Előfizetői tartalom

Bepereli Magyarország uniós pénzei miatt az EP az Európai Bizottságot

Az Európai Parlament bejelentette, hogy pert indít az Európai Bizottság ellen a 10,2 milliárd eurónyi befagyasztott pénzeszköz Magyarország számára történő decemberi felszabadítása miatt. A hét elején már a jogi szakbizottság 16-1 arányban támogatta a lépést, de a döntést csütörtökön hivatalosan is megerősítette Roberta Metsola, az EP elnöke, miután megbeszélést folytatott a képviselőcsoportok vezetőivel. A más intézményekkel szembeni jogi lépések kezdeményezésére vonatkozó végső hatáskörrel rendelkező Metsola az Európai Bíróság elé fogja vinni az ügyet, a benyújtás határidejét március 25-re tűzték ki.

Ahogy arról írtunk, az Európai Parlament jogi bizottsága hétfő este elsöprő többséggel megszavazta, hogy beperelje az Európai Bizottságot a Magyarországnak járó 10,2 milliárd euró befagyasztott uniós kohéziós pénzeszköz felszabadításáról szóló, tavaly decemberi ellentmondásos döntése miatt. Az EP még egyetlen tagállami eljárás esetében sem ment perre az uniós végrehajtó szervvel, így már ezért is izgalmas a lépés.

Érvelésük szerint az Európai Bizottság politikai alkut kötött a magyar kormánnyal, hogy a források kifizetéséért cserébe Orbán Viktor miniszterelnök ne vétózza meg az Európai Tanácsban az ukrajnai csatlakozások tárgyalások megindítását, valamint hogy támogassa Budapest is a költségvetés 100 milliárd eurós felülvizsgálatát. Ezt az Európai Bizottság már az EP januári e tárgyú állásfoglalásakor is tagadta, azzal érvelve, hogy betartották a jogszabályokat. A hétfői parlamenti szakbizottsági szavazás után pedig jelezték, hogy állnak a bírósági eljárás elé, nem követtek el semmilyen mulasztást, nem kötöttek alkut.

Decemberben a Bizottság azzal indokolta intézkedését, hogy Magyarország az előző év májusában elfogadott reformot, amelynek célja az igazságszolgáltatás függetlenségének megerősítése és a bíróságokba való politikai beavatkozás kezelése volt. Jogalkotók és civil társadalmi szervezetek azonban vitatták a reform megfelelőségét, azzal érvelve, hogy az nem felel meg az uniós normáknak. Később pedig azt mondták, nem kötöttek politikai alkut, amit igazol, hogy Orbán Viktor végül vétózott a decemberi uniós csúcson.

Kedves Olvasónk!

A keresett cikk a portfolio.hu hírarchívumához tartozik, melynek olvasása előfizetéses regisztrációhoz kötött. Lapunk kiemelt tartalmaihoz való hozzáférés díja egy évre 29 845 forint. Választhatsz havi csomagot is, melynek költsége 2 490 forint. További információ és csatlakozás az alábbi gombra kattintva!

Signature előfizetés