Hatalmasat zuhant a magyar bankok nyeresége: mégis mi történt?
Bank

Hatalmasat zuhant a magyar bankok nyeresége: mégis mi történt?

Első ránézésre feltűnően rosszul muzsikált a magyar bankszektor az első negyedévben: 60%-ot esett a profitja, a 199 milliárd forintos elért nyereség az orosz-ukrán háború elejét idézi, és mind a hét nagybanknak romlott az eredménye. Második és sokadik rápillantásra viszont nincs olyan sok látnivaló: az osztalékbevételek visszaesését és az éves extraprofitadó (túl óvatosnak is tűnő) év eleji elszámolását leszámítva nagyon hasonló a kép a tavalyihoz.
Szeptember 18-án lesz a Portfolio Future of Finance 2025 konferenciája, amelyen a pénzügyi szektor nagyágyúi mutatják meg a jövőt, érdemes eljönni.

A biztosítók eredményéről szerdán írtunk:

Közzétette a magyar bankszektor első negyedéves prudenciális statisztikáit a Magyar Nemzeti Bank, amelyekből kiderült: 199 milliárd forintos adózás utáni nyereséggel zárta az év első három hónapját a szektor nem konszolidáltan (vagyis például az OTP külföldi leánybankjai nélkül). A részben külföldről, illetve nem banki leánycégektől származó osztalékbevételek nélkül pedig csak 38 milliárd forint volt a profit. Az előbbi szám 60%-os, az utóbbi 84%-os zuhanást jelent egy év alatt. A 199 milliárdos nyereség

9,3%-os "nyers", évesített tőkearányos megtérülést jelent, de ebből még nem érdemes messzemenő következtetést levonni.

bank1

A közzétett gyorsjelentések, sajtótájékoztatók és -közlemények alapján mind a hét nagybanknak csökkent az adózott eredménye, a konszolidált számok alapján nagyjából az egy évvel korábbi összesen 380 milliárd forintról 256 milliárd forintra. Mindenhol más a fő ok: van, ahol elsősorban az extraprofitadó megugrása (pl. OTP), máshol a kamateredmény visszaesése (pl. MBH), több banknál pedig a kockázati költségek emelkedése is tetten érhető.

A bankszektor egészét tekintve

nem az alaptevékenységből származó bevételeknél kell keresnünk a (nem konszolidált) eredményromlás okát:

a kamateredmény 8,6%-kal visszaesett ugyan egy év alatt (ezt jól magyarázza a kamatkörnyezet csökkenésének kissé késve érvényesülő hatása), de ezt kompenzálta a bankok eredményében a díj- és jutalékeredmények 26,1%-os megugrása (részben persze a tranzakciós illeték megemelése miatt, ami költségoldalon jelentkezett), miközben a pénzügyi műveletek eredménye nagyjából semlegesen változott. Az ugyancsak a bevételek között található osztalékbevételek 106 milliárd forintos csökkenése viszont már egy nagyobb tétel, a korábbi évek tapasztalatai alapján elképzelhető azonban, hogy idén az osztalékbevételek nagyobb arányban fognak a második negyedévben befolyni, mint tavaly.

A működési költségeknél már jelentős, 37%-os emelkedést látunk egy év alatt, ami egyértelműen az itt elszámolt különadók megugrásának a számlájára írható; ha például csak a személyi ráfordításokból állna ez a tétel, akkor 13%-os emelkedést látnánk. Ezzel szemben

az extraprofitadó és a különadó mértéke 66%-kal, 196-ról 326 milliárd forintra emelkedett,

jelentősen rontva a bankok költségszintjét.

A kormány kommunikációja szerint idén a bankszektor a tavalyi 128 milliárd forint után mintegy 180 milliárd forintnyi extraprofitadót fizethet, amennyiben a jogszabályban meghatározott szinthez képest sikerül az adóteher lefelezése a feltételül megszabott állampapír-állománynövelésért cserébe. Ehhez képest az első negyedévében 210 milliárd forint extraprofitadót számolt el a szektor  (jellemzően az első negyedévben megképzik a bankok a teljes éves különadó-terhüket), ami óvatos túlzásnak tűnik, különösen azt figyelembe véve, hogy az idei felezéshez szükséges névértékes állampapír-állománybővítés elvileg már össze is jött a bankrendszernek. Könnyen elképzelhető, hogy ezt a magas extraprofitadó-szintet év közben lefelé módosítják majd a bankok, javítva a későbbi negyedévek eredményét.

A különadók mellett a kamattámogatott hitelek átértékelődéséhez kapcsolódó fair value hatás, a kamatstop miatt elszámolt „módosítási veszteség”, valamint a már említett osztalékbevétel is olyan tétel, amellyel érdemes korrigálnunk akkor, amikor a bankszektor tevékenységének a jövedelemtermelését akarjuk közelebbről megvizsgálni. Ha ezektől a tételektől megtisztítjuk az adózás előtti eredményt, akkor egy „mindössze” 48 milliárd forintos romlást látunk az egy évvel korábbihoz képest,

e tételek nélkül a valóshoz képest csaknem dupla akkora lett volna a szektor profitja.

Alábbi ábránkon más rátekintésből látható, hogy mely tételek javították, és mely tételek rontották a bankok eredményét. A 27 milliárd forinttal romló értékvesztés- és céltartalék sorról még nem tettünk említést: emögött láthatóan óvatossági megfontolások állnak, vélhetően a recessziós gazdasági környezetből származó várt portfólióromlás miatt.

bank7

Egyelőre ugyanis ténylegesen még nem romlott az ügyfélportfólió minősége: 2024 végéhez képest a vállalati nem teljesítő hitelek aránya 3,8%-ról 3,6%-ra, a háztartásiaké 2,0%-ról 1,9%-ra csökkent. Hasonlóan nem látható romlás a 90 napon túl késedelmes hitelek arányában sem.

Jövedelmezőségi szempontból tehát elmondható, hogy elsősorban a különadók növekedése és az osztalékbevételek csökkenése rontotta a bankok első negyedéves teljesítményét. Az üzleti állományok szempontjából is kettős a kép:

míg a vállalati hitel- és betétállomány ijesztő csökkenést mutatott az első negyedévben, a lakossági hitel- és betétállomány örvendetes mértékben emelkedett.

Erről részletesebben alábbi cikkünkben írtunk:

A címlapkép illusztráció. Címlapkép forrása: Getty Images

Ricardo

Legyünk optimisták!

A túlzottan drámai világképről címmel friss posztom olvasható a nagyszerű individualista blogon. Röviden: a világ jobb hely, mint azt gondoljuk. Köszönöm Seres Lászlónak a közlést.

RSM Blog

Komplex bér-, munkaügyi és HR audit

A munkajogi megfelelés, a pontos és precíz bérszámfejtés, valamint a megfelelő adminisztráció nemcsak a jogszabályoknak való megfelelés miatt kulcsfontosságú, hanem azért is, mert a munkaüg

PR cikk
FRISS HÍREK
NÉPSZERŰ
Összes friss hír
Furcsaság az izraeli támadás kapcsán: mégis hova tűntek az iráni vadászgépek?
Díjmentes online előadás

Kisokos a befektetés alapjairól, tippek, trükkök a tőzsdézéshez

Előadásunkat friss tőzsdézőknek ajánljuk, összeszedünk, minden fontos információt arról, hogy hogyan működik a tőzsde, mik a tőzsde alapjai, hogyan válaszd ki a számodra legjobb befektetési formát.

Díjmentes online előadás

Számolj háromig és start!

Ne maradj le számlanyitási akciónkról! Webináriumunkon megmutatjuk, hogyan indítsd el első befektetésed, milyen új funkciók érhetők el kereskedési platformjainkon, milyen bónuszokat érdemes kihasználni, és hogyan vághatsz bele magabiztosan a tőzsdei kereskedésbe – akár már holnap.

Portfolio hírlevél

Ne maradjon le a friss hírekről!

Iratkozzon fel mobilbarát hírleveleinkre és járjon mindenki előtt.

Eladó új építésű lakások

Válogass több ezer új lakóparki lakás közül Budán, Pesten, az agglomerációban, vagy vidéken.

Portfolio Sustainable World 2025
2025. szeptember 4.
REA SUMMIT 2025 – Powered by Pénzcentrum
2025. szeptember 17.
Portfolio Future of Finance 2025
2025. szeptember 18.
Portfolio Private Health Forum 2025
2025. szeptember 30.
Hírek, eseményajánlók első kézből: iratkozzon fel exkluzív rendezvényértesítőnkre!
Ez is érdekelhet