Portfolio signature

Csődhullámot hozna a 400 ezer forintos minimálbér?

A vállalati érdekképviseletek szerint nem igazán reális, hogy meg tudjanak állapodni egy 3 éves, gyors bérfelzárkóztatási programról. Csak visszafogott mértékű emelésben gondolkodnak a munkáltatók, hiszen idén rosszul teljesít a gazdaság. Ha mégis nagymértékben nőne a minimálbér, akkor az vállalati csődöket hozna szerintük. Az érdekképviseletek hosszú és bonyolult tárgyalásokra számítanak, hiszen óriási átalakulásokon mehet keresztül a magyar bérrendszer.
Milyen környezetben működhet és hogyan teljesíthet a magyar gazdaság a következő másfél évben? Ezt beszéljük meg szakértőkkel, döntéshozókkal a Budapest Economic Forumon!

A következő években kifejezetten jelentősen nőne a legkisebb bér Magyarországon a kormányzati jelzések alapján. Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter arról beszélt, hogy a minimálbérnek el kellene érnie az átlagbér 50%-át, Gulyás Gergely, Miniszterelnökséget vezető miniszter pedig azt mondta, akár egy három éves egyezség is létrejöhetne a munkavállalók és a munkaadók között, ami lehetővé tenné a minimálbér gyors és radikális emelését. Rogán Antal, a Miniszterelnöki Kabinetiroda vezetője mindeközben arra utalt, hogy a béralkuval összeolvadhat a minimálbér és a garantált bérminimum.

Az EU-s irányelv szerint az egyik út valóban az, hogy a minimálbér érje el az átlag 50%-át, de az uniónak megfelelő az is, ha a mediánbér 60%-a lesz a legkisebb fizetés. Ráadásul ezek az értékek nem kőbe vésettek az irányelv szerint. A Portfolio számításai szerint ezzel a minimálbér néhány év alatt 400 ezer forintra nőhet, ami egybevág Czomba Sándor, foglalkoztatáspolitikáért felelős államtitkár szavaival. Czomba úgy látja, hogy 140 ezer forinttal nőhet a minimálbér 3 év alatt.

Rolek Ferenc, a Munkaadók és Gyáriparosok Országos Szövetségének alelnöke a Portfolio-nak azt mondta, egy többéves bérmegállapodásnak az a feltétele, hogy elég jól lássák a következő évek gazdasági folyamatait, de most nem ez a helyzet. "Nagyon szigorú feltételeket kellene meghatározni a következő évekre az infláció, illetve a gazdasági termelékenységnövekedés tekintetében. Ha ezek teljesülnek, akkor érvénybe léphet a megállapodás minden évben, ha viszont nem, akkor újra kéne tárgyalni. Ez adna fedezetet a béremelésekre az alacsonyabb fizetések növekedésénél is" – mondta Rolek Ferenc. "Sajnos, az utóbbi évben inkább stagnál a gazdaság. Évi 3-4 százalékos javulásra lenne szükség a termelékenységben, és körülbelül ilyen mértékű inflációra, hogy egy 3 éves bérmegállapodást alá tudjanak írni a munkáltatók. Ezt teremthetne fedezetet" - tette hozzá.

Signature Pro-val ezt a cikket is el tudnád olvasni!

Ez a cikk folytatódik, de csak Portfolio Signature előfizetéssel olvasható tovább. Lapunk kiemelt tartalmaihoz való hozzáférés díja egy évre 29 845 forint. Választhatsz havi csomagot is, melynek költsége 2 490 forint. További információ és csatlakozás az alábbi gombra kattintva!

Signature előfizetés