok kinyerése jelentősen mérsékelhetné az iparág bányászati igényeit. Így pedig az is félő, hogy a következő években hatalmas tömegben árasztják majd el a hulladéklerakókat az elhasznált panelek, amelyekből ráadásul káros vegyi anyagok is a környezetbe szivároghatnak.

Addig, amíg a naperőművek nem kezdték el tömegesen meghódítani a földeket, háztetőket és egyéb felületeket, az átlagosan 25 éves gyártói garanciával forgalmazott panelek élettartamának lejárata utáni sorsa nem a legfontosabb problémák között foglalkoztatta a tudományos közösséget. A napenergia örvendetes terjedésének árnyoldalaként, illetve az első hullámban telepített naperőművek termelésből való kiöregedésével azonban napjainkra a probléma igencsak láthatóvá vált.

A zöld energia lesz az egyik kiemelt témája a szeptember 9-ei Sustainable World konferenciának.

A világ villamosenergia-ellátásának még mindig csak körülbelül 3 százalékát fedező napenergia és az azt szolgáltató fotovoltaikus naperőművek terjedése a 2000-es években indult el igazán. Noha az egyre szélsőségesebb időjárási jelenségek időnként eddig is jelentős számban károsították a létesítményeket, a jellemzően 25-30 éves jótállással rendelkező panelek hulladékként való tömeges megjelenése csak ez utánra várható. Amennyiben a célzott, nagy arányú és hatékony újrahasznosításra nem sikerül megfelelő eljárást kitalálni, úgy 2050-re az összes elektronikai hulladék tizedét a használt panelek fogják kitenni - hívják fel a figyelmet az Egyesült Államok energiaügyi minisztériuma alá tartozó National Renewable Energy Laboratory (NREL) elemzői. A Nature Energy című folyóiratban publikált tanulmányukban úgy becsülték, hogy a 2020-as évtized végére körülbelül 8 millió, az évszázad közepére pedig mintegy 80 millió használt fotovoltaikus panel végezheti szemétlerakókban.

Ez egybevág a Nemzetközi Megújuló Energia Ügynökség (IRENA) 2016-os jelentésével, amely szerint az elhasználódott fotovoltaikus panelek a 2030-as évek elején jelenhetnek meg nagyobb mennyiségben hulladékként.

Miről szól még a cikk?

  • A következő években tömegesen jelenhetnek meg a napelemek hulladékként.
  • A panelekkel értékes fémek is a szemétben végezhetik.
  • A szilícium és egyéb fémek kinyerése energiafelhasználással, így környezetszennyezéssel járhat.

Kedves Olvasónk!

A keresett cikk a portfolio.hu hírarchívumához tartozik, melynek olvasása előfizetéses regisztrációhoz kötött. Lapunk kiemelt tartalmaihoz való hozzáférés díja egy évre 29 845 forint. Választhatsz havi csomagot is, melynek költsége 2 490 forint. További információ és csatlakozás az alábbi gombra kattintva!

Signature előfizetés