Portfolio signature

A csendes reformer, aki XIV. Leó pápaként felforgathatja az egyház gazdaságpolitikáját

XIV. Leó pápává választása új irányt vetíthet előre a katolikus egyház társadalmi és gazdasági tanításában. Bár Robert Francis Prevost formálisan még nem hirdetett szociális programot, a Leó névválasztás és több évtizedes perui szolgálata alapján nem megalapozatlan feltételezés, hogy a Rerum Novarum örökségét kívánja továbbvinni. Az amerikai születésű, de latin-amerikai lelkipásztori terepen edződött új pápa eddigi tevékenysége arra utal, hogy közel áll hozzá az egyház decentralizált, közösségalapú, társadalmi részvételre épülő gyakorlata. Ha ez az irány valóban megerősítést nyer, akkor a szociális igazságosság és a gazdasági méltóság kérdése ismét központi helyet kaphat a katolikus tanításban – a 21. század körülményeihez alkalmazva a 19. század nagy fordulatát.

XIV. Leó pápa, megválasztása előtti polgári nevén Robert Francis Prevost ugyan az első amerikai egyesült államokbeli egyházfő, mégis a latin-amerikai pasztoráció és a rendi spiritualitás embere. Az egyházi szakértők értékelése szerint

pápává választása után nem véletlenül dönthetett a névválasztásával a történelem egyik legjelentősebb szociális pápája, XIII. Leó örökségének folytatása mellett.

A perui püspökként és rendfőnökként szerzett tapasztalatai során közvetlenül látta a társadalmi igazságtalanságot, a gazdasági kiszolgáltatottságot és a katolikus tanítás társadalomszervező erejének korlátait – mindez egy olyan egyházi szemléletet alakított ki benne, amely nemcsak teológiai elvi állásfoglalásokat, hanem gyakorlati megoldásokat keres a globális dél társadalmi problémáira.

Signature Pro-val ezt a cikket is el tudnád olvasni!

Ez a cikk folytatódik, de csak Portfolio Signature előfizetéssel olvasható tovább. Lapunk kiemelt tartalmaihoz való hozzáférés díja egy évre 29 845 forint. Választhatsz havi csomagot is, melynek költsége 2 490 forint. További információ és csatlakozás az alábbi gombra kattintva!

Signature előfizetés