Egyre gyakoribbak és kifinomultabbak a kibertámadások – Súlyos károkat okoznak itthon is
Üzlet

Egyre gyakoribbak és kifinomultabbak a kibertámadások – Súlyos károkat okoznak itthon is

A bűnözés rohamléptekben digitalizálódik: a kibercsalók 2024-ben globálisan 9500 milliárd dollárnyi kárt okozhattak. Ha ez egy ország GDP-je lenne, a világ harmadik legnagyobb gazdaságát képviselné. A kiberbűnözés Magyarországon is jelentős probléma, itthon tavaly 220 ezer tranzakció során 41,9 milliárd forintnyi kárt okoztak a csalók. Nagy baj, hogy bár azt hisszük, felkészültek és tájékozottak vagyunk, a való életben mégis sokszor nem ismerjük fel, amikor valódi svindlerek vesznek célkeresztbe minket – derül ki a Mastercard „A kiberbűnözés kora 2025” c. tanulmányából. A csalások és a kiberbiztonság kimelt téma lesz május 27-ei Financial IT konferenciánkon, részletek és regisztráció itt!
AI-boom, fintech innovációk, digitális transzformáció - Merre tart a bankszektor digitális fejlődése? Erről lesz szó május 27-én a Portfolio Financial IT konferenciáján! Regisztráció és részletek itt!

Miközben az autólopások és a bankrablások száma csökkenő tendenciát mutat, a kiberbűnözés évről-évre egyre nagyobb problémát jelent a világon és Magyarországon is. A Mastercard becslései és a rendelkezésre álló adatok szerint:

  • A világszintű kiberbűnözés megközelítőleg 14000 milliárd dollárnyi kárt fog okozni 2028-ban.
  • 2024-ben a kiberbűnözés 220 ezer tranzakció során 41,9 milliárd forintnyi kárt okozott Magyarországon.
  • Az európai cégek mindössze 29%-a érzi magát elég felkészültnek jövőbeli kibervédelmi incidensek ellen.

Az AI felpörgette a kiberbűnözést

A mesterséges intelligencia forradalma nem csupán a vállalati folyamatokat teszi hatékonyabbá, az új technológiák korai alkalmazásában élen járó kiberbűnözők is kihasználják az AI-technológiákban rejlő lehetőségeket.

Ez tette lehetővé számukra a még nagyobb mennyiségű, kifinomult támadások indítását, melyek túlterhelik a védelmi rendszereket, és nagyobb eséllyel tévesztik meg a felhasználókat:

  • olyan nagy léptékű támadásokat képesek indítani, melyek még alacsony sikerességi arány mellett is eredményesek.
  • Bár a jutalom aránya alacsonyabb, mint korábban, és az is igaz, hogy többek között az AI technológiák és a fejlett csalásmegelőző szoftverek révén a védelmi rendszerek is egyre sikeresebben észlelik a fenyegetéseket, a támadások ma már annyira kifinomultak, hogy nagyobb valószínűséggel vezetik félre a végfelhasználót.

Régiós, nemzetközi összehasonlításban az látszik, hogy Magyarországon a környező országokhoz hasonló tendenciák rajzolódnak ki az 1000 főre jutó kiberincidesek számában. Ausztria ugyanakkor majdnem kétszer annyi 1000 lakosra jutó kiberincidenst tapasztalt, ami a tanulmány szerint elsősorban fejlettebb gazdasági helyzetéből adódik.

kiberincidensek_orszagonkent

A tanulmányban azt is megvizsgálták, melyik iparágakat támadják meg a legtöbbször, az itthon megfigyelt trendek nagyrészt megfelelnek a közép- és keleteurópai referenciaértékeknek. A technológia továbbra is a legtöbbet támadott iparágnak számít.

kiberincidesek eloszlasa mastercard abra

Magyarországon és a többi benchmark-országban még mindig a malware és a zsarolóprogramok a leggyakrabban használt eszközök, bár arányuk az elmúlt 3 évben csökkent és változatosabb támadástípusokat figyelhetünk meg.

malware ábra

Csak hisszük, hogy felkészültek vagyunk

A magyar lakosság csaknem fele volt már személyesen érintett  kiberbiztonsági incidensben, azonban csupán körülbelül ötödük tartja magát felkészültnek az ilyen fenyegetésekkel szemben, ami egyértelműen rávilágít sebezhetőségünkre.

A Mastercard által lakossági körben elvégzett kutatásban a válaszadók 70%-a nyilatkozott úgy, hogy nem fordulhat elő, hogy a bank telefonon vagy e-mailben a kártyaadatokat, vagy az online belépési adatokat kéri. A MÁTRIX projektben összegzett rendőrségi bejelentések mégis számos olyan esetet említenek, ahol a sértettektől 10 millió forint feletti összeget csaltak ki ilyen módszerrel.

A kutatást kitöltők 60%-a ismeri saját bevallása szerint a leggyakoribbnak számító SMS-es adathalászatot, a phishing célú telefonhívásokkal és e-mailekkel pedig szintén több, mint 55%-uk találkozott. Ám amikor tesztelték ezt a tudást, kiderült, hogy rosszabb a helyzet, mint amit a válaszadók magukról gondoltak volna:

A gyakorlati feladatokban a kitöltők 46%-a nem tudta eldönteni a megmutatott üzenetekről, hogy valódiak, vagy csaló szándékúak.

A felhasználók a kényelmet keresik

Problémát jelent a védekezésben az is, hogy a felhasználók a kényelmet és a könnyű kezelhetőséget részesítik előnyben. A tanulmány megállapítja, hogy ha ezek a tulajdonságok hiányoznak gyakran keresnek egyszerűbb és olcsóbb alternatívákat, még akkor is, ha ez a biztonság rovására megy:

  • A válaszadók 30%-a az internetbankot a böngészőben elmentett könyvjelzőn keresztül éri el.
  • A válaszadók 20%-a úgy gondolja, hogy a két faktoros hitelesítés bonyolult és időigényes,
  • A válaszadók 10%-a használ jelszókezelőt. A megfelelő erősségű 
 és az eszközönként 
 és fiókonként eltérő jelszavak, valamint 
 a jelszókezelő használata még mindig nem elterjedt az átlag felhasználók körében.

Megelőzés és védekezés

Magyarországon korábban példátlan ágazatokon és szektorokon átívelő összefogás keretében küzdenek a szereplők a csalók ellen. A kiberbiztonsági kockázatok megelőzésére, csökkentésére több hatóság, minisztérium, a jegybank, valamint pénzpiaci szereplők KiberPajzs néven közös oktatási kampányt folytatnak az elektronikus pénzügyi szolgáltatásokat igénybe vevő ügyfelek, a lakosság és a vállalkozások támogatására.

A magyar kormány a napokban tette közzé a kiberbiztonsági startégiáját, amelynek hangsúlyos eleme lesz kibeincidensekkel szembeni összehangolt cselekvés és az információsmegosztás javítása.

A KiberPajzs átfogó edukációs kampányt is folytat a csalások megelőzése érdekében, íme néhány fontos tanács tőlük arról, hogyan kerülhető el az áldozattá válás:

  • Érdemes átgondolni és megfelelően alacsonyan beállítani a kártyás vásárlási és utalási limiteket, ezzel is csökkenthetők a kockázatot.
  • Soha ne válaszoljon kéretlen e-mailekre! Ne kattintson az ilyen üzenetekben szereplő linkekre, és ne nyissa meg a csatolmányokat, mert azok kártékony szoftvereket tartalmazhatnak!
  • Ne használjon nyilvános wifihálózatot! Ha mégis muszáj csatlakozni, ne végezzen semmilyen tevékenységet, amelyhez bankkártyaadatait kell megadnia (például internetes vásárlás)!
  • Telepítsen megbízható biztonsági szoftvert! Számítógépére és okoseszközeire csak elismert biztonsági szolgáltatótól töltsön le alkalmazást, amely védelmet nyújt a kártékony programok és az adathalászat ellen!
  • Használjon kétfaktoros hitelesítést! Ez csökkenti annak esélyét, hogy lopott jelszavakkal hackerek hozzáférjenek bizalmas fiókjaihoz.
  • Csak https-protokollt alkalmazó weboldalakon vásároljon, amelyek URL-címe mellett lakat ikon található a böngésző címsorában! Így kisebb az esélye, hogy adatai illetéktelen kezekbe kerülnek.
AI-boom, fintech innovációk, digitális transzformáció - Merre tart a bankszektor digitális fejlődése? Erről lesz szó május 27-én a Portfolio Financial IT konferenciáján! Regisztráció és részletek itt!

A cikk megjelenését a Mastercard támogatta.

A címlapkép illusztráció. Címlapkép forrása: Getty Images

Holdblog

A piacok bosszúja: késik de nem múlik

Más országok hasonló teljesítménnyel egy gyenge B-besorolásra lennének csak jók, valahol a feltörekvő gazdaságok szintjén - erős kijelentés az USA adósságáról, de igaz lehet. A... The pos

Holdblog

Make Europe Stock Great Again

A legtöbben azt hitték - jogosan -, hogy Trump visszatérése új aranykort jelent majd az amúgy is felülteljesítő amerikai piac számára. Hát, ebből eddig nem... The post Make Europe Stock Great

Holdblog

Lakásom van, vagyonom nincs?

Prominens magyar politikus: úgy látom, a migrációval - mindegy, hogy országhatárokon át, vagy belül - csak a baj van. Prominens közgazdász bárhol a világon: a... The post Lakásom van, vagyonom

PR cikk
FRISS HÍREK
NÉPSZERŰ
Összes friss hír
Az egész világ egyetlen vadászgépről beszél: azt mondják, a legmodernebb európai gépeket győzte le a J-10C
Díjmentes online előadás

Limit, Stop, vagy Piaci? Megbízások, amikkel nem lősz mellé!

Ismerd meg a tőzsdei megbízások világát, és tanulj meg profin navigálni a piacokon!

Díjmentes előadás

Hogyan vágj bele a tőzsdei befektetésbe?

Első lépések a tőzsdei befektetés terén. Mire kell figyelned? Melyek az első lépések? Mely tőzsdei termékeket célszerű mindenképpen ismerned?

Portfolio hírlevél

Ne maradjon le a friss hírekről!

Iratkozzon fel mobilbarát hírleveleinkre és járjon mindenki előtt.

Eladó új építésű lakások

Válogass több ezer új lakóparki lakás közül Budán, Pesten, az agglomerációban, vagy vidéken.

Portfolio Property X 2025
2025. május 28.
Portfolio Financial IT 2025
2025. május 27.
Kelet - magyarországi Gazdasági Fórum 2025
2025. június 4.
Hírek, eseményajánlók első kézből: iratkozzon fel exkluzív rendezvényértesítőnkre!
Ez is érdekelhet