Mi van a friss alku szövegében?
A merev lengyel és magyar elutasítás nem véletlen, mert a Portfolio megszerezte a csütörtökön kialkudott teljes, 21 oldalas jogállamisági rendelettervezetet, ami nagyon tágan értelmezi az EU-pénzekkel összefüggő jogállamiság kérdését. Így csütörtöki gyors helyzetértékelésünktől eltérően úgy gondoljuk, hogy magyar és lengyel szemszögből
egy fokozottan szigorú feltételrendszerről van szó, amibe sok minden belelátható.
A rendelettervezet nagyon sok konkrét olyan esetet, irányt megnevez (pl. adócsalás, adókijátszás, korrupció, összeférhetetlenség, nem kellően együttműködő, vagy a törvényi kereteket szelektíven, visszaélésszerűen alkalmazó hatóságok, az igazságszolgáltatás függetlensége csorbulásának veszélye, például a visszatartott anyagi és humánerőforrások miatt!), amelyek már alapot adhatnak az EU-pénzekre vonatkoztatva a szankciókra. Persze egy szankciós eljárás elindításához az Európai Bizottságnak előbb objektíven bizonyítania kellene, hogy hol miért sérül jogállamisági okok miatt az uniós költségvetés, az EU pénzügyi érdeke. Ez az egész mechanizmus alkalmazhatóságának egyik gyenge pontja, amint azt már tegnap leírtuk.
Miről szól ez az elemzés?
- Záporoznak a magyar és lengyel kormány nyilatkozatai, amelyek mereven elutasítják a 2021 utáni EU-s pénzek szigorú jogállamisági feltételekhez kötését. Ez jól érzékelteti, hogy itt egy komoly ügyről van szó.
- Megszereztük és bemutatjuk azt a 21 oldalas rendelettervezetet, amelyről csütörtökön a német soros elnökség, az Európai Parlament és az Európai Bizottság delegációja megállapodott és amely összességében egy szigorú feltételrendszert takar.
- Éppen emiatt belengette a két ország vezetése a vétót az új uniós költségvetés és helyreállítási alap elfogadásánál. Ha ez megtörténne, az súlyos bonyodalmakhoz vezethetne Európa-szerte, erre is kitérünk.
- Bemutatjuk azt a négy konkrét területet is, amikre gondolhatott Orbán Viktor akkor, amikor péntek reggel arról beszélt: meg vannak az ország pénzügyi forrásai a következő 2 évre.
Signature Pro-val ezt a cikket is el tudnád olvasni!
Ez a cikk folytatódik, de csak Portfolio Signature előfizetéssel olvasható tovább. A Signature PRO szolgáltatás havi díja jelenleg 2490 forint, ami augusztus 13-tól 2990 forintra emelkedik. A hozzáférés egy évre is megvásárolható, amelynek díja 29845 forint, így tehát még jobban megéri éves előfizetésre váltani. További információ és csatlakozás az alábbi gombra kattintva!