Amint arról beszámoltunk, az Európai Bizottság által november végén hivatalosan is elfogadott 5,8 milliárd eurós magyar helyreállítási tervben a kormány szélerőművek telepítésére is kért támogatást, amelynek érdekében érdemi reformokat vállalt a telepítéseket jelenleg gyakorlatilag lehetetlenné tevő szabályozásban. Mindez jelentős irányváltást jelent a 2010-óta folytatott energiapolitikában, és miután az energia-veszélyhelyzet nyári kihirdetése óta több kormányzati megnyilatkozás utalt egy ilyen jellegű fordulatra, az új Energiaügyi Minisztérium élére kinevezett Lantos Csaba is kiállt a szélenergia mellett. A december elején nyilvánosságra hozott helyreállítási terv pedig már a várható szabályozási változásokkal kapcsolatos konkrétumokat is tartalmazott.
A terv szerint a kormány lényegében vállalta, hogy eltörli a szélerőmű-beruházásokat jelenleg akadályozó szabályozásokat, így például a települések határától számított 12 kilométeres védőtávolság jelentette korlátozást, valamint a szélturbinánkénti maximális teljesítmény- és magasságkorlátozását. Továbbá, a könnyített telepítést lehetővé tevő területeket jelölnek ki minden időjárásfüggő megújuló energiaforrás, így a szélenergia számára is, valamint egyszerűsített engedélyezési eljárásokat hoznak létre.
Az ügyben egyeztetés kezdődött az Energiaügyi Minisztérium, illetve a Magyar Szélenergia Ipari Társaság (MSZIT) között annak érdekében, hogy egy olyan, mind a beruházói, mind a finanszírozói, mind az üzemeltetői oldal számára egyaránt megfelelő feltételeket biztosító csomag állhasson össze, amely nem akadályozza a szélerőművek magyarországi elterjedését és hosszú távon kiszámítható jogszabályi környezetet biztosít - mondta lapunknak Lendvay Péter, az MSZIT elnöke.
Kedves Olvasónk!
Az Ön által keresett cikk a portfolio.hu hírarchívumához tartozik, melynek olvasása előfizetéses regisztrációhoz kötött.

Cikkarchívum előfizetés
2 223 Ft / hónap
- Portfolio.hu teljes cikkarchívum
- Kötéslisták: BÉT elmúlt 2 év napon belüli kötéslistái