Előfizetői tartalom

Zajlik a totális átalakulás: egy szempillantás alatt Telekom méretűre nőtt a 4iG

Néhány évvel ezelőtt még szinte jelentéktelen cég volt a magyar tőzsdén a 4iG, mostanra azonban egy Magyar Telekomhoz mérhető méretű vállalattá nőtt, így már két nagy távközlési vállalat is van a magyar tőzsdén. Bár a 4iG egy növekedési sztori, ahol még folyamatban van az átalakulás, a Telekom pedig egy stabil, érett vállalat, így nehezen összehasonlíthatók, de mutatunk néhány szempontot, ami alapján összevethető a két cég.

A 4iG messze már nem ugyanaz a cég, mint ami csak akár fél éve volt, a vállalatnál óriási átalakulás van folyamatban, olyannyira, hogy a menedzsment minden egyes negyedéves gyorsjelentés alkalmával hangsúlyozza, hogy az egy évvel korábbi időszakkal nehéz az összehasonlítás az akvizíciók miatt. A Magyar Telekom és a 4iG a vállalati életciklus más-más szakaszában járnak: míg a 4iG egy növekedési sztori, a Magyar Telekom egy stabil, érett cég, még úgy is, hogy egyébként az inflációkövető áremelések miatt a Telekomnál is számottevő jelenleg a növekedés.

Ami a nemzetközi jelenlétet illeti, a Magyar Telekom Magyarországon kívül Észak-Macedóniában van jelen, miközben a 4iG Montenegróban és Albániában is jelentős távközlési szolgáltatóvá vált az utóbbi évek felvásárlásaival. Albániában mind a vezetékes, mind a mobilszolgáltatási szegmensben piacvezető a 4iG Csoport, a montenegrói leányvállalat pedig szintén piacvezető a mobilszolgáltatások terén. Ezen felül a 4iG egy izraeli űripari cégben, a Spacecomban is részesedést vásárolt. Miközben a Magyar Telekom kezét a külföldi akvizícióknál megköti a német anyavállalat, a 4iG aktívan terjeszkedett a Nyugat-Balkánon az elmúlt években és legutóbbi, a Portfolio-nak adott interjújában Fekete Péter, a 4iG csoport vezérigazgatója elmondta, hogy nem zárható ki a régióban újabb akvizíció, ha a portfólióhoz illeszkedő lehetőség szembejön.

Az alábbiakban összehasonlítottuk, hogy a különböző mutatószámok alapján mekkora méretű a két vállalat. A szezonális hatások miatt a két cég összehasonlításánál indokolt lenne gördülő 12 hónap számait nézni, de mivel a 4iG-nál 2023. második negyedéve az első, ami a Vodafone számait teljes egészében tartalmazza, így csak az idei április-júniusi negyedévet vesszük alapul.

Kedves Olvasónk!

A keresett cikk a portfolio.hu hírarchívumához tartozik, melynek olvasása előfizetéses regisztrációhoz kötött. Lapunk kiemelt tartalmaihoz való hozzáférés díja egy évre 29 845 forint. Választhatsz havi csomagot is, melynek költsége 2 490 forint. További információ és csatlakozás az alábbi gombra kattintva!

Signature előfizetés