Portfolio signature

„Hiába áll az orvos kifent szikével, ha nincs személyzet” – Közel 40 ezren várnak valamilyen műtétre az országban

Majdnem 27 ezer ember vár legalább 60 napja valamilyen műtétre jelenleg az országban a kötelezően vezetendő nagy várólisták összesítése szerint. Ha ehhez hozzávesszük a kapacitáshiány miatt vezetett listákon várakozó több mint 13 ezer beteget, akkor már 40 ezerre rúg azoknak a száma, akiknél a kezelőorvosuk minimum 60 napja indokoltnak tartott valamilyen operációt. A várólistákat a Covid óta nem sikerül érdemben visszanyesni, aminek fő okát Ficzere Andrea, a Magyar Kórházszövetség főtitkára, valamint Svéd Tamás, a Magyar Orvosi Kamara főtitkára is döntően az alulfinanszírozottságban és a szakemberhiányban látja.

Hiába biztosított tavaly a kormány 12,2 milliárd forintot arra, hogy a kórházak bepótolják a koronavírus-járvány miatt elmaradt műtéteket, mintegy hatezer műtét „beragadt”. Így nem csoda, hogy az egészségügyi kormányzatnak nem sikerült elérnie azt a célkitűzést, hogy visszaállítja a várólistákat a pandémia előtti, viszonylag elviselhető hosszúságúra, mert egyre csak nő a várakozási idő.

Térdprotézisre kell a legtöbbet várni

A Nemzeti Egészségbiztosítási Alapkezelő (NEAK) által kezelt kötelező várólistán, amelyen nyolc beavatkozás szerepel (lásd a listában) összesen 26.830 beteget tartottak nyilván március végén.

A legtöbben, több mint 11.200-an térdprotézis-műtétre vártak az országban, ami nem csoda, hiszen ez az egyik olyan beavatkozás, amire a folyamatosan elöregedő lakosság esetén állandóan nagy az igény.  A betegeknek jelenleg egy új térdre átlagosan háromnegyed évet kell várniuk. Ennél a beavatkozásnál a leghosszabb a várakozási idő is.

Kedves Olvasónk!

Ez a cikk folytatódik, de csak Portfolio Signature előfizetéssel olvasható tovább. Lapunk kiemelt tartalmaihoz való hozzáférés díja egy évre 29 845 forint. Választhatsz havi csomagot is, melynek költsége 2 490 forint. További információ és csatlakozás az alábbi gombra kattintva!

Signature előfizetés