A szokásosnál korábban jelentkezik ma a Portfolio Checklist. A pénteki adásban nagyinterjút közöltünk Nagy Márton gazdaságfejlesztési miniszterrel. Az interjú kivételesen videón is megtekinthető a Portfolio YouTube-csatornáján vagy itt, a cikkbe illesztve:
Ezen túl, a műsor már meghallgatható a Spotify-on, az Apple Podcasten, a Google Podcasten, a többi nagy podcast platformon, és itt is, a cikkbe ágyazott lejátszóban:
Nagy Márton a műsorban egyebek mellett elmondta:
- Az első negyedéves GDP és talán a második negyedéves GDP is mínuszos lesz, tehát visszaesést fog mutatni, azonban a harmadik és a negyedik negyedévben nagyon erős visszapattanás lehet és a kormány igazából azt célozza, hogy az idei évben, tehát 2023 egészét tekintve kerüljük el a recessziót, és erre minden esély megvan.
- A költségvetést két nagyon jelentős kockázat feszíti: az egyik az energiaár, de itt a feszültség csökken, hiszen nagyon messze van már a tavaly augusztus-szeptemberi csúcs. Van ugyanakkor egy másik csapda vagy kockázat, ez pedig a magas kamat, ami 2023-2024-ben élesedik.
- Bár volt az EU felé egy olyan vállalása a kormánynak, hogy 2024-ben kivezeti az extraprofitadókat, de az energiaárak nem csökkentek a 2021-es szintre, a kamatoknál pedig nem tapasztalunk konszolidációt, az a várakozás, hogy azok év végén is kétszámjegyűek lesznek. Ebből következően az extraprofit is megmaradt a bankoknál és az energiacégeknél is, ezért - bár lesz változás az extraprofit-adóban - de azért itt óvatosan kell eljárni, inkább "részleges kivezetésen lehet gondolkodni".
- Az EU-s tárgyalások egyre inkább "politikai boszorkányüldözéssé" kezdenek válni. Az Unió kéréseinek nagy részét Magyarország teljesítette, és az összeset teljesíteni fogja. "A magyar kormány mindent megtesz, hogy ezekben a kérdésekben dűlőre jussunk", látva a tárgyalásokat, a finisben vagyunk, és ezeket a pénzeket Magyarország meg fogja kapni nyáron vagy a nyár végéig.
- Az EU-támogatások és a külföldi működőtőke "teljesen csereszabatosak", mindkettő külföldi devizában van és mindkettő vissza nem térítendő forrás. Mindemellett javítani kell a magyar cégek pozícióját a hazánkban működő külföldi cégek beszállítói láncaiban.
- A kormány nem tett le arról, hogy az élelmiszer-kiskereskedelmi szektor átalakítását végrehajtsa. Ez természetesen nem 100%-os magyar tulajdont jelent, hiszen a bankrendszernél sem ez jelenik meg. A kabinet reményei szerint a "CBA, Coop, Reálból kinevelhető vagy kinőhet egy hazai bajnok".
- Jön az online árfigyelő rendszer, amitől rettegnek az élelmiszer-kiskereskedők, ez ugyanis nagyon erős versenyt fog generálni, leszoríthatja a marzsokat.
- Nem lett volna értelme a Nemzetközi Beruházási Bankban bent maradni, mivel annak működése a szankciók miatt ellehetetlenült, ami kihathatott volna a magyar állam működési képességére.
- A kormány dolgozik azon, hogy újra legyen érvényes kettős adóztatás elkerüléséről szóló egyezmény az Egyesült Államokkal.
- Vannak nézetkülönbségek a kormány és az MNB között. Közös cél az infláció leszorítása, a kérdés inkább az, hogy ezt milyen áron lehet megtenni. Ezzel párhuzamosan, hiába meghatározó szereplője a gazdaságpolitikának a Pénzügyminisztérium, a Gazdaságfejlesztési Minisztérium és az MNB is, meg kell érteni, hogy "a gazdaságpolitikát egységben kell kezelni".