
A bécsi Nemzetközi Gazdaságkutató Intézet friss elemzése szerint a magyar gazdaság komoly kihívásokkal néz szembe, miközben nehezen találja meg a helyét a bonyolult globális és hazai környezetben. Az intézet jelentése rámutat, hogy a magyar gazdasági növekedés 2024-ben messze elmaradt a várakozásoktól: a GDP mindössze 0,5%-kal bővült a korábban prognosztizált 4%-hoz képest.
Éppen ezért az, hogy az év eleji 2 százalékról 1,8-ra rontották az idei GDP-bővülési várakozásaikat még nem az első negyedéves, újra 0,2 százalékkal zsugorodó tényadatra, hanem a gazdasági környezet romlására reflektál. Ennek fényében különösen riasztó, hogy a wiiw nagyon sok lefelé mutató kockázatot lát a magyar gazdaságban.
Az elemzésük még a minden elemzői várakozást alulmúló 2025-ös első negyedéves adat előtt jelent meg, így az nélkül adtak előrejelzést az idei évre.

Azonban így is pesszimista módon, az év eleji 2 százalékról 1,8-ra rontották az idei GDP-bővülési várakozásaikat.
A gyenge teljesítmény mögött több tényező állt, többek között a beruházások jelentős visszaesése, a gyenge ipari kibocsátás, valamint olyan kulcsfontosságú ágazatok zsugorodása, mint a mezőgazdaság és az építőipar. Bár a háztartások fogyasztása viszonylag erős maradt, a gazdaság kilátásait továbbra is beárnyékolják a tartós infláció és az államháztartási hiány miatti aggodalmak, valamint a 2026-os országgyűlési választások körüli politikai bizonytalanságok.
Egyáltalán nem vagyunk kint a gödörből
A 2024-es kiábrándító növekedést a wiiw szerint az ágazatok jelentős visszaesése jellemezte. A mezőgazdaság, az ipar és az építőipar is csökkenést mutatott, az ipari kibocsátás pedig már második éve zsugorodott.
Az egyetlen növekedést mutató ágazat a szolgáltatási szektor volt, különösen a szálláshely-szolgáltatás, vendéglátás, infokommunikáció, valamint a szórakoztatás területén.
Ez a növekedés azonban nem tudta ellensúlyozni a gazdaság gyengeségeit. A bruttó állóeszköz-felhalmozás, amely a hosszú távú növekedés egyik kulcsfontosságú motorja, éles, 7,4%-os visszaesést mutatott a vállalati szektorban, míg a közszférában a visszaesés elérte a 28,9%-ot.
Ennek fő oka az EU-transzferek felfüggesztése és a kormány költségvetési konszolidációs erőfeszítései voltak, amelyek számos állami beruházási projekt elhalasztását eredményezték.
A krónikus „alulberuházottság” régóta fennálló problémát jelent Magyarországon: a 2024-es beruházási volumen több mint 17%-kal elmaradt a 2017-es szinttől a wiiw értékelése szerint.
Nem tűnt el a színről az infláció
Az infláció ismét komoly aggodalmat kelt a magyar gazdaságban, ahogy azt a wiiw is kiemeli. A 2024-es dezinflációs időszak után az év végére a fogyasztói árak meredeken emelkedni kezdtek, 2025 februárjára elérve az 5,7%-ot. Az alapinfláció 6,2%-on állt, az élelmiszerárak inflációja 7,1%-ra, míg a szolgáltatásoké 9,2%-ra nőtt.

Az inflációs nyomás mögött több tényező áll az elemzők szerint: a mezőgazdasági termelői árak emelkedése, a növekvő villamosenergia- és üzemanyagköltségek, a bérkövetelések emelkedése, valamint a gyenge forint, amely tovább drágította az importált termékeket. A kormány válasza a megugró élelmiszerárakra az volt, hogy 30 alapvető élelmiszer esetében 10%-ban maximálta a kiskereskedelmi árrést – ezt az intézkedést meghosszabbíthatják, ha az árak tovább nőnek.
A wiiw azonban figyelmeztet, hogy az állam által alkalmazott piaci folyamatokba beavatkozó megközelítés nem várt következményekkel járhat: torzíthatja a piaci viszonyokat, és hiányt vagy a termékek minőségének romlását is eredményezheti.
A vámháború csak egy újabb sötét árny
2025 elejét is gyenge gazdasági teljesítmény jellemezte: az építőipari termelés januárban 9,6%-kal csökkent, az ipari termelés pedig tovább esett – jelentette a wiiw. A GKI üzleti bizalmi indexe, amely a gazdasági hangulat egyik fontos mutatója, 2025 januárjában 50 havi mélypontra süllyedt. A kilátásokat tovább rontja a feldolgozóipari megrendelések 14,6%-os éves visszaesése, ezen belül a járműgyártási szegmens 17,9%-os csökkenést mutatott. Bár van némi remény a javulásra az év második felében, amit az autóipari beruházások befejezése hozhat, az általános kilátások továbbra is bizonytalanok.
A wiiw szerint a valószínűsíthető amerikai–európai vámháború jelentős negatív hatással lehet Magyarország autóiparára, mivel az szorosan integrálódik a németországi ellátási láncokba.
A politikai helyzet is tovább fokozza a gazdasági bizonytalanságot – emeli ki a wiiw. A 2026 áprilisi országgyűlési választások közeledtével a kormányzó Fidesz és az ellenzéki Tisza Párt is kampányüzemmódba kapcsolt. A bécsi elemzők szerint a kormány a választás előtti költekezéseket hajt végre, azonban a jelenlegi gazdasági helyzet – gyorsuló infláció, jelentős költségvetési hiány és nemzetközi bizonytalanságok – várhatóan korlátozni fogja a kabinet mozgásterét. Kiemelik, hogy máris vannak a büdzsét terhelő intézkedések – amelyeket kedden szavazott meg a parlament – az édesanyák számára életre szóló személyi jövedelemadó-mentessége, az alapvető élelmiszerekre járó áfapótlás a nyugdíjasoknak, valamint egyszeri juttatásokat a rendőröknek és katonáknak.
Mint említettük, a wiiw 2025-re mérsékelt, 1,8%-os GDP-növekedést prognosztizál, amelyet elsősorban a háztartások fogyasztásának 3,5%-os bővülésétől vár. Ezt a fogyasztásnövekedést a reálbérek emelkedése és a választás előtti transzferek táplálják majd. A beruházások, különösen a bruttó állóeszköz-felhalmozás csak mérsékelt mértékben járulhat hozzá a növekedéshez, főként az év második felében.
A közösségi fogyasztás és a nettó export viszont negatív irányban befolyásolja majd a növekedést, ami a tartós fiskális problémákra és a gyenge külső keresletre utal.
A termelési oldalon az ipari kibocsátás év vége felé megindulhat a javulás irányába, az autóipari kapacitások beindítása révén. Ugyanakkor továbbra is a szolgáltatási szektor lesz a növekedés fő motorja – hangsúlyozza a wiiw.
Az államháztartási hiány továbbra is komoly gondot jelent Magyarország számára – állapítja meg a wiiw. 2025 első három hónapjában az évesre tervezett hiány közel 62%-a már felhalmozódott. Ez az előválasztási költekezéssel együtt szinte kizárja annak lehetőségét, hogy a kormány tartani tudja az eredetileg tervezett, a GDP 3,7%-át kitevő hiánycélt. A wiiw előrejelzése szerint a költségvetési hiány 2025-ben eléri az 5%-ot, és a következő években további megszorító intézkedésekre lehet szükség.
Ahogy korábban az Európai Bizottság is előre jelezte, úgy a wiiw is úgy látja, hogy az államadósság szintje tartósan magas marad, 2027-ig várhatóan a GDP 74%-a körül alakul.
A kutatóintézet a jelentésében kiemeli, hogy a 2026-os és 2027-es időszak kilátásait jelentős bizonytalanság jellemzi, mind belső, mind külső tényezők miatt – emeli ki a wiiw. A 2026 első felében esedékes előválasztási költekezés várhatóan ideiglenesen megdobja a növekedést, amelyet azonban fiskális megszorítások követnek, ahogy a kormány igyekszik újra kontroll alá vonni a növekvő hiányt.
A várakozásaik szerint GDP-növekedés 2026-ban 2,5%-ra gyorsulhat, majd 2027-ben 2,0%-ra lassulhat a megszorítások hatására.
Úgy látják, a 2026-os választások politikai kimenetele kulcsszerepet játszik majd Magyarország gazdaságpolitikájának alakításában – egy esetleges kormányválság jelentős irányváltást hozhat.
A címlapkép illusztráció. Címlapkép forrása: Getty Images
Kórházba szállították a szerb elnököt, rögtön a váratlan hazatérése után
Ismeretlen az állapota.
Meglepő fordulat a befektetési piacon: ez vár a megtakarításainkra?
Újjáalakulás előtt a vagyonkezelési szektor.
Ráült a Trump-ellenes hullámra, elsöprő győzelmet aratott a kontinensnyi ország elnöke
Anthony Albanese folytathatja a kormányzást Ausztráliában.
Itt a vége a május eleji nyárnak – Drámai változás jön az időjárásban
Mi sem ússzuk meg a hidegfrontot.
Nagy veszély fenyegeti Európát: egyre lesújtóbb képet fest a környezet állapota a szakértők szerint
Magyarországon is romlik a helyzet.
Trumpba és Zelenszkijbe is beleszállt Medvegyev, rendkívüli tájékoztatót hívott össze a Kreml – Háborús híreink szombaton
Cikkünk folyamatosan frissül az orosz-ukrán háború legfontosabb híreivel.
„Fellengzős ostobaság” – Nagyon csúnyán beleszállt Trumpba a volt orosz elnök
Vita robbant ki a második világháborús győzelemről.
Rendkívüli sajtótájékoztatót hívott össze a Kreml Zelenszkij szavai után: egyértelmű választ várnak
A Putyin által bejelentett tűzszünet volt a téma.
Üdvözlünk mindenkit! (HAH Majális 2025)
A HOLD After Hours legénysége az Akváriumban ünnepelte a podcast öt évét, egyben búcsúztatta a szezont. Balázs és Zsolt mellett a színpadon Zsiday Viktor, Móricz...
The post Üdvözlünk minde
Hogyhogy ilyen magasak az adók Magyarországon?
A Bankmonitor legújabb videójában Vörös Benjámin fejti véleményét amagyar adórendszerről. Egy kis történelmi kitekintéssel és nemzetközi összehasonlítással fűszerezve. Ezúttal a magyar
A természet mérnökei, akik segítenek a klímaharcban
A hódokat gyakran emlegetik a természet mérnökeiként - nem véletlenül. A Magyarországon is őshonosnak számító faj leginkább gátépítő tevékenységéről ismert, ám
Klímakérdés: hol érdemes most ingatlant venni?
Ingatlanpiac és klímaváltozás: hol értéktelenedik el a tengerpart, és hol erősödik a dombtető? Mostanra a klímaváltozás nemcsak környezeti kérdés, hanem egyre inkább gazdasági és befekte
Az ünnep, ami tragédiából született
Leáll ma az ország, a nemzet egyként ünnepli a zsinórban harmadik csonka hetet. Május 1. a Munka ünnepe, amit legtöbben a virsli-sör-majális szentháromsággal azonosítanak, pedig...
The post Az
SPB: Jól teljesített az első negyedévben a kínai GDP
Lendületesen indította az idei évet Kína gazdasága, az amerikai vámrendeletek azonban várhatóan jelentősen visszafogják majd a teljesítményt. Az ország vezetése célzottan igyekszik ösztön
Új ERP rendszer bevezetése: adózási és számviteli buktatók, amikre figyelni kell
Egy új ERP rendszer bevezetése nemcsak informatikai projekt, hanem a vállalat szinte minden működési területét érintő, komplex átalakulás. Különösen igaz ez akkor, ha az ERP rendszer külfö
Repülőrajt helyett földbe állás
A tragikus 2023-as és 2024-es év után a Főnök bejelentette év elején, hogy repülőrajttal fog Magyarország gazdasága az égig emelkedni, az éves növekedési ütem 3-6% lesz. Az inflációnak, a


- Aszódi Attila: mi vezetett a történelmi áramszünethez az Ibériai-félszigeten?
- Borzasztó rossz GDP-adat érkezett! Ismét visszaesett a magyar gazdaság
- Rejtélyes az újabb száj- és körömfájás kitörés - Nehéz hetek jönnek Magyarországon
- Csányi Péter: akár 35-40 ezer forint is lehet az OTP árfolyama
- Elképesztő fordulat az autóiparban, az EU a saját fegyverével lő vissza Kínára
Kisokos a befektetés alapjairól, tippek, trükkök a tőzsdézéshez
Előadásunkat friss tőzsdézőknek ajánljuk, összeszedünk, minden fontos információt arról, hogy hogyan működik a tőzsde, mik a tőzsde alapjai, hogyan válaszd ki a számodra legjobb befektetési formát.
Sikeres befektető online tanfolyam
Megtanulhatod, hogyan találj rá a legjobb befektetési lehetőségekre, és azonnal alkalmazható, gyakorlati stratégiákat sajátíthatsz el – mindezt egy interaktív, élő online eseményen.
Dermesztő GDP adat érkezett - merre tovább, Magyarország?
A jelenlegi adatok szerint sereghajtók vagyunk az EU-ban.
Nagyon fáj az árrésstop a boltoknak, de nekünk is fog
Nagy Márton elégedett az intézkedés hatásaival, a kereskedők kevésbé
Oszkó: jobb idők jöhetnek az európai tőzsdéken, csökken az USA elszívó hatása
Az OXO Technologies vezére a Business podcast vendége volt.
Kiadó raktárak és logisztikai központok
A legmodernebb ipari és logisztikai központok kínálata egy helyen