Arról, hogy jókora szigorítás készül Brüsszelben a 2021-es eredeti metánkibocsátás csökkentési stratégiához képest, mert az importált (cseppfolyósított) földgázra, illetve kőolajra is érvényes korlátokat határoznak meg, egy kiszivárgott anyag alapján már írtunk a minap, ma hajnalra pedig a társjogalkotó Európai Parlament és Tanács delegációi meg is állapodtak a szabályokról.
Ez ahogy írtuk: lényeges korlátot jelent majd az amerikai, az algériai, és orosz vezetékes, illetve cseppfolyósított földgáz uniós importjára, hiszen ezek metánintenzitása viszonylag magas, főleg a szinte nulla értékű norvég gázhoz képest, amely ráadásul a legfontosabb uniós importforrássá vált.



A frissen eldöntött brüsszeli szigorításnak a lényege az uniós import energiahordozók esetén az, hogy három fázist határoztak meg a jogalkotók:
- Az első fázis az adatgyűjtésre és a metánkibocsátók globális nyomon követésére szolgáló eszköz, illetve a szuperkibocsátók gyorsreagálási mechanizmusának létrehozására összpontosít.
- A második szakaszban az EU-ba irányuló exportőröknek 2027. január 1-jéig egyenértékű nyomon követési, jelentéstételi és ellenőrzési intézkedéseket kell alkalmazniuk,
- A harmadik szakaszban 2030-ig pedig a metánintenzitás maximális értékeit is be kell tartaniuk.
Fontos, hogy az egyes tagállamok illetékes hatóságai hatáskörrel rendelkeznek majd arra, hogy közigazgatási szankciókat szabjanak ki, ha ezeket a rendelkezéseket nem tartják be.
Ez azért is lényeges, mert a metán a második legfontosabb okozója az üvegházhatás jelenségnek, illetve 20 éves távon 84-szer erősebb felmelegedést okozó hatása van, mint a szén-dioxidnak - mutat rá az Európai Tanács infografikája.
A nem importból, hanem az EU területén történő energiahordozó kitermelésből és energiarendszerbeli szállításból származó metánkibocsátásnál is számos fontos szabály lép életbe a metánszivárgás nyomon követési rendszertől kezdve a kibocsátás mérési, hitelesítési, és visszaszorítási lépésekig bezárólag. Ez rengeteg energiaszektorbeli olaj-, gáz- és szénipari kitermelő és szállítócégre érvényes lesz a következő években, egy részletes menetrend mentén.
Az is fontos, hogy meghatározott feltételek mentén 2025-től, illetve 2027-től betiltják az olaj- és gáziparban gyakori eljárásokat (pl. fáklyázás), amikor a vállalatok szándékosan égetnek el, vagy bocsátanak ki nem kívánt metánt a légkörbe.
A ma hajnali politikai alku után most mind az EP, mind a Tanács térfelén végigmegy a jogalkotási folyamat, ami jellemzően formalitásnak számít, és utána lesz hivatalos jogszabály a megállapodott keretekből.
Címlapkép forrása: Getty Images