Bank

Legyengült vállalati szektor küzd a válság újabb hullámaival

Portfolio
A becslések szerint 2012-ben meghaladta a 22 000-et a megkezdett felszámolások száma, ami rekordnak számít. A válság kirobbanása óta eltelt időszakban egyre csak fogynak a szektor tartalékai, beruházásokra nincs pénz, sok ezer vállalkozás csak a túléléséért küzd. A problémák széles körben jelentkeznek, ma már egyetlen szegmens sem tud elrejtőzni, pontosan ezért a vállalatok megválogatják, hogy kikkel dolgoznak együtt és többször is megnézik, hogy kinek szállítanak, vagy szolgáltatnak. Számos mód létezik, hogy a kockázatokat csökkenteni tudják a cégek, ennek egy formája a hitelbiztosítás.
A magyar gazdaság tavaly újfent recesszióba esett, a növekedési kilátások a gazdaságpolitikai intézkedések miatt kedvezőtlenek maradnak a következő években is, 2013-ban például az MNB stábja mindössze 0,5 százalékos növekedéssel számol. Egy ilyen makrogazdasági feltételrendszerben nagyon nehéz a vállalati szektor helyzete, nem lehet meglepetés, hogy jelentősen nőtt a felszámolások száma az országban. Az Euler Hermestől kapott adatok alapján tavaly már a 22 000-et is meghaladta a megkezdett felszámolások száma, miközben 2008-ban ennek csak a felét láthattuk.

A makrogazdasági környezet romlása a cégbedőlések növekedését hozza magával, a válság kirobbanása utáni első körben számos cég elvérzett, azonban sok esetben a tartalékok még arra elegendőek voltak, hogy néhány évet kihúzzanak a legyengült cégek a piacon. A mostani visszaesés azonban már egy jóval gyengébb helyzetben lévő vállalati szektort ért el, ami aggasztó jelenség, főleg, ha azt is vesszük figyelembe, hogy a cégbezárások nemcsak néhány ágazatra koncentrálódnak, hanem széleskörű problémával van dolgunk.

Legyengült vállalati szektor küzd a válság újabb hullámaival
Természetesen a statisztikákat érdemes kellő körültekintéssel kezelni, hiszen a felszámolások drámai emelkedése többek között a magyar vállalkozói szféra sajátosságaira vezethető vissza. Mindenki által ismert, hogy az újonnan alapított cégek nagyon magas hányadban mennek tönkre néhány hónap leforgása alatt, vannak olyan ágazatok, ahol akár egy-egy beruházási projekt kedvéért egy új céget hoznak létre. Sőt lehet tudni azt is, hogy hazánkban magas a fekete és szürke foglalkoztatottság aránya, a vállalati szférában pedig komoly változásokat tud előidézni egy háttérben meghúzódó érdekkonfliktus kiéleződése is.

Mindezeket figyelembe véve is kijelenthető, hogy egyre több cég kerül bajba a válság újabb hullámai miatt, a kivéreztetett szektorban a dominóeffektustól sokan félhetnek, egy nagyobb cég bedőlése ugyanis egy egész beszállítói hálózatot húzhat magával a mélybe. Ámbár nem is kell nagyobb cégre gondolni, már az is gondot okozhat egy vállalat életében, ha a leszállított áru vagy szolgáltatás ellenértékét jelentősebb fizetési késedelem mellett kapja csak meg, ha egyáltalán megkapja. Mondani sem kell, hogy mennyire nagy hangsúlyt fektetnek a cégek a partnereik kiválasztására, illetve azok folyamatos figyelésére manapság, ahogy a követeléskezelés is egyre nagyobb jelentőséggel bír, a normál üzletmenetet ugyanis akkor lehet fenntartani, ha a vevők eleget tesznek fizetési kötelezettségüknek.

Legyengült vállalati szektor küzd a válság újabb hullámaival
A vállalatoknak a kiélezett piaci körülmények között minél kisebbre kell csökkenteniük a kockázataikat, ezt például úgy tehetik meg, ha egy hitelbiztosítóval szerződnek le. Sok esetben tévesen az emberek a hitelbiztosítók munkáját a kártérítéssel azonosítják a legrosszabb esetre gondolva, azonban ennél sokkal többről szól. A hitelbiztosítók kiépített cégadatbázissal dolgoznak, jó rálátásuk van a piac fizetési szokásaira, ezáltal már képesek a problémákat a kötelező adatszolgáltatás miatt nagyon korai fázisban látni, és erről a partnert értesíteni. Ha úgy adódna késedelem esetén, akkor a követelésbehajtást is el tudják végezni, végső esetben nemfizetéskor pedig kártérítést tudnak fizetni.

Mit jelent a hitelbiztosítás és mit csinál egy hitelbiztosító?
A hitelbiztosító nem nyújt hitelt és nem foglakozik pénzügyi hitelek felülgarantálásával. Szolgáltatása az ügyfelei kereskedelmi kockázatának csökkentésére irányul, átfogó követelés-menedzsmentet és kintlévőségük kezeléséhez hatékony segítséget nyújt. Túlmutat a vevői fizetésképtelenség esetén nyújtott kártérítésen, hiszen a tudatos követeléskezelésre összpontosít az egyszerű risk transfer (kockázat áthárítás) helyett.


A magyar vállalati szektorban egy relatíve szűkebb felső szegmens (8000-9000 vállalat) számára lehet ez költséghatékony megoldás napjainkban, a legnagyobb cégek esetében a hitelbiztosítók már szinte mindenkivel kapcsolatba vannak, azonban a kis- és középvállalati szektor is egyre inkább nyitott egy ilyen szolgáltatás iránt, ahol még a penetráció alacsony. A hitelbiztosításnak, mint minden más "védelmi eszköznek" ára van, a folyamatos monitoringot és követeléskezelést, valamint a biztosítást is egybe véve a költségek éves szinten nem haladják meg a biztosított forgalomnak a 0,5 százalékát.

Mivel a közeljövőben vállalati oldalon a helyzet romlására lehet számítani, éppen ezért gondoltuk úgy, hogy a hitelbiztosítás témakörét havonta rendszeresen megjelenő elemzésekkel tekintenénk át. Ez egy olyan terület, amellyel kapcsolatban még mindig sok tévhit kering, ami viszont megváltoztatható, ha például gyakorlati tapasztalatok, ágazati elemzések mellett mutatjuk be a rendszer működését. Mindebben a segítségünkre Magyarország és a világ vezető hitelbiztosítója, az Euler Hermes lesz, szakértőikkel a következő hónapokban több elemzést is fogunk közölni, amellyel minden bizonnyal a témát mindenki számára közelebb hozzuk.
Holdblog

Az S&P-huszárok hanyatlása

Új jelenség ütötte fel fejét falamon. Az S&P 500 ETF-ező kommentelőket lecserélték a Commerzbankozók.  "Aki három éve Commerzbankot vett, annak annálismégsokkaljobb a hozama!" De hadd.

Díjmentes előadás

A platformok harca – melyiken érdemes kereskedni?

Online előadásunkon bemutatjuk a különböző kereskedési felületeket, megmutatjuk, melyik mire jó, milyen költségekkel számolhatsz, és milyen funkciók segítenek a hatékony befektetésben.

FIN-CON 2025

FIN-CON 2025

2025. szeptember 3.

Portfolio Sustainable World 2025

2025. szeptember 4.

Sikerklub hazai kkv-nak

2025. szeptember 16.

Követeléskezelési trendek 2025

2025. szeptember 16.

Hírek, eseményajánlók első kézből: iratkozzon fel exkluzív rendezvényértesítőnkre!
Ez is érdekelhet