
Az orvosok, akikkel rendszerint dolgozom, el szokták újságolni, hogy a kiégéssel felbukkanó pácienseik többnyire inkább kimerültek, eszköztelenek a stresszkezelésben vagy az érzelemszabályozásban. Ilyenkor szokták mindfulness tréningre küldeni őket, akik láthatólag csalódottan érkeznek, amiért nincs kiégésük. Természetesen nem azért csalódottak, mert szeretnének rosszabbul lenni, sokkal inkább azért, mert így végre engedélyt kapnának változtatni. Egy diagnosztizált kiégés már "elég jó" ok átgondolni, újratervezni, dolgozni magunkon, míg a "mezei" fáradtság, krónikus stressz vagy alvászavar sokaknak (vagy éppen a környezetüknek, akik ezt normalizálják) kevésnek érződik egy újrakalibráláshoz.
Mi is a kiégés?
Az Egészségügyi Világszervezet a kiégést foglalkozási jelenségként ismeri el.
A kiégés a fizikai, szellemi és érzelmi kimerültség állapota.
Az ide vezető út krónikus stresszel és nem szűnő nyomással van kikövezve. A leggyakoribb tünetei között pedig ott szerepel az állandó kimerültség, reménytelenség, alvászavar, fókuszálási nehézség és túlterheltségérzet.
Azt mindenképpen érdemes tisztázni, hogy a rövid távon jelentkező stressz nem ártalmas. Az egészséges szervezet minden eszközzel fel van ruházva ahhoz, hogy ezzel megbirkózzon anélkül, hogy később a fizikai, lelki vagy mentális egészségünkre hatna. Sőt, a stressz a túlélésünk záloga! Jelzi, amikor valami veszélyes, túláradó vagy éppen átlépi a határainkat. Stresszmentesség nem létezik és ha mégis megvalósul, az az egyik legfontosabb túlélési és jelzőrendszerünk lekapcsolásával kecsegtet. Ha úgy tetszik, a stressz egy olyan barát, aki először szól, hogy rossz az irány (még ha magunk ezt nem is halljuk szívesen) és akkor is képviseli az érdekeinket, amikor mi nem tudjuk.
A krónikus, azaz tartósan fennálló stressz azonban más. Olyan terhet ró a szervezetünkre, ami a kiégésen túl hozzájárulhat szív- és érrendszeri betegségek, alvászavar- ezzel együtt a test megújulási és gyógyulási folyamatainak romlása- és a depresszió kialakulásához is. A stressz kis dózisban szükséges, nagy dózisban rombol.
Tehát amikor kiégésről beszélünk nem csak a munkahelyi kultúráról, elvárásokról és strukturális keretekről van szó, amiben az egyén működik, de a saját képességéről is a megbirkózásra a felmerülő stresszhelyzetekkel.
Kinek a felelőssége?
A legtöbb ember az iskolában megtanulta a másodfokú egyenlet megoldóképletét, de a stressz kezelésének módszereit nem. Évtizedek oktatása és szó sem esett a szimpatikus idegrendszerről, semmi magyarázat a stresszes megbeszélés okozta gyomorfájásra, nincs válasz arra, hogy az a kolléga miért nem tudja abbahagyni az ujjaival való dobolást, amikor forró a vita. Pedig mindez lehet stressz.
Eközben a vállalatok egyszerre menedzselik a gazdaság hullámzását, az irodát, a célokat, és néha a zárt ajtók mögött beszélgetve felbukkan a „felelősség” szó. Miért a mi feladatunk munkáltatóként megoldani ezt? Nem mindenkinek a saját felelőssége, hogy menedzselje a stresszt és kihívásokat, amiket vállalt a pozíciójával? Gondolhatjuk, hogy ez a munkavállaló felelőssége, de ez nem változtat azon, hogy a vállalat problémája is.
A Gallup által a témában közzétett tanulmány kiemelte,
hogy azok a munkavállalók, akik a munkahelyükön kiégést tapasztalnak, 2,6-szor nagyobb valószínűséggel keresnek aktívan másik munkahelyet,
és akkor általában az éves fizetésük 10-30%-ára van szükség ahhoz, hogy pótolják őket és az új embert beillesszék a szervezetbe. 63%-kal nagyobb valószínűséggel vesznek ki betegszabadságot és 13%-kal kevésbé bíznak a teljesítményükben, ami rontja a proaktivitásukat. Ez csak egy kutatás a sokból, de én még egy olyan kutatást sem találtam, amely a krónikus stressz örvendetes hatásairól számolt volna be a teljesítményre vagy az egyén jóllétére.
Ebből következik, hogy a hatékony stresszkezelés közös érdek és közös feladat, amiben benne van a lehetőség, hogy valami több legyen. A cégek számára tartott stresszkezeléshez kapcsolódó képzések nagy előnye, hogy az ott ülő emberek érzik, hogy munkaadó törődik velük, nem a minimumot hozza, amikor a munkavállalók felépítéséről van szó és megértik, hogy ez akár egy értékesítési képzés is lehetne, de az alkalmazójuk úgy döntött, hogy olyasmire képezi őket, ami az életben is hasznukra válik.
A kiégés megelőzése, a stresszkezelésből elmaradt leckék pótlása közös probléma, de egy közös lehetőség is arra, hogy a munkaadó és a munkavállalók jobb csapattá váljanak, bizalmat építsenek ki egymás felé és egy fenntartható és egészséges helyről érjék el a céljaikat.
A címlapkép illusztráció. Címlapkép forrása: Getty Images
Trump felszólította Putyint, nem mennek brit katonák Ukrajnába – Háborús híreink pénteken
Folyamatosan frissülő hírfolyamunk.
Rettegnek Amerika szövetségesei Trump béketerve után: ha ezt elfogadják, senki nem lesz biztonságban
A Krím orosz területként való elismerése veszélyes üzenetet küldene az agresszoroknak.
Szimulációban tesztelte a NATO-nagyágyú, mi lenne, ha megtámadnák az oroszok - Meglepő eredményt kaptak
Megnézték, hogy teljesítenének az Ukrajnára első nap kilőtt rakéták ellen.
Utódlás: Csányi Péter az OTP új vezérigazgatója
Kettéválasztják az elnök-vezérigazgatói pozíciót.
Megnevezte a feltételeit Ukrajna: ez az ötpontos lista landolt Trump asztalán
A brit kormányfő szerint már nyáron jöhet a tűzszünet.
Sokszínűség és befogadás: ESG fókuszban a vállalati kultúra
A fenntarthatósági szempontok (ESG - Environmental, Social, Governance) ma már nem csupán a környezetvédelemről és a szabályozási megfelelésről szólnak. A \"Social\" (társadalmi) pillér ugya
Háromszor annyiból enni tízmilliókba kerül!
Amikor online feljön a kérdés, hogy mennyit költenek az emberek ételre, legtöbbször már nem is válaszolok. Ennek fő oka, hogy a mi családunk költései annyival le vannak maradva a tipikustól (
Zöld hidrogén és ipari kereslet: segíti-e a tagállamok kibocsátáscsökkentését az EU hidrogénstratégiája?
A zöld hidrogén uniós bevezetését a tagállami eltérések, a növekvő költségek és a szabályozási bizonytalanságok lassítják.
Elszigetelt bunkerek versengése - Mind autarkisták leszünk
Greg Jensen a Wall Street Journal hasábjain megjelent \"Mind merkantilisták vagyunk\" írása Milton Friedman 1965-ös \"Mind Keynesiánusok vagyunk\" kijelentését próbálta átformálni a modern kor
Az AI hatása a gazdasági fejlettség egyenlőtlenségeire: előnyt növel vagy lemaradást csökkent?
A kutatások és történelem alapján mely országok lehetnek az AI nyertesei és ez mitől függ? Az egyes országokban eltérő mértékben érvényesülhet az AI potenciális növekedési hatása, amit
A nearshoring jelenség átrendezi a világkereskedelmet - Délkelet-Ázsia lehet az egyik nyertes
A nearshoring trendje révén Vietnám, Malajzia, Indonézia, Thaiföld és India kulcsszereplővé válnak a globális ellátási láncokban, miközben erősödnek a regionális gazdasági és ipari együ
Jobban drágult a hütte, mint a kisbolt
A síelés mindig is a jómódúak sportja volt, de ha az európai síparadicsomok áremelkedése folytatódik, akkor lassan igazi luxuscikk lesz belőle. A végéhez közeledő idei...
The post Jobban dr
Az amerikai finomítóipar válsága
Egy mondat a gyűjtőoldalra: Az amerikai finomítóiparnak a keresletcsökkenés és a szigorúbb szabályozások miatt szerkezetátalakításon kellene átesnie a fentarthatóbb működés érdekében.


- Mérgező borokkal árasztották el Európát, Magyarországon is súlyos a helyzet
- Karnyújtásnyira volt az ukrajnai háború lezárása – Tényleg egyetlen dolog miatt borul most minden?
- Mától kaphatók az új lakossági állampapírok – melyikbe érdemes most befektetni?
- Brüsszel bekeményít: az EU komolyan nekimegy a belső fenyegetéseknek
- Elhunyt Ferenc pápa - Egy korszak ért véget a katolikus egyházban
Megállíthatatlan a földek drágulása, de nem mindenki profitálhat belőle
Drámai áremelkedés tapasztalható: 2010 óta közel négyszeresére emelkedtek a termőföldárak Magyarországon.
Miért járt kétszer Magyarországon Ferenc pápa? És mi lesz az egyházfő öröksége?
A Checklistben Hortobágyi T. Cirill főapátot, a Pannonhalmi Főapátság vezetőjét kérdeztük.
Sokakat megrémisztett a Fed-elnök beszéde – Hova mehet most a pénz?
Estek a piacok a beszéd hatására.
Kiadó raktárak és logisztikai központok
A legmodernebb ipari és logisztikai központok kínálata egy helyen
Tőzsdézz a világ legnagyobb piacain: Kezdő útmutató
Bemutatjuk, merre érdemes elindulni, ha vonzanak a nemzetközi piacok, de még nem tudod, hogyan vágj bele a tőzsdézésbe.
Miért a tőzsdei befektetést válasszam az állampapír helyett?
Online előadásunkon megvizsgáljuk a két befektetési formát, megtárgyaljuk az előnyeiket és a hátrányaikat, sorra vesszük mikor mibe érdemes fektetni.