Portfolio signature

Digitális kohók: áldás vagy teher?

Az AI (mesterséges intelligencia) modellek telepítése és betanítása a nagy és energiaéhes adatközpontokban zajlik, amelyek áramfogyasztása a nehézipar, például az alumíniumkohók fogyasztásával vetekszik. Az adatközpontokba való globális befektetések értéke 2022 óta közel megkétszereződött, és 2024-ben elérte az 500 milliárd dollárt, ez pedig növekvő aggodalmakhoz vezetett az ehhez fűződő energiaigény megugrásával kapcsolatban. A Nemzetközi Energia Ügynökség (IEA) jelentése szerint azonban ezek az aggályok túlzottak.
Nem a jövő, hanem a jelenünk gazdasági folyamatai alakultak át - erről szól a minden iparágat érintő szeptember 4-i Sustainable World konferencia, ahol a hazai fenntartható üzleti világ szereplői találkoznak.

A mesterséges intelligencia (MI) az elektromossághoz hasonlóan sokoldalú, általános célú technológia, amely napjainkban más területekhez hasonlóan az energia világában is az egyik legnagyobb sztori. A technológiában megvan a potenciál az energiaszektor átalakítására is, de jövőjük kölcsönösen függ egymástól. A megfizethető, megbízható és fenntartható villamosenergia-ellátás ugyanis kulcsfeltétele a nagy energiaigényű technológia fejlesztésének, illetve kapacitásbővülésének is.

Az adatközpontok egyelőre csak kis részét - 2024-ben 1,5%-át - teszik ki a globális villamosenergia-felhasználásnak, globális áramfogyasztásuk

azonban 2017 óta éves átlagban 12%-kal bővült, több mint négyszer olyan gyorsan, mint a világ teljes áramfogyasztása.

Signature Pro-val ezt a cikket is el tudnád olvasni!

Ez a cikk folytatódik, de csak Portfolio Signature előfizetéssel olvasható tovább. Lapunk kiemelt tartalmaihoz való hozzáférés díja egy évre 29 845 forint. Választhatsz havi csomagot is, melynek költsége 2 490 forint. További információ és csatlakozás az alábbi gombra kattintva!

Signature előfizetés

 
Kedves Olvasónk!

A Portfolio híreinek, elemzéseinek többségét előfizetés nélkül olvashatod. Ez azért van így, mert a hirdetések jelentik szerkesztőségünk legfontosabb bevételi forrását. A célunk az, hogy ez hosszú távon is így maradjon.

Kérünk, ne használj adblockert, és olvasd tovább a Portfolio-t!