
Mit látnak a Microsoftnál a globális térben, milyen digitalizációs irányok fedezhetőek fel az egészségügyben?
Varga Gábor: Egy nagyon mély átalakulási lehetőség előtt áll az egészségügy, amiben az informatika és különösen a felhőszolgáltatások nagyon gazdag eszközkészletet tudnak nyújtani. Ezzel mind a magánegészségügyi szolgáltatók, mind az állami szereplők a saját hasznukra tudják fordítani a modernizációs nyomást.
A szabályozói változások, valamint a járványhelyzet együttesen komoly változtatási kényszert helyeznek a szolgáltatókra.
Pontosan mire gondol a szabályozói változások alatt? Az idehaza megjelent egészségügyi törvényt?
Így van, az elfogadott törvény leginkább arról szól a mi értelmezésünk szerint, hogy mindenkinek versenyhelyzetben kell éreznie magát. Talán a magánegészségügy számára ez nem annyira meglepő, az viszont számukra is egy új helyzet, hogy
az állami szereplők potenciálisan kifejezetten piaci alapon versenytársként fognak megjelenni.
Két fronton bontakozhat ki leginkább ez a versenyhelyzet: egyrészt a megfelelő munkatársakért, másrészt a megfelelő ügyfélkörért. Mindkettő megszerzéséért tud eszközt adni az informatika.
Mit tapasztalnak nemzetközi szinten, még mindig igaz az a megállapítás, hogy a magánszektor befogadóbb az innovációra?
Az a sztereotip megállapítás, hogy mindig a magánszféra az innovatívabb, egyre inkább megkérdőjeleződik.
Elég csak arra gondolni, hogy Magyarországon az állam is egyre nagyobb értéknek tekinti az adatokat. Világossá vált számára ugyanis, hogy idehaza is lehet és érdemes olyan rendszereket bevezetni, amelyek erre az 5-10 éve előtérbe került trendre építenek, miszerint az adatokban rejlő értéket érdemes kihasználni. Az EESZT és sok más kormányzati intézkedés nagyon jól beilleszkedik egy szélesebb trendbe. A következő lépés, szint pedig a mesterséges intelligencia, melynek jelentőségét szintén felismerte a magyar kormány. Az egészségügy az egyik legfontosabb haszonélvezője lehet annak, ha Magyarországon a mesterséges intelligencia fejlődési pályája olyan ambiciózus lesz, mint ahogy ezt a kormányzati stratégia elképzeli.

Mit jelenthet ez az innovációs szintugrás a gyakorlatban az ellátórendszer szereplőinek, a betegeknek, orvosoknak?
Az a feladat, hogy a digitalizációs trendekben rejlő lehetőségeket levigyük a hétköznapi működés szintjére. Ezeknek köszönhetően végül a beteg jobb élményt kap, minőségibb ellátást, kevesebb adminisztráció és időigény mellett. Van egy látens része is az egészségügynek, az élettudományi kutatások, amelyeknek az a feladatuk, hogy kidolgozzák azokat az új módszereket, amelyek segítségével az egészségügyi szolgáltatók jobb és eredményesebb szolgáltatást fognak tudni nyújtani. Mint minden tudományágban, az információtechnológia, a felhőtechnológia és nemsokára valószínűleg a mesterséges intelligencia itt is kritikus feltétele lesz annak, hogy a kutatók eredményeket tudjanak elérni. Ennek az egyik oka az, hogy hatalmas a verseny minden tudományterületen. Ha csak annyit tudok elérni a számítástechnika alkalmazásával, hogy két héttel hamarabb jutok el az eredményig, én fogom learatni a tudományos babérokat, és én indíthatom az eredmények hasznosítását.
Mik lehetnek azok a konkrét digitális megoldások, amelyeket egy egészségügyi szolgáltató bevethet?
Romániából az egyik legnagyobb magánegészségügyi szolgáltatót, a Regina Mariát említeném, amelynek 45 klinikája van és 5500 munkatársa. Ők például az információtechnológia (Microsoft-rendszerek tudatos alkalmazásával) következetes használatával teremtették meg részben a versenyelőnyüket. Egy olyan vezetői kommunikációs rendszert is bevezetett ez az egészségügyi csoport, valamint egy belső használatú chatbotot is fejlesztettek, amelyeknek az a céluk, hogy a belső információ, ami megvan valahol az informatikai rendszerekben, minél hamarabb kinyerhető legyen a vezetők, illetve az orvosok számára is. Ez pedig azért is fontos, mert ha egy jó informatikai rendszert tud összerakni az adott vállalat, az a legjobb munkatársakért folyó versenyben is előnyös lehet.
A jól kidolgozott és felépített informatikai rendszer adminisztratív terhet képes levenni a szakdolgozók válláról.
Hogyan tudta az Önök megoldása javítani a belső folyamatokat ennél a szolgáltató cégnél?
A felhőmegoldásunknak köszönhetően a tárolt adatok minősége 20%-kal javult, melynek következtében gyorsult a belső működés. És itt kiemelnék egy lényeges szempontot a felhőmegoldásokkal kapcsolatban: ha növekszik a terhelés az informatikai rendszeren, az soha nem fog törést okozni, mert a felhőben lévő számítástechnikai erőforrások gyakorlatilag kimeríthetetlenek.
Az adatok hasznosításában is tud segíteni a cégeknek a Microsoft?
A Microsofton belül az egyik kiemelt fejlesztési irány az, hogy hogyan tudjuk támogatni az ügyfeleinket az adataik összegyűjtésében és elemzésében az üzleti céljaiknak megfelelően. Fontos említést tennünk ennek az innovációnak az adatvédelmi vonatkozásáról, Fontos szempont, hogy csak olyan eszközöket adunk az ügyfeleink kezébe, amelyekkel meg tudják védeni a saját adataikat, valamint azokat a személyeket, akikről ezek az adatok szólnak.
Ez talán a legnagyobb veszélyforrás az ilyen rendszerek használatakor.
Így van. Itt megint csak rátaláltunk egy olyan pontra, ahol a felhőnek megkerülhetetlen, nagyon fontos szerepe van.
Nem csak elemezhetővé kell tenni ezeket az adatokat, hanem védeni is kell.
Egyre többen ébrednek rá, hogy a rólunk gyűjtött adatok veszélyesek is lehetnek, számunkra káros módon is használhatják azokat. Örvendetes dolog, hogy ez tudatosul a társadalomban. Azzal viszont csak kevesek vannak tisztában, hogy milyen hatalmas eszközkészlet van arra, hogy megakadályozzuk az illetéktelen felhasználást. Azt is kijelenthetem: a felhőben lévő biztonságtechnikai fejlesztések már annyira előrehaladottak, hogy a felhőben lévő adatok sokszor nagyobb védelemben részesülnek, mint azok az adatok, amelyek nem a felhőben, hanem egy hagyományos informatikai rendszerben laknak.
Vannak-e már konkrét tapasztalataik a hazai piacon?
Több ügyfelünknél elkezdtünk pilot projekteket, amelyeknek az a céljuk, hogy a digitális munkakörnyezet ugorjon egy nagyságrendet. Emellett a kutatások terén van több együttműködésünk kutatóintézetekkel, egyetemekkel, illetve magáncégekkel, amelyekben a mi felhőalapú rendszerünket bocsátjuk a rendelkezésükre annak érdekében, hogy a szakmai kutatásukhoz szükséges adatelemző lépéseket gyorsan és hatékonyan el tudják végezni.
Címlapkép forrása: Getty Images
Kinevezte új helyettesét Mahmúd Abbász palesztin elnök
A 89 éves Abbász két évtizede vezeti a Palesztinai Felszabadítási Szervezetet.
Trump kemény üzenetet küldött Putyinnak, fontos tárgyalások zajlottak – Háborús híreink szombaton
Trump szerint ő nem felelős a helyzetért.
Kreml: Moszkva kész előfeltételek nélkül tárgyalni Kijevvel a rendezésről
Vlagyimir Putyin a Kremlben fogadta Donald Trump különmegbízottját.
Nagyon olcsó elektromos autót dobnak piacra, a vásárlók szerelhetik össze
Az alap verzió eléggé fapados lesz.
Idén akár még kétszer vághat kamatot az EKB
Gediminas Simkus szerint tovább kell csökkenteni a kamatokat.
Kanadai miniszterelnök: Trump tényleg az 51. amerikai állammá tenné Kanadát
Szó szerint kell venni, amit az amerikai elnök mond.
Sokszínűség és befogadás: ESG fókuszban a vállalati kultúra
A fenntarthatósági szempontok (ESG - Environmental, Social, Governance) ma már nem csupán a környezetvédelemről és a szabályozási megfelelésről szólnak. A \"Social\" (társadalmi) pillér ugya
Unicredit ingyenes számlacsomag
Mint mindenki másnak, nekünk is megszüntették a Raiffeisen Gold2 számlacsomagunkat, helyette választhattuk volna az új Prémium számlákat, aminek a legnagyobb hátulütője az, hogy havi egymilli
Lassan, de zöldül a globális villamosenergia-termelés
Kedvező folyamatok látszanak a villamos energia terén is, hiszen a tavalyi termelésnövekedés nyolcvan százalékát már a megújuló energiaforrások és a nukleáris energ
Háromszor annyiból enni tízmilliókba kerül!
Amikor online feljön a kérdés, hogy mennyit költenek az emberek ételre, legtöbbször már nem is válaszolok. Ennek fő oka, hogy a mi családunk költései annyival le vannak maradva a tipikustól (
Zöld hidrogén és ipari kereslet: segíti-e a tagállamok kibocsátáscsökkentését az EU hidrogénstratégiája?
A zöld hidrogén uniós bevezetését a tagállami eltérések, a növekvő költségek és a szabályozási bizonytalanságok lassítják.
Elszigetelt bunkerek versengése - Mind autarkisták leszünk
Greg Jensen a Wall Street Journal hasábjain megjelent \"Mind merkantilisták vagyunk\" írása Milton Friedman 1965-ös \"Mind Keynesiánusok vagyunk\" kijelentését próbálta átformálni a modern kor
Az AI hatása a gazdasági fejlettség egyenlőtlenségeire: előnyt növel vagy lemaradást csökkent?
A kutatások és történelem alapján mely országok lehetnek az AI nyertesei és ez mitől függ? Az egyes országokban eltérő mértékben érvényesülhet az AI potenciális növekedési hatása, amit
A nearshoring jelenség átrendezi a világkereskedelmet - Délkelet-Ázsia lehet az egyik nyertes
A nearshoring trendje révén Vietnám, Malajzia, Indonézia, Thaiföld és India kulcsszereplővé válnak a globális ellátási láncokban, miközben erősödnek a regionális gazdasági és ipari együ


- Utódlás: Csányi Péter az OTP új vezérigazgatója
- Karnyújtásnyira volt az ukrajnai háború lezárása – Tényleg egyetlen dolog miatt borul most minden?
- Mától kaphatók az új lakossági állampapírok – melyikbe érdemes most befektetni?
- Brüsszel bekeményít: az EU komolyan nekimegy a belső fenyegetéseknek
- Elhunyt Ferenc pápa - Egy korszak ért véget a katolikus egyházban
Tőzsdézz a világ legnagyobb piacain: Kezdő útmutató
Bemutatjuk, merre érdemes elindulni, ha vonzanak a nemzetközi piacok, de még nem tudod, hogyan vágj bele a tőzsdézésbe.
Miért a tőzsdei befektetést válasszam az állampapír helyett?
Online előadásunkon megvizsgáljuk a két befektetési formát, megtárgyaljuk az előnyeiket és a hátrányaikat, sorra vesszük mikor mibe érdemes fektetni.
Évtizedek óta nem látott változás az OTP-nél – Mi jöhet most?
Csányi Péter veszi át édesapjától a vezérigazgatói pozíciót.
Megállíthatatlan a földek drágulása, de nem mindenki profitálhat belőle
Drámai áremelkedés tapasztalható: 2010 óta közel négyszeresére emelkedtek a termőföldárak Magyarországon.
Miért járt kétszer Magyarországon Ferenc pápa? És mi lesz az egyházfő öröksége?
A Checklistben Hortobágyi T. Cirill főapátot, a Pannonhalmi Főapátság vezetőjét kérdeztük.
Kiadó raktárak és logisztikai központok
A legmodernebb ipari és logisztikai központok kínálata egy helyen