Az előző hetet alapjaiban határozta meg, hogy augusztus 2-án a vártnál sokkal rosszabb munkaerőpiaci adat érkezett az Egyesült Államokból, ami ráadásul aktiválta a Sahm-szabályt is. A Claudia Sahm egykori Fed-közgazdász által kidolgozott mutató lényege, hogy ha a munkanélküliségi ráta háromhavi mozgóátlaga 0,5 százalékponttal meghaladja az elmúlt tizenkét hónap legalacsonyabb értékét, akkor a gazdaság recesszióba lépett. A történelmi adatok alátámasztják ezt az állítást: a múltban a munkanélküliség ilyen mértékű, pontosabban ilyen gyors emelkedése mindig együtt járt a gazdasági visszaeséssel – de maga az alkotója sem gondolja úgy, hogy tévedhetetlen és törvényszerű lenne a szabálya.
Ez aztán megrángatta a devizapiacokat és a tőzsdéket is, mert azt kezdték árazni, hogy a Federal Reserve hamarabb kezdhet kamatvágásba, hogy segítse a növekedést. Ugyanakkor csütörtökön egy a várakozásoknál jóval jobb munkaerőpiaci adat érkezett az USA-ból, ami arra utalt, hogy talán mégsem fogyott ki a lendület az amerikai gazdaságból. Eközben pedig a Fed is emelte növekedési várakozásait 2024-re vonatkozóan a korábbi 2,3-ról 2,9 százalékra.
Magyar szempontból a legfontosabb történés a vártnál nagyobb gyorsulást mutató júliusi inflációs adat volt, amely kellemetlen meglepetést jelentett, ráadásul az elemzők szerint az infláció szerkezete továbbra is aggasztó. A 4,1 százalékos kiigazított érték ráadásul a 0,2 százalékos második negyedévi GDP-visszaesést követte, ami stagflációs félelmeket is felébresztett, de azért erről még korai lenne beszélni.
Amire választ kaphat cikkünkben:
- Milyen hazai makroadatokra figyelünk?
- Milyen fontos nemzetközi adatközlések érkeznek?
Signature Pro-val ezt a cikket is el tudnád olvasni!
Ez a cikk folytatódik, de csak Portfolio Signature előfizetéssel olvasható tovább. Lapunk kiemelt tartalmaihoz való hozzáférés díja egy évre 29 845 forint. Választhatsz havi csomagot is, melynek költsége 2 490 forint. További információ és csatlakozás az alábbi gombra kattintva!