Az EU végrehajtó szerve, hogy egyszerűbbé teszi az állami támogatási szabályokat a tisztatechnológiás beruházások esetében, hogy az uniós országok reagálhassanak az Egyesült Államok inflációcsökkentő törvényére, amely számos ösztönzővel szívhatja el az európai gyártókapacitásokat. Az Európai Bizottság közölte, hogy az új szabályok 2025 végéig lesznek érvényben, és "kivételes esetekben" lehetővé teszik a tagállamok számára, hogy az általuk biztosított kedvezmények megegyezzenek más, unión kívüli országokban nyújtott támogatásokkal, "ha fennáll a valós veszélye annak, hogy a beruházások Európából eltűnnének" - ismerteti az Euractiv az új szabályozást.
Az EU új, állami támogatásokra vonatkozó ideiglenes válságkezelési keretrendszere lehetővé teszi a nemzeti kormányok számára, hogy támogassák "a stratégiai fontosságú berendezések" - például napelemek, akkumulátorok, hőszivattyúk és elektrolízisek - gyártását, valamint a kulcsfontosságú alkatrészek és a kapcsolódó kritikus nyersanyagok előállítását.
Ez a magyar kormány számára jó hír, mivel az iparfejlesztésben hangsúlyossá váltak az akkumulátorgyártó-beruházások. Az Orbán Viktor vezette kabinet egyébként is jóváhagyásra vár a CATL-beruházáshoz nyújtandó 800 millió eurónyi ösztönző esetében.
De abból a szempontból is örülhetnek Budapesten, hogy a kormány egyre intenzívebben akarja finanszírozni a tisztatechnológiás gyártókapacitások kiépítését.
"A ma elfogadott keretszabály lehetőséget ad a tagállamoknak arra, hogy gyorsan, egyértelműen és kiszámítható módon nyújtsanak állami támogatást" - mondta Margrethe Vestager, az EU Bizottság versenypolitikáért felelős alelnöke. Azt is hozzátette, hogy az EU nem akar támogatási versenyt indítani, de attól tart, hogy az állami támogatás és az alacsonyabb energiaköltségek miatt az ázsiai és észak-amerikai vállalatok az áttelepülés mellett döntenek.
Tavaly Washington elfogadta a mérföldkőnek számító inflációcsökkentő törvényt (IRA), amely számos előnyt kínál az elektromos járművek amerikai vásárlóinak, ha amerikai termékeket vásárolnak. A csütörtöki bejelentés egy nappal megelőzte Ursula von der Leyen bizottsági vezető és Joe Biden amerikai elnök találkozóját. A felek hogy számos témáról, köztük a transzatlanti kereskedelmi súrlódásokról tárgyalnak majd.
Brüsszel olyan kereskedelmi megállapodást szeretne kötni az Egyesült Államokkal, amely lehetővé tenné az EU számára, hogy hozzáférjen Joe Biden amerikai elnök klímatervének egyes előnyeihez.
A Volkswagen német autógyártó szerdán közölte, hogy "kivárja, és megnézi", hogyan reagál az EU az IRA-ra, mielőtt továbblépne a Kelet-Európába tervezett akkumulátorgyárával. Azonban egy iparági elemzés szerint - melyet részletesen bemutattunk - arra figyelmeztet, hogy
az Európai Unió akkumulátoros beruházásainak 68 százaléka veszélyben van az IRA miatt, számos magyar gyárépítési terv is kockázatos helyzetbe kerülhet, ha nem születik megállapodás.
Címlapkép: Getty Images.