Vészharang kondul: elképesztő számok mutatják a magyar gazdaság mélyrepülését
Gazdaság

Vészharang kondul: elképesztő számok mutatják a magyar gazdaság mélyrepülését

Magyarország gazdasági kilátásait komoly kihívások és bizonytalanságok övezik: bár akadnak kedvező fejlemények – például az autóipar várható fellendülése vagy a szolgáltatási szektor ellenálló képessége –, az összképet a tartós infláció, az államháztartási hiány és a politikai kockázatok beárnyékolják. A kormány mozgástere szűkös, és csak körültekintő fiskális irányítás, szerkezeti reformok és kiegyensúlyozott gazdaságpolitika révén lehet úrrá lenni a rövid távú problémákon és biztosítani a hosszú távú fenntarthatóságot. A 2026-os választások közeledtével a döntések tétje egyre nagyobb, és a következő évek gazdasági pályáját jelentősen befolyásolhatják – állítja friss elemzésében a bécsi Nemzetközi Gazdaságkutató Intézet (wiiw), amely az idei növekedési kilátásokat jelentősen visszavágta.

A bécsi Nemzetközi Gazdaságkutató Intézet friss elemzése szerint a magyar gazdaság komoly kihívásokkal néz szembe, miközben nehezen találja meg a helyét a bonyolult globális és hazai környezetben. Az intézet jelentése rámutat, hogy a magyar gazdasági növekedés 2024-ben messze elmaradt a várakozásoktól: a GDP mindössze 0,5%-kal bővült a korábban prognosztizált 4%-hoz képest. 

Éppen ezért az, hogy az év eleji 2 százalékról 1,8-ra rontották az idei GDP-bővülési várakozásaikat még nem az első negyedéves, újra 0,2 százalékkal zsugorodó tényadatra, hanem a gazdasági környezet romlására reflektál. Ennek fényében különösen riasztó, hogy a wiiw nagyon sok lefelé mutató kockázatot lát a magyar gazdaságban.

Az elemzésük még a minden elemzői várakozást alulmúló 2025-ös első negyedéves adat előtt jelent meg, így az nélkül adtak előrejelzést az idei évre. 

Azonban így is pesszimista módon, az év eleji 2 százalékról 1,8-ra rontották az idei GDP-bővülési várakozásaikat.

A gyenge teljesítmény mögött több tényező állt, többek között a beruházások jelentős visszaesése, a gyenge ipari kibocsátás, valamint olyan kulcsfontosságú ágazatok zsugorodása, mint a mezőgazdaság és az építőipar. Bár a háztartások fogyasztása viszonylag erős maradt, a gazdaság kilátásait továbbra is beárnyékolják a tartós infláció és az államháztartási hiány miatti aggodalmak, valamint a 2026-os országgyűlési választások körüli politikai bizonytalanságok.

Egyáltalán nem vagyunk kint a gödörből

A 2024-es kiábrándító növekedést a wiiw szerint az ágazatok jelentős visszaesése jellemezte. A mezőgazdaság, az ipar és az építőipar is csökkenést mutatott, az ipari kibocsátás pedig már második éve zsugorodott.

Az egyetlen növekedést mutató ágazat a szolgáltatási szektor volt, különösen a szálláshely-szolgáltatás, vendéglátás, infokommunikáció, valamint a szórakoztatás területén.

Ez a növekedés azonban nem tudta ellensúlyozni a gazdaság gyengeségeit. A bruttó állóeszköz-felhalmozás, amely a hosszú távú növekedés egyik kulcsfontosságú motorja, éles, 7,4%-os visszaesést mutatott a vállalati szektorban, míg a közszférában a visszaesés elérte a 28,9%-ot.

Ennek fő oka az EU-transzferek felfüggesztése és a kormány költségvetési konszolidációs erőfeszítései voltak, amelyek számos állami beruházási projekt elhalasztását eredményezték.

A krónikus „alulberuházottság” régóta fennálló problémát jelent Magyarországon: a 2024-es beruházási volumen több mint 17%-kal elmaradt a 2017-es szinttől a wiiw értékelése szerint.

Nem tűnt el a színről az infláció

Az infláció ismét komoly aggodalmat kelt a magyar gazdaságban, ahogy azt a wiiw is kiemeli. A 2024-es dezinflációs időszak után az év végére a fogyasztói árak meredeken emelkedni kezdtek, 2025 februárjára elérve az 5,7%-ot. Az alapinfláció 6,2%-on állt, az élelmiszerárak inflációja 7,1%-ra, míg a szolgáltatásoké 9,2%-ra nőtt.

Az inflációs nyomás mögött több tényező áll az elemzők szerint: a mezőgazdasági termelői árak emelkedése, a növekvő villamosenergia- és üzemanyagköltségek, a bérkövetelések emelkedése, valamint a gyenge forint, amely tovább drágította az importált termékeket. A kormány válasza a megugró élelmiszerárakra az volt, hogy 30 alapvető élelmiszer esetében 10%-ban maximálta a kiskereskedelmi árrést – ezt az intézkedést meghosszabbíthatják, ha az árak tovább nőnek. 

A wiiw azonban figyelmeztet, hogy az állam által alkalmazott piaci folyamatokba beavatkozó megközelítés nem várt következményekkel járhat: torzíthatja a piaci viszonyokat, és hiányt vagy a termékek minőségének romlását is eredményezheti.

A vámháború csak egy újabb sötét árny

2025 elejét is gyenge gazdasági teljesítmény jellemezte: az építőipari termelés januárban 9,6%-kal csökkent, az ipari termelés pedig tovább esett – jelentette a wiiw. A GKI üzleti bizalmi indexe, amely a gazdasági hangulat egyik fontos mutatója, 2025 januárjában 50 havi mélypontra süllyedt. A kilátásokat tovább rontja a feldolgozóipari megrendelések 14,6%-os éves visszaesése, ezen belül a járműgyártási szegmens 17,9%-os csökkenést mutatott. Bár van némi remény a javulásra az év második felében, amit az autóipari beruházások befejezése hozhat, az általános kilátások továbbra is bizonytalanok. 

A wiiw szerint a valószínűsíthető amerikai–európai vámháború jelentős negatív hatással lehet Magyarország autóiparára, mivel az szorosan integrálódik a németországi ellátási láncokba.

A politikai helyzet is tovább fokozza a gazdasági bizonytalanságot – emeli ki a wiiw. A 2026 áprilisi országgyűlési választások közeledtével a kormányzó Fidesz és az ellenzéki Tisza Párt is kampányüzemmódba kapcsolt. A bécsi elemzők szerint a kormány a választás előtti költekezéseket hajt végre, azonban a jelenlegi gazdasági helyzet – gyorsuló infláció, jelentős költségvetési hiány és nemzetközi bizonytalanságok – várhatóan korlátozni fogja a kabinet mozgásterét. Kiemelik, hogy máris vannak a büdzsét terhelő intézkedések – amelyeket kedden szavazott meg a parlament – az édesanyák számára életre szóló személyi jövedelemadó-mentessége, az alapvető élelmiszerekre járó áfapótlás a nyugdíjasoknak, valamint egyszeri juttatásokat a rendőröknek és katonáknak. 

Mint említettük, a wiiw 2025-re mérsékelt, 1,8%-os GDP-növekedést prognosztizál, amelyet elsősorban a háztartások fogyasztásának 3,5%-os bővülésétől vár. Ezt a fogyasztásnövekedést a reálbérek emelkedése és a választás előtti transzferek táplálják majd. A beruházások, különösen a bruttó állóeszköz-felhalmozás csak mérsékelt mértékben járulhat hozzá a növekedéshez, főként az év második felében. 

A közösségi fogyasztás és a nettó export viszont negatív irányban befolyásolja majd a növekedést, ami a tartós fiskális problémákra és a gyenge külső keresletre utal.

A termelési oldalon az ipari kibocsátás év vége felé megindulhat a javulás irányába, az autóipari kapacitások beindítása révén. Ugyanakkor továbbra is a szolgáltatási szektor lesz a növekedés fő motorja – hangsúlyozza a wiiw.

Az államháztartási hiány továbbra is komoly gondot jelent Magyarország számára – állapítja meg a wiiw. 2025 első három hónapjában az évesre tervezett hiány közel 62%-a már felhalmozódott. Ez az előválasztási költekezéssel együtt szinte kizárja annak lehetőségét, hogy a kormány tartani tudja az eredetileg tervezett, a GDP 3,7%-át kitevő hiánycélt. A wiiw előrejelzése szerint a költségvetési hiány 2025-ben eléri az 5%-ot, és a következő években további megszorító intézkedésekre lehet szükség.

Ahogy korábban az Európai Bizottság is előre jelezte, úgy a wiiw is úgy látja, hogy az államadósság szintje tartósan magas marad, 2027-ig várhatóan a GDP 74%-a körül alakul.

A kutatóintézet a jelentésében kiemeli, hogy a 2026-os és 2027-es időszak kilátásait jelentős bizonytalanság jellemzi, mind belső, mind külső tényezők miatt – emeli ki a wiiw. A 2026 első felében esedékes előválasztási költekezés várhatóan ideiglenesen megdobja a növekedést, amelyet azonban fiskális megszorítások követnek, ahogy a kormány igyekszik újra kontroll alá vonni a növekvő hiányt.

A várakozásaik szerint GDP-növekedés 2026-ban 2,5%-ra gyorsulhat, majd 2027-ben 2,0%-ra lassulhat a megszorítások hatására.

Úgy látják, a 2026-os választások politikai kimenetele kulcsszerepet játszik majd Magyarország gazdaságpolitikájának alakításában – egy esetleges kormányválság jelentős irányváltást hozhat.

A címlapkép illusztráció. Címlapkép forrása: Getty Images

Holdblog

Üdvözlünk mindenkit! (HAH Majális 2025)

A HOLD After Hours legénysége az Akváriumban ünnepelte a podcast öt évét, egyben búcsúztatta a szezont. Balázs és Zsolt mellett a színpadon Zsiday Viktor, Móricz... The post Üdvözlünk minde

Holdblog

Az ünnep, ami tragédiából született

Leáll ma az ország, a nemzet egyként ünnepli a zsinórban harmadik csonka hetet. Május 1. a Munka ünnepe, amit legtöbben a virsli-sör-majális szentháromsággal azonosítanak, pedig... The post Az

Kiszámoló

Repülőrajt helyett földbe állás

A tragikus 2023-as és 2024-es év után a Főnök bejelentette év elején, hogy repülőrajttal fog Magyarország gazdasága az égig emelkedni, az éves növekedési ütem 3-6% lesz. Az inflációnak, a

FRISS HÍREK
NÉPSZERŰ
Összes friss hír
Aszódi Attila: mi vezetett a történelmi áramszünethez az Ibériai-félszigeten?
Díjmentes online előadás

Kisokos a befektetés alapjairól, tippek, trükkök a tőzsdézéshez

Előadásunkat friss tőzsdézőknek ajánljuk, összeszedünk, minden fontos információt arról, hogy hogyan működik a tőzsde, mik a tőzsde alapjai, hogyan válaszd ki a számodra legjobb befektetési formát.

Tanfolyam

Sikeres befektető online tanfolyam

Megtanulhatod, hogyan találj rá a legjobb befektetési lehetőségekre, és azonnal alkalmazható, gyakorlati stratégiákat sajátíthatsz el – mindezt egy interaktív, élő online eseményen.

Portfolio hírlevél

Ne maradjon le a friss hírekről!

Iratkozzon fel mobilbarát hírleveleinkre és járjon mindenki előtt.

Kiadó raktárak és logisztikai központok

A legmodernebb ipari és logisztikai központok kínálata egy helyen

Portfolio Gen Z Fest 2025
2025. május 9.
Portfolio AgroFood 2025
2025. május 20.
Portfolio AgroFuture 2025
2025. május 21.
Digital Compliance 2025
2025. május 6.
Hírek, eseményajánlók első kézből: iratkozzon fel exkluzív rendezvényértesítőnkre!
Ez is érdekelhet