Kettős présben a magyar dolgozók: lassul a béremelkedés, miközben az infláció is egyre jobban fáj
Gazdaság

Kettős présben a magyar dolgozók: lassul a béremelkedés, miközben az infláció is egyre jobban fáj

Februárban lassult a béremelkedési dinamika országos szinten, a vállalati és a költségvetési szektorban egyaránt mérséklődött a növekedési ütem. Mindeközben nőtt az infláció, így a reálbérek dinamikája is lassult.

Februárban 9,3%-kal emelkedtek a keresetek Magyarországon a KSH friss adatai szerint, ami lassabb növekedést jelent a januári 10,4%-hoz képest.

Ilyen alacsony béremelkedésre utoljára 2021-ben volt példa.

  • Februárban a teljes munkaidőben alkalmazásban állók bruttó átlagkeresete 661 400 forint volt.
  • A rendszeres (prémium, jutalom, egyhavi különjuttatás nélküli) bruttó átlagkereset 632 500 forintra becsülhető, ami 9,4%-kal magasabb, mint az előző év azonos időszakában.
  • A nettó átlagkereset kedvezmények nélkül 439 800, a kedvezményeket figyelembe véve 455 000 forintot ért el.

A vállalati szektorban 9%-os növekedést mért a hivatal, ami lassulást jelent az előző hónapban látott 9,9%-hoz képest. Ahogy az alábbi ábrán látszik, itt is folyamatos a növekedés lassulása.

A bruttó átlagbér 667 ezer forint volt a cégeknél, ami nettóban 443 600 forint volt.

Az állami szektorban is kisebb a növekedés, miután idén már nincsenek olyan ambiciózus béremelési programok, mint amilyenek tavaly voltak, illetve a minimálbér és a bérminimum is csak egyszámjegyű mértékben nőtt.

Lassabban nő a mediánbér is
A bruttó mediánkereset 533 600 forint volt, 8,5%-kal meghaladta az egy évvel korábbit. A kedvezmények figyelembevételével számított nettó kereset mediánértéke 370 700 forintot ért el, 8,8%-kal felülmúlta az előző év azonos időszakit. A medián az a bérszint, aminél a dolgozók fele kevesebbet, a másik fele többet visz haza. Az átlagbérnél viszont a dolgozók kétharmada kevesebbet keres.

Az egyre magasabb infláció és a kisebb béremelkedés miatt a keresetek vásárlóereje sem nő már olyan gyorsan, mint korábban. Februárban a reálkereset 3,5%-kal emelkedett a fogyasztói árak előző év azonos időszakához mért, 5,6%-os növekedése mellett.

Ahogy a fenti ábrán is látszik, egyre inkább vége van a korábbi, 8-10%-os reálbér-emelkedésnek.

Azonban nagyon úgy tűnik, hogy a februári inflációs index volt az idei csúcs, a következő hónapok már kisebb áremelkedést hoznak, ami kissé feljebb tolhatja a reálbéreket.

A KSH idei újítása alapján már havi szinten is elérhető a jövedelmi ötödök szerinti bérbontás. A legkisebb növekedést éppen az alacsony jövedelműek érték el éves szinten, míg a legnagyobbat a 4. és az 5. ötödben található dolgozók kapták. Úgy tűnik, hogy miután a minimálbér 9, a bérminimum pedig 7%-kal nőtt idén, a munkáltatók nem is tettek rá a kötelezően kifizetendő bérre, ami összefügghet a továbbra is kedvezőtlen gazdasági környezettel.

Nem úgy a magas jövedelműek esetében, akik 10% feletti béremelkedést tapasztalhattak. A 4. kereseti ötödben már bruttó 720, az 5. ötödben pedig 1 millió 386 ezer forint az átlagbér.

A címlapkép illusztráció. Címlapkép forrása: Getty Images

Holdblog

Jobban drágult a hütte, mint a kisbolt

A síelés mindig is a jómódúak sportja volt, de ha az európai síparadicsomok áremelkedése folytatódik, akkor lassan igazi luxuscikk lesz belőle. A végéhez közeledő idei... The post Jobban dr

FRISS HÍREK
NÉPSZERŰ
Összes friss hír
Mérgező borokkal árasztották el Európát, Magyarországon is súlyos a helyzet
Portfolio Gen Z Fest 2025
2025. május 9.
Portfolio AgroFood 2025
2025. május 20.
Portfolio AgroFuture 2025
2025. május 21.
Digital Compliance 2025
2025. május 6.
Hírek, eseményajánlók első kézből: iratkozzon fel exkluzív rendezvényértesítőnkre!
Portfolio hírlevél

Ne maradjon le a friss hírekről!

Iratkozzon fel mobilbarát hírleveleinkre és járjon mindenki előtt.

Kiadó modern irodaházak

Az iroda ma már több, mint egy munkahely. Találják meg most cégük új otthonát.

Díjmentes előadás

Tőzsdézz a világ legnagyobb piacain: Kezdő útmutató

Bemutatjuk, merre érdemes elindulni, ha vonzanak a nemzetközi piacok, de még nem tudod, hogyan vágj bele a tőzsdézésbe.

Díjmentes online előadás

Miért a tőzsdei befektetést válasszam az állampapír helyett?

Online előadásunkon megvizsgáljuk a két befektetési formát, megtárgyaljuk az előnyeiket és a hátrányaikat, sorra vesszük mikor mibe érdemes fektetni.

Ez is érdekelhet