Hatalmas probléma
Világszerte még mindig közel minden harmadik ember nyílt tűzön vagy kezdetleges tűzhelyeken főz, ami jelentős károkat okoz az egészségnek, rontja az életszínvonalat, tágítja a nemek közötti egyenlőséget és a környezetet is rombolja - derül ki a Nemzetközi Energiaügynökség jelentéséből. A tiszta főzési lehetőségekhez való hozzáférésről szóló anyagból kiderül, hogy
128 országban közel 2,3 milliárd ember használja az ételek elkészítéséhez tüzelőanyagként a faszenet, tűzifát, mezőgazdasági hulladékot, szenet és az állati trágyát.
A tiszta főzési tüzelőanyagokhoz és technológiákhoz való hozzáférés világszerte rendkívül egyenlőtlenül oszlik meg: míg Észak-Amerikában, Európában, Ausztráliában és Új-Zélandon az egyének többsége (>95%) hozzáfér ezekhez a megoldásokhoz, adig a világ számos részén jóval korlátoottabbak a lehetőségek: Afrikának a Szaharától délre eső részén (Szubszahara) a legmagasabb a tiszta főzéshez való hozzáféréssel nem rendelkezők száma, ami egészen megdöbbentő: 935 millió emberről van itt szó, ez a 2021-es népességnek több, mint a 80 százaléka. Máshol is kedvezőtlen a helyzet: Óceánia lakosságának 85 százaléka - Ausztrália és Új-Zéland kivételével - nem fér hozzá a tiszta főzéshez, de kisebb népességük miatt ez "csak" 11 millió embert jelent.
Signature Pro-val ezt a cikket is el tudnád olvasni!
Ez a cikk folytatódik, de csak Portfolio Signature előfizetéssel olvasható tovább. Lapunk kiemelt tartalmaihoz való hozzáférés díja egy évre 29 845 forint. Választhatsz havi csomagot is, melynek költsége 2 490 forint. További információ és csatlakozás az alábbi gombra kattintva!