
Folytatódik az infláció elleni harc
„Tovább harcolunk az áremelések ellen, ennek érdekében ma olyan biztosítótársaságok képviselőivel találkoztam, mint a Generali, az Allianz Hungária, a Groupama, az Alfa Vienna Insurance Group, az NN, a SIGNAL, a CIG Pannónia, a BNP Paribas és a Magyar Posta Biztosító” – közölte Facebook-oldalán Nagy Márton.
A miniszter hozzátette:
Az élelmiszerkereskedők, a bankok és a telekommunikációs cégek után a biztosítók következnek. A cél változatlan, megvédjük a magyar lakosságot az áremelésekkel szemben!
Mi áll a háttérben?
Az utóbbi években valóban jelentősen emelkedtek a biztosítási díjak, ami az előző évi inflációt követő (a biztosítási évfordulótól függően késleltetve jelentkező) szerződés szerinti indexálások természetes eredménye.
A lakásbiztosításoknál például az árleszorító hatással is bíró lakásbiztosítási kampány ellenére 2024 végén 17,1%-kal magasabb átlagdíjakat regisztrált az MNB, mint 2023 végén, miközben a kárráfordítás szintje nem változott számottevően. A kötelező gépjármű-felelősségbiztosításoknál az átlagos éves díj 8%-os emelkedést mutatott, ami több mint duplája volt a kárráfordítás 3%-os éves emelkedésének.
Az általános infláció lecsengésével ugyanakkor várhatóan a biztosítások is sokkal kisebb mértékben drágulnak, mint az utóbbi negyedévekben, így a díjak korlátozása nem feltétlenül tűnik indokolnak. Különösen annak fényében nem, hogy a biztosítási szektor az egyik leginkább túladóztatott szektor a nemzetgazdaságban, ahogy alábbi ábránk mutatja. Így fordulhatott elő, hogy 100 forintnyi befizetett biztosítási díjunkból 14 forint lett különadó és 3 forint biztosítói nyereség tavaly.

Idén lehetőséget kaptak arra a biztosítók, hogy mintegy 200 milliárd forintnyi állampapír-állománynöveléssel szektorszinten lefelezzék az extraprofitadójukat (más néven pótadót), így a teljes különadó-terhelésük a tavalyi 240 milliárd forintról akár 220 milliárd forint alá csökkenjen (azért csak ennyivel, mert időközben a „hagyományos biztosítási adó” és az extraprofitadó alapja is emelkedik a díjbevétellel együtt).
A mostani tárgyalások tétje tehát mintha az lenne, hogy
ezt a 20 milliárdos különadóteher-csökkenést milyen arányban adják tovább a biztosítók az ügyfeleknek díjcsökkentés, avagy a díjemelések visszafogása formájában.
Akárhogy is lesz, ez várhatóan a biztosításközvetítőket is negatívan érinti, akik jutalékbevételüket jellemzően díjarányosan realizálják.
A múlt héten már kaptak egy kedvezőtlen hírt a biztosítók: a kormány szinten tartja az extraprofitadót jövőre, ami várhatóan a teher nominális emelkedését fogja jelenteni a szektornak, hiszen az adó alapja, a díjbevétel növekedést mutat.

Hogy volt a bankoknál?
A bankok esetében néhány hete az történt, hogy a teljes szektor letérdelt a kormány akarata előtt, és egyrészt önkéntes alapon, egyesével teljesítették Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter elvárását, amely szerint vissza kell venniük a december óta (meglátásunk szerint egyébként teljesen jogkövető módon) végrehajtott bankszámladíj-emeléseikből, emellett 2026 közepéig vállalták, hogy nem hárítják tovább belső működési költségeik emelkedését és az inflációs hatást a lakosságra.
Elképzelhető, hogy a biztosítóknál is hasonló intézkedésre fog sor kerülni.

Címlapkép forrása: Nagy Márton Facebook-oldala
Trump felszólította Putyint, nem mennek brit katonák Ukrajnába – Háborús híreink pénteken
Folyamatosan frissülő hírfolyamunk.
Csúnyán kiakadtak az oroszok, de most nem a NATO-ra
Hálátlanok a szomszédok, nem értékelik eléggé Moszkvát.
Öt év alatt megduplázódtak a magyarországi lakásárak - Kiadta legfrissebb számait az MNB
Így alakulnak a lakásárak a különböző településtípusokon.
Megszólalt Nagy István a járványkonteókról: értetlenül állnak a helyzet előtt
Az agrárminiszter új pályázatot is bejelentett, ami segítené a járványvédelmi beruházásokat.
Háromszor annyiból enni tízmilliókba kerül!
Amikor online feljön a kérdés, hogy mennyit költenek az emberek ételre, legtöbbször már nem is válaszolok. Ennek fő oka, hogy a mi családunk költései annyival le vannak maradva a tipikustól (
Zöld hidrogén és ipari kereslet: segíti-e a tagállamok kibocsátáscsökkentését az EU hidrogénstratégiája?
A zöld hidrogén uniós bevezetését a tagállami eltérések, a növekvő költségek és a szabályozási bizonytalanságok lassítják.
Elszigetelt bunkerek versengése - Mind autarkisták leszünk
Greg Jensen a Wall Street Journal hasábjain megjelent \"Mind merkantilisták vagyunk\" írása Milton Friedman 1965-ös \"Mind Keynesiánusok vagyunk\" kijelentését próbálta átformálni a modern kor
Sokszínűség és befogadás: ESG fókuszban a vállalati kultúra
A fenntarthatósági szempontok (ESG - Environmental, Social, Governance) ma már nem csupán a környezetvédelemről és a szabályozási megfelelésről szólnak. A \"Social\" (társadalmi) pillér ugya
A nearshoring jelenség átrendezi a világkereskedelmet - Délkelet-Ázsia lehet az egyik nyertes
A nearshoring trendje révén Vietnám, Malajzia, Indonézia, Thaiföld és India kulcsszereplővé válnak a globális ellátási láncokban, miközben erősödnek a regionális gazdasági és ipari együ
Jobban drágult a hütte, mint a kisbolt
A síelés mindig is a jómódúak sportja volt, de ha az európai síparadicsomok áremelkedése folytatódik, akkor lassan igazi luxuscikk lesz belőle. A végéhez közeledő idei...
The post Jobban dr
Az amerikai finomítóipar válsága
Egy mondat a gyűjtőoldalra: Az amerikai finomítóiparnak a keresletcsökkenés és a szigorúbb szabályozások miatt szerkezetátalakításon kellene átesnie a fentarthatóbb működés érdekében.
Van egy előrejelzés, ami akár működhet is
Három hete havazott, múlt héten eljött a 30 fok - mintha Donald Trump vámbejelentéseit néznénk az időjárás köntösébe bújva. Ilyen az, amikor a bőrünkön kezdjük...
The post Van egy előre


- Mérgező borokkal árasztották el Európát, Magyarországon is súlyos a helyzet
- Karnyújtásnyira volt az ukrajnai háború lezárása – Tényleg egyetlen dolog miatt borul most minden?
- Mától kaphatók az új lakossági állampapírok – melyikbe érdemes most befektetni?
- Brüsszel bekeményít: az EU komolyan nekimegy a belső fenyegetéseknek
- Elhunyt Ferenc pápa - Egy korszak ért véget a katolikus egyházban
Megállíthatatlan a földek drágulása, de nem mindenki profitálhat belőle
Drámai áremelkedés tapasztalható: 2010 óta közel négyszeresére emelkedtek a termőföldárak Magyarországon.
Miért járt kétszer Magyarországon Ferenc pápa? És mi lesz az egyházfő öröksége?
A Checklistben Hortobágyi T. Cirill főapátot, a Pannonhalmi Főapátság vezetőjét kérdeztük.
Sokakat megrémisztett a Fed-elnök beszéde – Hova mehet most a pénz?
Estek a piacok a beszéd hatására.
Ügyvédek
A legjobb ügyvédek egy helyen
Tőzsdézz a világ legnagyobb piacain: Kezdő útmutató
Bemutatjuk, merre érdemes elindulni, ha vonzanak a nemzetközi piacok, de még nem tudod, hogyan vágj bele a tőzsdézésbe.
Miért a tőzsdei befektetést válasszam az állampapír helyett?
Online előadásunkon megvizsgáljuk a két befektetési formát, megtárgyaljuk az előnyeiket és a hátrányaikat, sorra vesszük mikor mibe érdemes fektetni.