
Magyarországon továbbra is rendszerszintű problémák állnak fenn az igazságszolgáltatás függetlensége, a korrupció elleni fellépés, a médiapluralizmus, a jogalkotás átláthatósága, valamint a civil társadalom működési feltételei terén – állapította meg az Európai Bizottság kedden kiadott, 2025-ös jogállamisági jelentése. A dokumentum felrója, hogy sokadik éve nem történt semmilyen előrelépés több területen, noha Magyarország ellen ezeket a kritikákat már a feltételességi eljárás is felrótta, amely miatt még mindig nem fér hozzá a kormány az uniós források egy tekintélyes részéhet.
A bíróságok függetlenségét érintő 2023-as reformokat az Országos Bírói Tanács (OBT) részben érvényesíteni tudta, ugyanakkor az új jogszabályok előkészítése során több alkalommal megkerülték a testületet.
Különösen élesen bírálta az OBT azt, hogy a bírói kinevezések új feltételeit úgy vezették be, hogy nem kértek róla előzetes véleményt – ez a bírák életpályáját és a belső igazságügyi képzési rendszert is kedvezőtlenül befolyásolja.
A Bizottság megállapította a jelentésében, hogy a Kúria esetében a joggyakorlat egységességét biztosító panasztestület működése megfelelőnek bizonyult: 2024-ben 17 egységességi határozatot és 40 panaszról szóló döntést hozott. Ugyanakkor a dokumentum hangsúlyozza: az alsóbb szintű bíróságokon a perelosztási szabályok átláthatósága továbbra sem felel meg az uniós elvárásoknak. A bírói függetlenséget érintő belső viták során nyomásgyakorlás történt:
a brüsszeli testület felidézi, hogy egy bírót a Kúria elnöke jogellenesen mozdított el beosztásából, amiért nyilvánosan bírálta a reformokat – ezt a bíróság jogerősen is kimondta.
Kiemeli az Európai Bizottság, hogy 2024-ben elfogadták az Alaptörvény 14. módosítását, amely megszüntette azt a követelményt, hogy a legfőbb ügyészt az ügyészi karból kell kiválasztani. Az új szabályok szerint bármelyik jogász, aki rendelkezik három év szakmai gyakorlattal, kinevezhető legfőbb ügyésznek – ez súlyos aggályokat vet fel a pozíció depolitizáltsága kapcsán. A Velencei Bizottság javasolta a kinevezési szabályok szigorítását, de ezt a magyar kormány figyelmen kívül hagyta az uniós végrehajtó testület jelentése szerint.
Kifogásolják, hogy a legfőbb ügyész megbízatása kilenc évre szól, és továbbra is fennáll annak lehetősége, hogy a leköszönő vezető hivatalban maradjon, ha az Országgyűlés nem tudja megválasztani az utódját,
ez a GRECO szerint rendszerszintű kockázatot jelent.
A fizetések emelése három lépcsőben történik 2027-ig, amely összességében 48%-os növekedést eredményezhet. 2024-ben 15%-os, 2025-re további 10%-os emelést szavaztak meg. Ugyanakkor strukturális garanciák – mint például automatikus indexálás – nem kerültek bevezetésre, ellentétben más közjogi tisztségekkel (pl. miniszterelnök, MNB-elnök), amelyek fizetése a KSH által közölt átlagbérhez kötött.
Vannak hiányosságok a korrupció elleni fellépésben
A 2024-es évben 264 jogerős korrupciós ítélet született, szemben az előző évi 364-gyel. Ez 27%-os visszaesés. A magas szintű korrupciós ügyekben továbbra sincs meggyőző ítélkezési gyakorlat, sok esetben lassú a döntéshozatal is. Megjegyzik, hogy 2023-ban elindult egy nagy visszhangot kiváltó ügy Völner Pál parlamenti államtitkár és a végrehajtói kamara elnöke, Schadl György ellen, de ez még nem zárult le.
Az Európai Bizottság szerint az Integritás Hatóság 2024-ben kilenc esetet jelentett az ügyészségnek, de korlátozott hatásköre miatt nem fér hozzá többek közt a nyomozati iratokhoz.
Az úgynevezett „felülvizsgálati indítvány” lehetősége – mely során bíróság dönthet az ügyészi elutasítás felülvizsgálatáról – bővült ugyan, de a döntés nem kötelező érvényű – állapítja meg a dokumentum. Megjegyzik, hogy a kormány máig nem teljesítette azt a 2024-es ajánlást, amely a magas szintű korrupciós ügyek nyomozásának és ítélkezési gyakorlatának javítását írta elő.
Az Európai Bizottság szerint vagyonnyilatkozati rendszer továbbra is hiányos: nem terjed ki például magántőkealapokra, vagyonkezelő alapítványokra vagy nem adóköteles bevételekre.
Mindez azért is aggályos, mert a feltételességi eljárásnak ez az egyik legfontosabb pontja, amely miatt 10 milliárd eurónyi uniós felzárkóztatási forráshoz nem fér hozzá Magyarország.
A 2024-es évben hat parlamenti képviselő javította önkéntes alapon vagyonnyilatkozatát, hivatalos eljárás azonban senki ellen nem indult. Az Integritás Hatóság jelentésére a kormány nem reagált érdemben, holott a testület több javaslatot is tett, például az elektronikus rendszer bevezetésére és az automatikus adatellenőrzésre – derül ki az uniós jelentésből.
Nincs megoldás a lobbistákra, a Szuverenitásvédelmi Hivatal is aggályos
A kormány ígérete szerint 2025. november 30-ig elfogad egy lobbiszabályozást, amely kiterjed az ún. „forgóajtó” jelenség kezelésére is. Azonban a jelentés kiadásáig nem született előkészületi törvényjavaslat, sőt, a parlamenti képviselők és lobbisták közötti kapcsolatokat sem szabályozza semmi. A GRECO többször is sürgette ennek rendezését.
Szerepel a jelentésben, hogy a Szuverenitásvédelmi Hivatal több civil szervezetet vizsgált, köztük két olyan szervezetet is, amelyek tagjai az antikorrupciós munkacsoportnak.
Arra is kitért a Bizottság, hogy a közérdekű eseményekről való tudósítás lehetőségét továbbra is szelektíven tagadják meg a hatóságok a független újságíróktól.
Az állami reklámköltések elosztásának átláthatóságát célzó törvényi változtatás nem történt meg, ahogy a közmédia szerkesztői függetlenségét garantáló reform sem haladt előre
– szerepel a további pontok között.
A Bizottsági kifogások között ott van, hogy a kormány továbbra is széles körben alkalmazza a rendkívüli jogrendet, gyakran úgy, hogy ennek nem indokolt a szükségessége. Az uniós testület szerint ez aláássa a jogbiztonságot és zavarja a belső piac működését, különösen a külföldi befektetők szempontjából.
A közbeszerzésekben a „single bid” arány 2024-ben 23% volt, ami elmarad a kormány 15%-os céljától. A nemzeti forrásból finanszírozott projektek esetében a korrupciós kockázatok továbbra is magasabbak, mint az uniós támogatásúaknál – áll a jelentésben. A központi keretmegállapodások túlnyomó része (kb. 70%) egyetlen ajánlattevővel jött létre, ami monopolhelyzeteket teremtett bizonyos szektorokban – például az IT és kommunikáció területén, rója fel hibaként az Európai Bizottság.
Megjegyzik, 2025 júniusában elfogadták azt a törvényt, amely eltörli a választási kampánykiadások felső korlátját,
ami ellentétes az Európa Tanács ajánlásaival, amelyek a kampányfinanszírozás felső határainak megtartását szorgalmazzák a túlzott politikai függőségek elkerülése érdekében.
A Bizottság összegzése szerint Magyarország a 2024-ben megfogalmazott ajánlások közül több pontban egyáltalán nem tett előrelépést, különösen a bírói függetlenség, a médiapluralizmus, a civil társadalom szabadsága és a magas szintű korrupció elleni fellépés terén. A néhány pozitív fejlemény – például a béremelések és egyes igazságügyi digitalizációs eredmények – nem ellensúlyozzák a rendszerszintű problémák továbbélését. A jelentés alapján nem várható, hogy a befagyasztott uniós források teljes felszabadítása belátható időn belül megtörténik.
A címlapkép illusztráció. Címlapkép forrása: Getty Images
Már a németek is Trump vérét akarhatják
Az utolsó pillanatban befutó vámháborús fenyegetések miatt Merz is elveszthette a türelmét.
Piacra dobta következő devizakötvényét Magyarország – Itt vannak a részletek
Kiderült a tervezett összeg is.
Bejelentette az új kormány, hogy minden rendben, majd buszon kezdte menekíteni az embereket
Nagyon zavaros a helyzet.
Veszélyes időszak kezdődött az utakon: most aztán különösen kell figyelni!
Itt az őzek párzási időszaka, sokkal aktívabbá válnak a vadak.
Ekkor jöhet a csúcstalálkozó Trump és Putyin között? – A Kreml készen áll
Pekingben kerülhet sor a találkozásra?
Íme a Magyarországot behálózó autóbiznisz, amivel bárki kereshet 300%-ot
Igazi őrület kezd kibontakozni.
A vírusok nehezebbek, mint a teljes emberiség
Imádom az adatvizualizációkat - egy-egy jól eltalált infografikával több hasznos tudást lehet átadni, mint több tízezer karakternyi szöveggel. Ilyen az e heti grafikonunk is: egész... The post
Zsiday Viktor a "butább" gazdaságok felelőtlenségéről
Egészen elképesztő tendenciák alakulnak költségvetési politika területén az egész világon, de különösen az Egyesült Államokban, aminek igen súlyos hosszú-, vagy akár már középtávú k
NAV Online Számla rendszer - szeptembertől újabb szigorítások növekvő elvárások az adatszolgáltatásban
2025. szeptember 15-től a NAV tovább szigorítja az online számlaadat-szolgáltatással kapcsolatos szabályokat. A változások célja világos: a NAV még nagyobb hangsúlyt fektet az adatminőségre.
VIDEÓ! Bitcoin a csúcson, altcoinok készenlétben: Indul a következő altszezon?
2025. július 1-jétől Magyarország új kriptovaluta-szabályozása lépett életbe, amely kizárólag hivatalosan engedélyezett szolgáltatók közreműködésével teszi lehetővé a kriptovaluták v
Követett részvények - 2025. július
Havonta ránézek egyszer azokra a papírokra, amikből előbb vagy utóbb venni szeretnék. Általában a hetes chartokat nézem, 4-5 gyertya születik egy hónap alatt, ennyit már érdemes újra kiért
A magyar állam találkozása a közgazdaságtannal
A kormány több bevételszerző próbálkozása alatt is beleütközött a Laffer-görbébe. Ideje tehát megnézni, mit is tud ez az egyszerű, de annál fontosabb közgazdasági összefüggés, és... T
Ehető, újratölthető, komposztálható: fenntartható csomagolások az élelmiszeriparban
Ehető, újratölthető, komposztálható: fenntartható csomagolások az élelmiszeriparban Évente több százmillió tonna műanyagot állítunk elő, melynek jelentős
Régi berögződések - elengedjük őket?
Pár hete az egyik kommentben V nevű olvasóm felvetette, hogy mennyire fontos néha felülvizsgálni a spórolási szokásainkat is. Lehet, hogy valami, ami 10 éve még értelmes és hasznos dolog volt


Agrárvita: mi szól a nagy EU-s agrárreform mellett és ellen?
Szakértőink ütköztették érveiket a területalapú támogatások reformjáról.
Egyre többet tudunk az Otthon Start hitelről: kik lesznek az igazi nyertesek?
A Kormányinfón Gulyás Gergely igyekezett tisztázni a félreértéseket.
Drámai változások zajlanak Európában, ennek mindenki megissza a levét
Komoly döntések előtt állunk: 8,5 milliárd ember ellátása és a bolygó jövője a tét.
Kisokos a befektetés alapjairól, tippek, trükkök a tőzsdézéshez
Előadásunkat friss tőzsdézőknek ajánljuk, összeszedünk, minden fontos információt arról, hogy hogyan működik a tőzsde, mik a tőzsde alapjai, hogyan válaszd ki a számodra legjobb befektetési formát.
Hogyan vágj bele a tőzsdei befektetésbe?
Első lépések a tőzsdei befektetés terén. Mire kell figyelned? Melyek az első lépések? Mely tőzsdei termékeket célszerű mindenképpen ismerned?