Dupla foglalás érkezett az Északi-tenger fenékre. A brit hatóságok mindkét tervezett projektre több mint egy évtizede adtak előzetes engedélyt, amikor a tengerfenék mintegy 110 négyzetkilométeres átfedése még nem jelentett leküzdhetetlen akadályt. Legalábbis akkor még nem tudtak róla.
Most azonban vita bontakozott ki a BP és az Orsted nagyvállalatok között, az angol Yorkshire megyében található Hornsea Four szélerőmű és az Endurance szén-dioxid-leválasztó és -tároló (CCS) projektek miatt, pontosabban az úgynevezett "átfedési zóna" miatt, a területet ugyanis mindkét projekt során használnák. A projektek együttesen mintegy 500 négyzetkilométernyi tengerfenékre terjednének ki.
A kutatásokból most derült ki, hogy a szénszivárgások ellenőrzésére használt hajók összeütközhetnek a tengerfenékre rögzített szélturbinákkal. Tavaly az Északi-tengeri Átmeneti Hatóság (NSTA), amely a tengeri energiával kapcsolatos tevékenységeket szabályozza, arra a következtetésre jutott, hogy az ilyen vállalkozások közötti nagymértékű kereszteződések a jelenlegi technológiák mellett nem megvalósíthatók.
Egyelőre a BP nem hajlandó átállni egy költségesebb, hajó nélküli megfigyelőrendszerre, az Orsted pedig nem hajlandó területet átengedni. Mindketten azt mondják, hogy az üzelti kilátásaik sérülnének, ha engedményeket tennének. Az érintett vállalatok és egy északi-tengeri zöld átállással foglalkozó szakértő szerint ez a patthelyzet azzal a kockázattal jár, hogy aláássa a brit törekvéseket az éghajlati célok elérésére. Az Endurance kapacitása önmagában legalább a felét adhatja annak a 20-30 millió tonna szén-dioxidnak, amelyet az ország 2030-ig évente le kíván választani.
A BP-Orsted helyzet hasonló vitákat vetíthet előre máshol is az egyre zsúfoltabbá váló Északi-tengeren - mondták a szakértők a Reutersnek. Nagy-Britannia keleti partvidéke, amely a szén-dioxid tárolására alkalmas kedvező geológiai képződményekkel, és a rögzített tengeri szélerőművek számára alkalmas sekély vizekkel van tele, az elkövetkező években a versengő zöld technológiák kulcsfontosságú csataterévé válhat.
A brit BP és a dán Orsted elkötelezett a vita megoldásában, a brit hatóságok február 22-én döntenek arról, hogy megadják-e a végső zöld utat a Hornsea Fournak, míg a BP és partnerei még idén tervezik meghozni a végső beruházási döntést az Endurance-ról. Nemcsak az éghajlati célok forognak kockán, hanem rengeteg pénz is, és bár a BP nem közölt költségbecslést az Endurance projektre vonatkozóan, az Orsted 8 milliárd fontra (3530 milliárd forint) becsülte a szélerőműpark költségét.
Címlapkép: Getty Images