Fatih Birol a Davosban zajló Világgazdasági Fórumon adott interjúban sötét képet festett a jelenlegi helyzetről, az olajárat magasnak nevezte, hozzátéve, hogy ez kockázatot jelent a gazdasági fellendülésre nézve, különösen az importra szoruló fejlődő országokban.
Ez a magas élelmiszerárakkal együtt veszélyes, lépésről lépésre recesszióba taszíthatja a világot – tette hozzá.
Az orosz-ukrán háború következtében a kínálattal kapcsolatos aggodalmak tartják nyomás alatt az olajpiacot, jelenleg is 110 dollár felett áll a brent és a WTI árfolyama. Birol szerint a piac a következő hónapokban további kihívásokkal nézhet szembe. Remélhetőleg az Egyesült Államokból, Brazíliából, Kanadából érkező keresletnövekedést ellensúlyozni tudja a nagy olajkitermelők, például a Közel-Kelet felől érkező kínálatnövekedés.
Különben csak reménykedhetünk abban, hogy nem lesz nagy baj az olajpiacon…hogy a kínai kereslet gyenge marad.
Kína olajkereslete az utóbbi hónapokban visszaesett az újabb koronavírus-járványhullám következtében. Ha Kína visszatér a megszokott fogyasztásához és trendjéhez, akkor nagyon nehéz nyár vár a világra – tette hozzá.
Az interjú során a szektorban elkönyvelt jelentős profitokról is kérdezték a Nemzetközi Energia Ügynökség vezetőjét, aki kifejtette véleményét, hogy ezeket az összegeket arra kellene fordítani, hogy kiváltsa a világ az orosz olajat és földgázt. Reményét fejezte ki, hogy a tiszta energiába, a napenergiába, szélenergiába, hidrogénbe és a tárolásba ömlenek ezek az összegek.

Címlapkép: Getty Images