Portfolio signature

Magyarország fokozza a villamosenergia-rendszer kibervédelmi felkészültségét

A megújulóenergia-termelők és az energiatárolók egyre hangsúlyosabb szerepe növelheti a kiberbiztonsági incidensek bekövetkezési valószínűségét. Az elmúlt években megszaporodtak az európai energiaszektort ért kibertámadások, ezért egy 2024 nyarán életbe lépett uniós rendelet a megújuló termelőket és az energiatárolókat is bevonta a kiberbiztonsági szabályozás hatálya alá. Ennek nyomán Magyarországok is elkezdődött az ágazat kibervédelmének megerősítése.

A megújulóenergia-termelők és az energiatárolók egyre hangsúlyosabb szerepe növelheti a kiberbiztonsági incidensek bekövetkezési valószínűségét. A nap- és szélerőműveket, illetve akkumulátoros tároló rendszereket érő esetleges kibertámadások a villamosenergia-rendszerek összekapcsoltsága miatt határkeresztező hatásúak is lehetnek, vagyis nemzetközi ellátásbiztonsági következményekkel is járhatnak.

Ezért, míg korábban a megújuló termelők és energiatárolók többségére nem vonatkozott a kiberbiztonsági szabályozás, a 2024 nyarán életbe lépett európai uniós rendelet ezeket is bevonta a szabályozás hatálya alá.

Az EU NCCS-rendelete (Network Code for Cybersecurity) értelmében a Magyarországon a hatósági feladatokat ellátó Magyar Energetikai és Közmű-szabályozási Hivatalnak (MEKH) lehetősége van e kisebb szereplők kibervédelmi szempontú azonosítására is, ha kapacitásuk összességében eléri az európai kiberbiztonsági hatásmutató hazánkra megállapított kritikus hatású vagy nagy hatású küszöbértékeit és vélelmezhető, hogy egyidejű kibertámadás érheti őket - közölte lapunkkal a MEKH.

Signature Pro-val ezt a cikket is el tudnád olvasni!

Ez a cikk folytatódik, de csak Portfolio Signature előfizetéssel olvasható tovább. Lapunk kiemelt tartalmaihoz való hozzáférés díja egy évre 29 845 forint. Választhatsz havi csomagot is, melynek költsége 2 490 forint. További információ és csatlakozás az alábbi gombra kattintva!

Signature előfizetés