Eltűnt 1000 milliárd! - Bottal üthetik a vállalkozók a jussukat
Sokan gondolják, hogy a körbetartozások jelenségét a gazdasági válság szülte. A valós helyzet azonban korántsem támasztja alá ezt a vélekedést. Kétségtelen, hogy az elmúlt években nagyobb visszhangot kaptak a lánctartozások által okozott károk, de maga a tény, hogy áruk és szolgáltatások úgy maradnak kifizetetlenül, hogy a szállítók sem tudják teljesíteni emiatt fizetési kötelezettségeiket évtizedes jelenség, gyakorlatilag egyidős a piacgazdaságunkkal. A világgazdasági krízist megelőzően is előfordultak hasonló esetek, de látványos méretekben valóban csak az elmúlt 4-5 évben vált érzékelhetővé ez a rendkívül veszélyes folyamat. A körbetartozások olyanok, mint egy influenzavírus: folyamatosan jelen vannak a környezetben, de addig, amíg a fertőzöttség szintje nem éri el a kritikus tömeget, nem beszélünk járványról. A válság kirobbanása óta viszont már biztosan kijelenthetjük, járványos a helyzet.
A körbetartozásokat megemlítve első asszociációként általában az építőipar jut az emberek eszébe, ami nem véletlen, hiszen maga a probléma az építőiparban jelentkezett először és ma is ott a legsúlyosabb, ami annak is betudható, hogy az ágazat egyáltalán nem lépett még a gyógyulás útjára, hiszen a szektor teljesítménye folyamatosan romlik és 2007 óta évről-évre nagyságrendekkel csökken a kibocsátása - hangsúlyozza Harsányi Gábor, az Euler Hermes piacelemzője. Évekig szinte csak az építőipar körbetartozásairól esett szó, mára azonban gyakorlatilag egyetlen iparág, szolgáltatói szektor sem lehet nyugodt, a járvány ugyanis olyan széles körben terjedt el, hogy nincs ágazat, amelyikben ne szedne áldozatokat.
A lánctartozások okozta veszteségeket nagyon nehéz számszerűsíteni, de becsléseink alapján fél évtizeddel ezelőtt - csak az építőiparban - meghaladta az 1000 milliárd forintot is, mára azonban ez az összeg csökkent, hozzávetőlegesen 400 milliárdra, viszont mindenképpen figyelemreméltó, hogy ennek nagyjából ötöde-hatoda, vagyis 65-70 milliárd forint a közbeszerzésekkel hozható összefüggésbe. A veszteségek mérséklődésének oka jelentős részben azonban sajnos abban rejlik, hogy az építőipar kibocsátása sokkal alacsonyabb, körülbelül 40-45%-os a visszaesés a korábbi évekhez képest.
A lánctartozások hátterét vizsgálva a legkönnyebben a szélhámos, kalandor vállalkozókra, a rossz fizetési morálra, lehetne fogni azok okait, de a kép nem ennyire egyértelmű. Egy nagy visszásság azonban éppen ott érhető tetten, ahonnan a vállalkozások a mentőangyalra számítanak, ezek pedig az állami megrendelések. Az állam gyakran esik fizetési késedelembe, aminek természetesen ugyanúgy lehetnek gazdasági, mint egyéb okai is, és ezekkel az elmaradásokkal súlyosan veszélyezteti beszállítói életben maradását. Mindamellett, hogy a közbeszerzésekkel kapcsolatos késedelmes fizetéseket neveznénk meg bűnbaknak, érdemes tudni azt is, hogy az állam által kifizetett pénzek gyakran elakadnak a vállalkozói lánc valamelyik tagjánál, leggyakrabban az első láncszemnél.
A lánctartozás azonban nem hazai jelenség, nem kell messzire mennünk ahhoz, hogy hasonló helyzettel szembesüljünk. A legjobb példa a közelmúltból talán Lengyelország, ahol - különösen a labdarúgó-Európa-bajnokság során - a késedelmesen, vagy egyáltalán nem fizetett építőipari megrendelések sorra taszították a gödörbe a vállalkozásokat.
Terjedő járvány
Az Euler Hermes tapasztalatai azt mutatják, hogy a lánctartozások eddigi legnagyobb vesztesei mellett rövid időn belül olyan ágazatoknál is nemzetgazdasági méretű problémák keletkezhetnek, amelyekre mindig "válságálló" szektorként tekintettünk. A lánctartozás-járvány következő gócpontja - amelynek egyébként már érzékelhetők a hatásai - a mezőgazdaságban jelentkezik. Itt egyrészről a húsipar ismert állapotának a gabonaágazatra tovagyűrűző hatásáról van szó, másrészről viszont arról is, hogy a különböző agrártámogatások, állatjóléti támogatások folyamatos csúszásban vannak, és ezeket a késedelmeket a szereplők nem tudják megfinanszírozni. A mezőgazdaságban mindemellett rendkívül hosszúak a fizetési határidők, amelyek sokszor a termelési ciklushoz igazodva akár a 180 napot is elérhetik.
A lánctartozások tovaterjedésében a morális kérdések mellett természetesen komoly gazdasági problémák is szerepet játszanak. Szinte lehetetlen felsorolni az összes olyan rizikófaktort, amelyek a körbetartozások kialakulásához vezetnek, de a legfontosabb tényezők könnyen összegezhetők. Magyarországon jelentős számú vállalkozás tevékenykedik, ezek piaca pedig egyre szűkül, tehát az élesedő versenyben gyakran olyan feltételekkel vállalják be a cégek a megrendelések teljesítését (alacsony ár, szűk határidők stb.), hogy már a szerződéskötéskor tudni lehet, hogy ha bármilyen kis homokszem kerül a gépezetbe, a vállalkozás pillanatok alatt bedől. Ilyen homokszem például a megrendelő késedelmes fizetése. A vállalkozások jelentős része alacsony tőke- és eszközellátottsággal működik, finanszírozási igényét nem tudja, de nem is meri kielégíteni, vagyis nem csak azért nem vesz fel bankhitelt, mert magas annak a kamata, hanem azért sem, mert kiszámíthatatlannak ítéli meg a működési környezetet, amire természetesen még rátesz egy lapáttal a pénzintézetek visszafogott hitelezési politikája.
Visszatérve az üzleti etikai kérdésekre, vagyis a fizetési fegyelemre - amit sajnálatosan inkább "fizetési fegyelmezetlenségnek" lehetne nevezni - a külföldi tulajdonú megrendelők egy részénél is megfigyelhető egyfajta alkalmazkodóképesség, amivel a hazai mentalitáshoz igazodnak, például az ügyeskedés, a korrupció és a késedelmes fizetések terén. A körbetartozások helyzetének gyors, látványos javulásra nem nagyon számíthatunk - összegzi a fentieket Harsányi Gábor.
Gyógyír: a megelőzés
Ahogy a vírusfertőzések kezelésére sincs gyógyszer, úgy a kialakult körbetartozásokat sem lehet már hatékonyan gyógyítani, csak azoknak további szereplőkre való terjedését lehet megelőzni. Ilyen "védőoltás" viszont számtalan formában létezik. A legfontosabb talán egy átfogó, transzparens állami szabályozás lenne a körbetartozás problematikájának kezelésére: szigorúbb és főleg gyorsabb bírósági hatósági eljárások, hatékony, a hitelezői érdekeket valóban szem előtt tartó csődtörvény és végrehajtási törvény, de véleményünk szerint a ma még igen elterjedt csalárd esetek kiküszöböléséhez elengedhetetlen lenne a releváns büntetőjogi szabályok jelentős szigorítása, akár vélelmek alkalmazásával.
Ezekben a kérdésekben jelentős előremozdulások történtek Harsányi Gábor szerint. Az egyik az építőipari lánctartozások megakadályozásáról elfogadott márciusi törvény, amely a Teljesítésigazoló Szakértői Szerv (TSZSZ) tevékenysége révén hatékonyabbá és gyorsabbá teszi az építőipari teljesítéssel kapcsolatos döntéseket. Összességében azonban nemzetgazdasági szinten még mindig elmaradnak a szükségestől a jogalkotói és jogérvényesítői lépések. Ha néhány fejlett piacgazdaságot tekintünk kiindulási alapnak, jó példaként állhat a törvényhozók előtt például Németország, ahol egy olyan vállalkozás ellen indul fizetésképtelenségi eljárás, amelyik cég ki nem fizetett tartozásainak összege jelentősen meghaladja a cég saját tőkéjét, a menedzsment magánvagyona is fedezetet nyújthat a tartozások kiegyenlítésére. Hasonló, de még a német példánál is szigorúbb szabályozás van érvényben egyes skandináv államokban is, ahol a fizetésképtelenségi eljárással egyidőben automatikusan zár alá kerül a menedzsment magánvagyona, sőt, akár a tulajdonosok magánvagyonára is kiterjeszthető ez a zárolás, vagyis ha az alapos vizsgálat jogszabályellenes magatartást tárt fel, a vagyon nem terhelhető meg, nem idegeníthető el addig, amíg a hitelezői igények kielégítésre nem kerültek.
A vállalkozások azonban üzleti döntéseikkel maguk is megelőzhetik a bajt, nem feltétlenül kell a jogszabályok útvesztőibe belebonyolódniuk. Ilyen megelőzés lehet például egy hitelbiztosítási szerződés megkötése, amellyel a vállalkozás garanciát kap arra, hogy ha a vevője nem fizetné ki a leszállított árut vagy a teljesített szolgáltatást, a hitelbiztosító megtéríti a biztosítási kötvényben foglaltak szerinti kárt. A hitelbiztosítás elsősorban azonban nem a kártérítésre fókuszál - hívja fel a figyelmet Harsányi Gábor - hanem a megelőzésre fekteti a hangsúlyt. A vevőminősítési rendszeren keresztül a hitelbiztosító már előre jelzi, melyek lehetnek azok a kockázatos partnerek, amelyek esetében a vevő bizonytalan pénzügyi helyzete miatt nem javasolt a halasztott fizetésre történő szállítás, a nemfizetés veszélye ezzel pedig jelentősen csökken.
Kemény üzenetet küldött Trump, váratlan bejelentést tett Putyin - Háborús híreink vasárnap
Cikkünk folyamatosan frissül.
A valaha volt egyik legnagyobb támadást indítottak az oroszok Ukrajna ellen
Egy állattartó telepet is eltaláltak, ahol 500 szarvasmarha pusztult el.
Hatalmas robbanás Iránban, rengeteg a sérült
A hatóságok szerint a detonációt valószínűleg a konténerekben tárolt vegyi anyagok nem megfelelő kezelése okozta.
Új értelmet nyer a „Made in America” - A nearshoring jelenség Közép-Amerikában
Trump vámintézkedéseinek árnyékában.
Európa szép csendben pénzügyi csodafegyvert tervez, a függetlenség a tét
Lendületet kaphat a digitális euró projekt.
Kinevezte új helyettesét Mahmúd Abbász palesztin elnök
A 89 éves Abbász két évtizede vezeti a Palesztinai Felszabadítási Szervezetet.
Trump kemény üzenetet küldött Putyinnak, fontos tárgyalások zajlottak – Háborús híreink szombaton
Trump szerint ő nem felelős a helyzetért.
Kreml: Moszkva kész előfeltételek nélkül tárgyalni Kijevvel a rendezésről
Vlagyimir Putyin a Kremlben fogadta Donald Trump különmegbízottját.
Egy despota harca a piaccal
Egy fékeket vesztett rezsim épp visszaél egy fékevesztett helyzettel. Amióta Erdoğan az elnök, a török líra folyamatosan gyengül. Ez a folyamat az elmúlt négy évben...
The post Egy despota ha
Sokszínűség és befogadás: ESG fókuszban a vállalati kultúra
A fenntarthatósági szempontok (ESG - Environmental, Social, Governance) ma már nem csupán a környezetvédelemről és a szabályozási megfelelésről szólnak. A \"Social\" (társadalmi) pillér ugya
Lassan, de zöldül a globális villamosenergia-termelés
Kedvező folyamatok látszanak a villamos energia terén is, hiszen a tavalyi termelésnövekedés nyolcvan százalékát már a megújuló energiaforrások és a nukleáris energ
Háromszor annyiból enni tízmilliókba kerül!
Amikor online feljön a kérdés, hogy mennyit költenek az emberek ételre, legtöbbször már nem is válaszolok. Ennek fő oka, hogy a mi családunk költései annyival le vannak maradva a tipikustól (
Zöld hidrogén és ipari kereslet: segíti-e a tagállamok kibocsátáscsökkentését az EU hidrogénstratégiája?
A zöld hidrogén uniós bevezetését a tagállami eltérések, a növekvő költségek és a szabályozási bizonytalanságok lassítják.
Elszigetelt bunkerek versengése - Mind autarkisták leszünk
Greg Jensen a Wall Street Journal hasábjain megjelent \"Mind merkantilisták vagyunk\" írása Milton Friedman 1965-ös \"Mind Keynesiánusok vagyunk\" kijelentését próbálta átformálni a modern kor
Az AI hatása a gazdasági fejlettség egyenlőtlenségeire: előnyt növel vagy lemaradást csökkent?
A kutatások és történelem alapján mely országok lehetnek az AI nyertesei és ez mitől függ? Az egyes országokban eltérő mértékben érvényesülhet az AI potenciális növekedési hatása, amit
A nearshoring jelenség átrendezi a világkereskedelmet - Délkelet-Ázsia lehet az egyik nyertes
A nearshoring trendje révén Vietnám, Malajzia, Indonézia, Thaiföld és India kulcsszereplővé válnak a globális ellátási láncokban, miközben erősödnek a regionális gazdasági és ipari együ


- Utódlás: Csányi Péter az OTP új vezérigazgatója
- Karnyújtásnyira volt az ukrajnai háború lezárása – Tényleg egyetlen dolog miatt borul most minden?
- Mától kaphatók az új lakossági állampapírok – melyikbe érdemes most befektetni?
- Brüsszel bekeményít: az EU komolyan nekimegy a belső fenyegetéseknek
- Elhunyt Ferenc pápa - Egy korszak ért véget a katolikus egyházban
Évtizedek óta nem látott változás az OTP-nél – Mi jöhet most?
Csányi Péter veszi át édesapjától a vezérigazgatói pozíciót.
Megállíthatatlan a földek drágulása, de nem mindenki profitálhat belőle
Drámai áremelkedés tapasztalható: 2010 óta közel négyszeresére emelkedtek a termőföldárak Magyarországon.
Miért járt kétszer Magyarországon Ferenc pápa? És mi lesz az egyházfő öröksége?
A Checklistben Hortobágyi T. Cirill főapátot, a Pannonhalmi Főapátság vezetőjét kérdeztük.
Kiadó modern irodaházak
Az iroda ma már több, mint egy munkahely. Találják meg most cégük új otthonát.
Tőzsdézz a világ legnagyobb piacain: Kezdő útmutató
Bemutatjuk, merre érdemes elindulni, ha vonzanak a nemzetközi piacok, de még nem tudod, hogyan vágj bele a tőzsdézésbe.
Miért a tőzsdei befektetést válasszam az állampapír helyett?
Online előadásunkon megvizsgáljuk a két befektetési formát, megtárgyaljuk az előnyeiket és a hátrányaikat, sorra vesszük mikor mibe érdemes fektetni.